[książki] Assembler i bazy danych

0

Cześć :)

jakie polecacie książki do Assemblera i Baz danych, tak napisane krok po krok, tlumaczace wszystko jak idiocie xD, cos w stylu Praty do c/c++ ?

pozdrawiam

0

Asembler sam w sobie jest na tyle prosty, że nie trzeba dużo żeby się nauczyć składni i instrukcji. Najtrudniejsze jest poznanie architektury platformy na którą się pisze - tzn architektury systemu operacyjnego oraz architektury procesora. Tak, że na początek wystarczy cokolwiek o tym jak wywoływać procedury systemowe, a potem dobrze jest poczytać coś o architekturze procka, tzn o tym jak należy asemblera używać, aby to miało sens. Polecam pdfy z: http://agner.org/optimize/ Najlepiej poznać FASM, MASM i NASM jednocześnie. TASMa omijać.

0

nie ma uniwersalnych ksiazek do "asemblera" :P, kazdy assembler ma inna skladnie na inna platforme, ale zakladam ze chodzi ci o i386 i pochodne, w takim razie twoja biblia powinnien byc: IA-32 Intel Architecture Software Developer's Manual, swego czasu mozna bylo dostac to od intela za darmo (ja skorzystalem), teraz pewnie tylko pdf :)

ale na poczatek polecam ksiazke Asembler Kurs, Stanislawa Kruka, pozyteczna lekturka mimo ze wiedza juz nie aktualna :P

0
cepa napisał(a)

ale na poczatek polecam ksiazke Asembler Kurs, Stanislawa Kruka, pozyteczna lekturka mimo ze wiedza juz nie aktualna :P

w jakim sensie niekatualna? ;) (jezeli nieaktualna, to jaki sens czytac?)

0
owen napisał(a)

w jakim sensie niekatualna? ;) (jezeli nieaktualna, to jaki sens czytac?)

no ksiazka opisuje assembler dla x86 16bit czyli zamierzchle czasy dosa, trybu rzeczywistego itd, ale plus jest taki ze to dosc prosty asembler, mozna dorwac emulator i jest dobrym poczatkiem przed zabawa z 32bit

0

Asm 32bit, dla trybu chronionego jest znacznie prostszy niż cuda rzeczywistym.

0

Ja naukę asma zacząłem od tutoriali Iczeliona, potem przerobiłem inne przykłady z dystybucji MASMa z masm32.com. Następnie poczytałem pdfy Agnera Foga, a potem przerzuciłem się na FASM. W międzyczasie był jeszcze TASM i bajery graficzne pod DOSem pod tryb 13h, ale to można pominąć.

Naukę WinAPI czy innych API można poćwiczyć w C++, sposób wywoływania funkcji z DLLek jest na tyle prosty, że tą wiedzę bez problemu będzie można przenieść do asemblera.

Przerwania BIOSu i DOSu można traktować jako ciekawostkę. Najlepiej w ogóle nauczyć się jak połączyć kod w C++ i w asemblerze :) Sporo książek o asmie traktuje o np ochronie pamięci, poziomach uprzywilejowania, strukturze TLB, tworzeniu selektorów itp itd to wszystko jest niepotrzebne jeśli nie piszemy własnego OSa.

0

Ale czemu wisi drugi identyczny temat, zaledwie kilka tematów nad poprzednim? o_O
http://4programmers.net/Forum/viewtopic.php?id=164587

0

mi w sumie zalezalo bardziej na bazach danych niz asemblerze...

czy sa jakies roznice miedzy ms sql, sql, postgre_sql? (widze duzo ksiazek majacych to w tytulach przy zalecanej literaturze na wykladach o bazach danych)

0
owen napisał(a)

czy sa jakies roznice miedzy ms sql, sql, postgre_sql? (widze duzo ksiazek majacych to w tytulach przy zalecanej literaturze na wykladach o bazach danych)

sa i to w cholere duze :P
wlasnie stwierdzilem ze p1erdole i ide spac bo zapuscilem testy na postgresie ktore dzialaly dla mysql i wywalilo 54 bledy ;-(

ja uzywam mysql i postgresa, roznice sa zarowno w skladni jak i w dzialaniu, co przeklada sie bezposrednio na projekt aplikacji bo na jednym dziala a na drugim nie i na odwrot, ale polecalbym ci postgresa jako iz jest bardziej enterprise i duzo bardziej elastyczny od mysql

0

ok, a co sadzicie o takim kursie: http://home.elka.pw.edu.pl/~mkurdej1/asm/asm_pdf_linux.pdf

mieliscie kiedys do czynienia z ksiazkami z serii head first Heliona, ciekawie wygladaja? co o tym sadziecie (przypuszczam, ze przystepna forma, ale malo wiadomosci)

0

Ten kurs to pdfowa wersja: http://rudy.mif.pg.gda.pl/~bogdro/ jak sama nazwa wskazuje to kurs na linuxa. Wg mnie może być :)

0

ok, a czy przypadkiem programowanie z wykorzystaniem Assemblera pod linuksem, nie rozni sie od programowania pod Windowsem?

0

Oczywiście, że się różni. To se poczytaj: http://edu.i-lo.tarnow.pl/inf/prg/002_winasm/index.php

0

o kurde, ale jest zamieszanie z tym asemblerem...

a jaki kurs asemblera jest na typowej uczelni informatycznej (pod WIndows, linux, jaki "rodzaj asemblera") bo chcialbym wybrac tutorial/ksiazke najbardziej podchodzaca pod asembler wykladany na uczelni?

0

jednak chyba zdecyduje sie na ten kurs asemblera "Drozdka" a w miedyczasie przegladne sztuke programowania w asembler, a na poczatek przygody z bazami Head First SQL

0

Gdzie te czasy, kiedy ludziom wystarczał debugger, manuale Intela i ew. krótki tutorial...

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1