Administrator - od czego zacząć

0

Witam. Studiuje informatykę i ekonometrię, chciałbym pracować jako administrator systemów, sieci, ogólnie ujmując jako informatyk, który nie musi dużo programować(najlepiej wcale). Od jakiegoś czasu szukam pracy w firmach zajmujących się outsourcingiem itp., ale niestety nie mam żadnego doświadczenia w zawodzie. Chciałbym Was zapytać jaki kurs, szkolenie zrobić, żeby dostać pracę, czy to w ogóle ma sens, bo sam kurs to przecież nie doświadczenie, bez którego w polskich firmach nie ma czego szukać. Zastanawiam się nad szkoleniami, które prowadzi firma comarch, np. MS Win 7 - Instalacja i konfiguracja z przygotowaniem do egzaminu70-680 „Windows 7, Configuring, albo innymi systemami, szkolenia z Linuksa, chyba lepsze będzie w akademii Linuksa w Krakowie. Nie chcę wywalać kasy w błoto jeśli to mi nic nie da. Proszę o rady kogoś, kto szuka, albo szukał i znalazł pracę.

0

To chcesz być jakimś help-deskiem czy administratorem? Jesli tym drugim to kursy Cisco to podstawa. Przy czym jeśli zakladasz ze nie chcesz w ogóle programować to marny będzie z ciebie admin, bo jednak pisanie skryptów które pewne rzeczy automatyzują to podstawa.
Tak samo choćby z tym glupim windowsem i instalacją. Nikt normalny tego nie robi ręcznie. Pisze się programy/skrypty które to wszystko zrobią za ciebie.

0

A nie ma jakichś for sieciowców czy adminów? Bo zadawanie na forum programistów pytania "Nie chcę być programistą, jak zostać adminem?" jest średnie. ;P

0

j/w zostało już powiedziane, ale dodam od siebie: równie dobrze (nie)pasowałby tu txt "chcę być rolnikiem" :D
informatyk, który nie chce/nie potrafi programować (przynajmniej podstawowych podstaw) to jak listonosz, który nie chce roznosić listów :P
certyfikaty są dobre, ale jak można je uzyskać bez elementarnej wiedzy pisania chociażby wspomnianych skryptów? (zależne też od certyfikatów ofc) :)

0

No to mnie rozjechaliście jak żaby na wiosnę :) Co do programowania to znam odrobinkę c++, sql, teraz będę się uczył php, ale niektórzy mówią, że php to nie programowanie. Skryptów żadnych nigdy nie pisałem, na studiach tego nie mamy i nie wiem, czy będzie. Napisałem na tym forum, ponieważ stwierdziłem, że jesteście osobami z branży i może jest tu jakiś admin, który podpowie jak zacząć nie mając doświadczenia. Dalej nikt nie odpowiedział na moje pytanie, czy takie szkolenie np. na Windowsa pomoże mi w znalezieniu pracy, czy raczej nie. Możliwe, że były by tam jakieś podstawowe skrypty i coś co bym mógł wykorzystać zaczynając pracę jako admin. Helpdesk według mnie to może być dobry początek w karierze. W outsourcingu IT można wiele się nauczyć, ja bym tego nie skreślał tak od razu.

0

to co to za studia informatyczne bez programowania? o.O
powiem tak: certyfikatami - jakie by one nie były, pracy nie zdobędziesz, one tylko mogą pomóc w tym by pracodawca widział, że się rozwijasz i kombinujesz, ale jeśli chcesz pracować w branży IT to programowanie, programowanie i jeszcze raz programowanie to podstawa! W help desk to może pracować każdy kto umie zainstalować system i złożyć kompa :P
PHP to język programowania, co prawda skryptowy ale jednak (jęz. programowania nie jest za to HTML)

0
lolq napisał(a)

to co to za studia informatyczne bez programowania? o.O

Sam się nad tym zastanawiam...

Jaki z języków skryptowych dla administratora na początek będzie najlepszy do nauki? Bash, Perl, czy coś innego? Są w necie jakieś dobre kursy do tego?

0

Bash i Perl nie znam :P znam PHP podstawy i nie lubię tego xD niech się wypowiedzą Ci, którzy są w tym ogarnięci lepiej, a ja zostanę przy C/C++, C# ;]

0

Nie wiem czy samo szkolenie z 70-680 cokolwiek ci da - ten egzamin wypada jednak zdać poza samym przeszkoleniem ;-). Zwracam uwagę jednak, że 70-620 (Windows Vista, Configuring) to był egzamin zdecydowanie nietrudny, po kilkumiesięcznym obyciu z Windows Vista i przestudiowaniu Training Kita dawało się zdać (ocena nie moja - sam nie przystąpiłem, choć się zbierałem długo...) - nie wiem jak wygląda poziom 70-680. Możliwe jednak, że na szkoleniu nie dowiesz się zbyt wiele nowego.

IMO zdecydowanie - jak dla administratora - lepszy byłby kurs przygotowujący do egzaminu z Windows Server 2008 (R2), numerka nie pamiętam w tej chwili. Certyfikaty Microsoft są rozpoznawane i pozytywnie widziane w branży. Egzamin na certyfikat Microsoftu kosztuje 80 dolarów - jeżeli jesteś studentem da się chyba za 100 zł zdawać (albo czasami i za darmo - skontaktuj się ze Student Partnerem swojej uczelni o ile ktoś taki jest).
Oczywiście sam egzamin != doświadczenie, ale zdecydowanie lepsze to niż nic.

Dodatkowo, możesz zainwestować we wspomniany certyfikat Cisco, równie dobrze widziany u administratorów i często wymagany. Nie znam cen. Ale to też zależy od rodzaju administratora - czy od systemów, czy od sieci, czy od helpdesku. Czy od Windowsa, czy od Linuksa, czy od FreeBSD - specjalizacja jest mile widziana.

Co do programowania: czasami trzeba. Nawet taki administrator, co sobie tam gdzieś siedzi i patrzy jak pakiety tu i ówdzie latają sobie musi skrypt napisać który coś za niego zrobi. Ewentualnie zdebugować jakiegoś demona. Ci co bardziej zaawansowani to jeszcze go poprawią i patche gdzieś tam wyślą.

Język? Zależy od platformy. Jeśli Windows - to pliki wsadowe, VBScript i PowerShell. Jeśli Linux - Perla nie dotykałem nigdy, ale bash jest pomocny i przydatny. Oprócz chorej (miejscami) składni nie mam mu nic do zarzucenia.

Co do szkoleń, certyfikatów i pracy dla ITPro - przejrzyj sobie np. http://wss.pl/frmThreads.aspx?gid=27 oraz http://wss.pl/frmThreads.aspx?gid=22.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0