Licencja LGPL - pytanie

0

Witam,

Pytanie jest takie. Załóżmy że mam projekt (zlecenie), który używa biblioteki na licencji LGPL. Jest to aplikacja, która jedyne co robi, to komunikuje się z innym modułem (gui), który nie jest już mojego autorstwa. Czy sprzedając kod źródłowy mojej aplikacji zleceniodawcy nie złamię licencji LGPL?

0

wedle A. Boducha (pewnie jest obcykany w tym) nie ma problemu:
http://4programmers.net/Forum/656564?h=lgpl

0

Nie jestem ekspertem.

Ale kiedys sie tym zainteresowalem. Jezeli wykorzystasz biblioteke GPL w swoim komercyjnym projekcie, to caly projekt musi byc udostepniany na licencji GPL. Dlatego GPL sux :/ Na szczescie z LGPL, BSD-new nie ma z tym problemu.

0

Ale tu jest problem tego typu, że kodu nie używa na licencji LGPL tylko programu. Jak na moje to nie ma nic przeciwko. Zawsze możesz gdzieś w szarej strefie internetu po tajniaku ukryć udostępniony kod, a binarki sprzedać. Tego nikt ci nie zabroni.

0

witam,

dołączam się do pytania, odnośnie wykorzystania bibliotek LGPL...

kończę pisanie aplikacji c# wykorzystującej dwie biblioteki na licencji LGPL (itextsharp 4.0.2 i AODL 1.3.0 BETA)

W bibliotekach nie dokonywałem zmian, biblioteki te podpięte są dynamicznie (pliki *.dll w katalogu, nie kopiowałem kodu bibliotek do aplikacji)

Jakie warunki muszę spełnić, aby legalna była sprzedaż aplikacji w formie aplikacja + biblioteki na LGPL? Proszę o praktyczny przykład, ponieważ takich znaleźć od 3 dni nie mogę wertując różne fora i starając się zrozumieć dokładnie licencję GNU LGPL (chodzi mi o to co muszę z taką aplikacją dystrybuować np. plik txt z treścią licencji LGPL, kod źródłowy biblioteki ze wskazaniem zmian, jeśli jakieś zostały przeze mnie wprowadzone)

0

Jeśli to jest DLL to możesz sprzedawać bez problemu o ile dobrze pamiętam. Z resztą nawet na licencji GPL można sprzedawać, ale kod musi być publicznie dostępny. Nigdzie nie ma zapisu, że musisz sprzedawać razem z kodem źródłowym. Co oznacza, że gdzieś w szarej strefie internetu udostępniasz za darmo kod źródłowy w takiej postaci, że samodzielne skompilowanie go powoduje skręt kiszek i wymioty. Nikt nie powinien się dopierdzielić :P

0

Ostatnio interesowałem się LGPL, ale z punktu chęci wydania mojej biblioteki na tej licencji. LGPL wymaga, aby poinformować o prawach autorskich, że dane biblioteki są na LGPL (to rozsądne), o braku gwarancji, udostępnić ich kod źródłowy jeśli był modyfikowany, rozpowszechniać kopię licencji (w oryginale) wraz z aplikacją, oraz... umożliwić możliwości przekompilowania biblioteki, czy jej zmiany (np. zastąpienia nowszą wersją) i dynamicznego podłączenia do twojej aplikacji. A jeśli linkujesz statycznie - umożliwić reverse engineering, udostępnić pliki linkera czy coś w tym stylu, by to było możliwe.

http://creativecommons.org/licenses/LGPL/2.1/

0

dzięki za konstruktywną odpowiedź

...czyli wraz z moją aplikacją dostarczyć użytkownikowi muszę:

  • biblioteki w postaci *.dll zlinkowane dynamicznie z moją aplikacją (można je np. zaktualizować)
  • kopia licencji GNU LGPL (czy może być tekst skopiowany z oficjalnej strony FSF w postaci osobnego pliczku *.txt w katalogu aplikacji?)
  • wyszczególnić, że biblioteki te oparte są na GNU LGPL, poinformować o prawach autorskich, poinformować o braku gwarancji (czy informacje te mogą zostać zapisane np. w pliku *.txt chociażby README w katalogu aplikacji?)

Czy dobrze zrozumiałem, że do paczki dorzucić musiałbym jeszcze kod źródłowy biblioteki jeśli naniosłem jakieś zmiany, a w przypadku braku manipulacji w kodzie bibliotek załączenie tego kodu nie jest wymagane?

0
marcinski napisał(a)

Czy dobrze zrozumiałem, że do paczki dorzucić musiałbym jeszcze kod źródłowy biblioteki jeśli naniosłem jakieś zmiany, a w przypadku braku manipulacji w kodzie bibliotek załączenie tego kodu nie jest wymagane?
Ta

0

Witam serdecznie. Chciałbym napisać program w Lazarusie a później go sprzedać. Chciałbym korzystać wyłącznie z bibliotek LCL: http://wiki.freepascal.org/LCL_Components, czyli jakieś Buttony, ComboBoxy itd... - podstawowe. Czy tak skompilowany program mogę sprzedać osobno bez źródeł.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0