Graf automatu i tablica przejść/wyjść na podstawie schematu

0

Witam,
czy mógłby mi ktoś wyjaśnić jakim sposobem można na podstawie danego schematu (z przerzutnikami i bramkami) wyznaczyć tablicę przejść/wyjść i graf tegoż automatu??

znalazłem w sieci coś takiego:
http://www.fpga.agh.edu.pl/russek/tul/zadania_rozw/uklsek11.pdf

rozumiem wszystko z wyjątkiem tego skąd się wzięły akurat takie funkcje przejścia.

z góry dziękuję za pomoc

0

To jest proste. Gorzej w odwrotną stronę, wtedy musisz zrobić siatki do przerzutników i funkcje wyznaczyć, ale w tym momencie masz prosto.

Musisz zakodować sygnały wejściowe, stany przerzutników i wyjście, z tego to już łatwo wyciągnąć funkcje, a jak nie będziesz jej widzieć , to zawsze możesz wrzucić to do siatki i odczytać funkcje minimalną. Możesz też algorytm MCcluskey'a zapuścić, jak kto woli. Co do kodowania etc. to dam ci materiały, tylko ty musisz odwrotnie poniekąd robić, ale tam jest to łopatologicznie wytłumaczone.

http://lucc.pl/inf/logika_ukladow_cyfrowych/instrukcje/instrukcje_206DOD.pdf
http://lucc.pl/inf/logika_ukladow_cyfrowych/instrukcje/instrukcje_synteza.pdf

Tutaj masz jak bez kodowania wyciągnąć graf automatu, nawet jak masz go w kostce i nie wiesz jaka jest struktura logiczna. Właściwie to uniwersalne jest, ale musisz uważać przy asynchonicznych na hazard więc rób dla nich parę razy. Takie baaaardzo niskopoziomowe RE, można z tego zrobić potem wszystkie funkcje a nawet schemat logiczny, ale uprzedzam do wprawnego gościa automat z 6stanami i 2 wyjściami przy 2 sygnałach wejściowych to cała synteza to jakieś 40min do godziny.

http://lucc.pl/inf/logika_ukladow_cyfrowych/instrukcje/instrukcje_209.pdf

Pomaga jak sobie popiszesz za bramkami jaka jest realizowana funkcja i tak samo za przerzutnikami, to potem widzisz, na tabeli przejść jaka funkcja wychodzi.

PS. Widać tutaj że będą wyjścia {Y1,Y2} bo masz jedno bitowe wejście. Są 4 stany {Q1,Q2,Q3,Q4} bo masz 2 przerzutniki, jednak nie jest powiedziane, że są to stany różne, mogą to być iteracje, należy sprawdzić, metodą z tego pdf'a co podałem, lub po prostu tabele przejść rozpisać. Alfabet wejściowy to {X1} z wyrażeniami regularnymi {X1, !X1} no i patrzysz co się dzieje po kolei w przerzutnikach , jakie stany wychodzą i jaki alfabet wyjściowy i kodujesz to w tabelach. Mam nadzieje, że rozumiesz, że CLK nie wchodzi w alfabet wejściowy bo to jedynie synchronizacja, może pracować na pulsie lub pod jakiś zegar podłączony, ale jak podłączysz pod więcej niż 10Hz to nic nie zobaczysz ....

BARDZO PRZEPRASZAM ! Nie jestem archeologiem, po prostu nie wiem dlaczego zobaczyłem ten temat na górze i odpowiedziałem nie patrząc na datę. Odpowiedzi jednak nie będę usuwał, może komuś się przyda.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1