koszty uzyskania przychodu

0

Właśnie wziąłem się za wypełnianie pitów (tak, wiem, że trochę późno). Na podstawie dokumentu PIT-11 uzyskanego od zleceniodawcy w rubryce koszty uzyskania przychodów mam wpisaną kwotę równą 20% przychodu. Jeśli wpiszę tam kwotę równą 50% uzyskania przychodów, to będę miał trochę większy zwrot. Tutaj mam pytanie do was, czy mogę tam wpisać 50%? Wtedy niestety całość nie będzie się zgadzała z pitem uzyskanym od zleceniodawcy, jednak wyczytałem, że w przypadku serwisów internetowych koszty wynoszą 50%. Jeszcze jedna rzecz - w załączniku do umowy mam wpisane - tworzenie, modyfikowanie, oraz pozycjonowanie serwisów internetowych o ile będzie to konieczne.

0

nie możesz

0
Misiekd napisał(a)

nie możesz

Wpisać może, tylko prawo złamie. :)

0

Generalnie możesz i prawa nie złamiesz, bo ostatecznie za swój PIT odpowiadasz Ty. Jeżeli w umowie występują znamiona pracy twórczej i nastąpiło przekazanie praw autorskich do utworu (programu) to przysługuje Ci 50% koszt uzyskania przychodu. Jeżeli nawet zleceniodawca wyliczył 20% to możesz to skorygować (z tego co usłyszałem od znajomej księgowej teoretycznie tak samo można skorygować swój PIT jeśli się pracuje na umowę o pracę i są spełnione określone warunki - np. trzeba wyliczyć 50% kosztu jedynie od dni, w których się pracowało "twórczo" bez urlopów i L4). W praktyce jednak bez księgowej i prawnika na etacie nie robiłbym tego (to też rada tej księgowej).

0

Przecież widać czarno na bialym, że nie możesz wpisać więcej niż 20%. Chyba że chcesz beknąć w ciągu najbliższych 6 lat (nie 5 lat tylko 6!!!) gdy będzie cię skarbówka kontrolować. Na co ci ten stres? Chcesz oddawać kasę którą teraz zaoszczędzisz + odsetki + kara finansowa za uszczuplenie dochodów budżetu pseudopaństwa. Niedawno był wyrok SN który stwierdził że zasadne jest podwójne karanie przez fiskusa!

Tworzyłeś kod? Pisałeś artykuły do gazet? Napisałeś książkę? A może nagraleś utwór muzyczny?
Jak coś tworzyłeś to powinieneś mieć na to osobny rachunek z 50% kosztami uzyskania przychodu i tylko z tego tytułu możesz sobie 50% odliczyć - ale tylko od kwoty na tym rachunku, a nie od całości.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1