Co dalej, czyli przyszłościowe specjalizacje

0

Cześć!

Piszę do Was, ponieważ szukam jakichś sensownych rad dotyczących budowania "kariery" programistycznej. Jestem studentem 4go roku informatyki na Uniwerku w Gorzowie Wlkp. Jeśli chodzi o programowanie nie mam doświadczenia w pracy w zespole programistycznym, nie miałem więc szans na wyspecjalizowanie się w czymś konkretnym (wiadomo, że najwięcej można nauczyć się przy konkretnej pracy). Ogólna wiedza programistyczna nie jest u mnie specjalnie wielka i usystematyzowana. Znam dość dobrze podstawy C++ C# PHP C, ale na tyle, że jeśli chciałbym gdzieś aplikować chciałbym mieć jakiś miesiąc na przypomnienie sobie wszystkich szczegółów jakich uczyłem się przy okazji tych języków. Znam wzorce projektowe, pisałem projekt licencjacki w ASP.NET (dość sporą aplikację "biznesową"), piszę kolegom od groma prac zaliczeniowych z programowania itd. Teraz mój plan wygląda tak: Do końca IV roku przerobić solidnie jakieś porządne książki z jakiejś konkretnej dziedziny (którejś z poniższych) i na wakacje bądź sam początek V roku znaleźć jakieś porządne praktyki choćby niepłatne - kasa nie ma tu najmniejszego znaczenia. Problem w tym, że nie wiem w jakim kierunku mogę iść. Widzę kilka opcji:

1A) C# .NET ASP.NET SQL (znam podstawy tych rzeczy) i tworzenie szeroko pojętych aplikacji internetowych, biznesowych itp.
1B) Java, Java EE (nie znam podstaw, ale przy znajomości c# to nie problem) --- '' ---

2) C++/C - zejście na trochę bardziej "inżynierski" poziom - programowanie rzeczy bardziej technicznych jak np. mikro-kontrolery do różnego rodzaju urządzeń itp. Choć nie tylko (gdzie znajduje zastosowanie C++? )Może coś z Asemblerem (ale nie wiem czy to nie jest zbyt oddalone od tego co już umiem - IV rok to dość późno). Biblioteki Qt.

Moim zdaniem mogę spokojnie zacząć naukę każdej z tych rzeczy, ponieważ nie czuję się specjalistą w żadnej dziedzinie i nie muszę z niczego rezygnować, żeby zacząć coś nowego.

Prosiłbym Was o rady dotyczące wyboru którejś z w/w "ścieżek" bądź zaproponowanie jakiejś innej :) . Która jest wg Was bardziej przyszłościowa, czasochłonna, realna, która bardziej się opłaci. Zaznaczam, że nie interesuje mnie grafika a pisanie aplikacji webowych choć wydaje mi się przyjemne, nie jest rzeczą z której nie mógłbym zrezygnować (ale spokojnie widzę się jakby co w tej dziedzinie).

Pozdrawiam i dzięki.

0

Mam dla Ciebie jedną radę. Wybierz to, co sprawia Ci najwięcej frajdy. I jeśli będziesz dobry w tej dziedzinie, to praca sama się znajdzie :)

0

Ja proponuję liczyć całki i ewent. zostać na uczelni ; )

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0