wywiad z fachowcem

0

Witam

Mam wielką prośbę otóż:

W szkole (gimnazjum) kazano nam zrobić prace "Teczka zawodoznawcza", a w niej opisać jeden lub kilka zawodów związanych z naszą przyszłością. Chcę zrobić projekt o zawodzie programisty i postanowiłem w niej umieścić wywiad z jakimś "fachowcem".
Dlatego proszę Was o odpowiedzenie na następujące pytanie

  1. Jakie szkoły musiałeś skończyć aby zastać programistą?

  2. Czy ciężko było ci znaleźć posadę na polskim rynku pracy?

  3. W jakim języku programujesz w pracy, a jakie znasz?

  4. Czy nie żałujesz tego, że wybrałeś zawód programista?

  5. Ile zarabia przeciętny polski programista (chodzi o przedział np: 1000-2000zł)?

  6. Co najbardziej denerwuje cię na obecnym stanowisku?

  7. Jak wygląda twoja praca (czy to jest tak, ze powiedzą Ci zrób kalkulator i masz tyle i tyle czasu) ?

  8. Czy programista jest zawodem przyszłościowym?

i ostatnie 9. Dlaczego zostałeś programistą?

Możecie odpowiadać na tylko niektóre pytania (np. użytkownik xxx na pytanie 1,4,5 a inny użytkownik na 2,3,8 i jeszcze inny na pozostałe) A może ktoś z Wam chciałby odpowiedzieć na wszystkie???. Jeżeli tak to możecie napisać mi odpowiedzi na prv lub tutaj.

Pozdrawiam

Ps. w pracy napisze np. "wywiad z użytkownikami forum dla programistów 4programmers.net/Forum" lub coś w tym stylu

0
  1. Jakie szkoły musiałeś skończyć aby zastać programistą?
    Na rozmowach kwalifikacyjnych pracodawcy nie raz mi mówili, że wykształcenie nie jest tu najważniejsze. Liczą się umiejętności. Być może mówili tak dlatego, że i tak miałem dobre studia (Informatyka na Politechnice Poznańskiej).

  2. Czy ciężko było ci znaleźć posadę na polskim rynku pracy?
    Nie. Jakąkolwiek w miarę przyzwoitą -- bardzo łatwo. Taką super pracę jest trudniej, ale i tak łatwo.

  3. W jakim języku programujesz w pracy, a jakie znasz?
    Teraz pracuję w branży webowej, a więc: HTML/CSS/JavaScript (dużo zaawansowanego JavaScriptu) z tzw. języków frontendowych, a do tego PHP i Java (niekoniecznie webowa).

Oprócz wymienionych, znam C, C++, C#, sporo kodowałem w Pascalu/Delphi (ale od paru ładnych lat wcale), oczywiście SQL i parę innych języków.

  1. Czy nie żałujesz tego, że wybrałeś zawód programista?
    Nie. Jak na razie, nie. Ale ten zawód wymaga ciągłej nauki. Wiedzy i doświadczenia wciąż jest mało. Na półce mam jakieś 30 książek informatycznych. Oprócz nich, czytam mnóstwo artykułów (i specyfikacji!) w Internecie. Płace są w tym zawodzie OK jeśli jesteś dobry, ale jestem przekonany, że istnieje wiele zawodów, gdzie wiedzy trzeba mieć mniej, a zarabia się więcej.

  2. Ile zarabia przeciętny polski programista (chodzi o przedział np: 1000-2000zł)?
    No, więcej niż 1000-2000 zł ;). Jeśli się jest dobrym, to już na ostatnich latach studiów można zarabiać 3000 zł netto nawet w stosunkowo słabo opłacanej branży webowej. Krótko po studiach 4000 netto nie są dużym problemem. Ale pytasz o średnią. Najlepiej to sprawdzić w Internecie, np. w tym raporcie na rok 2009.

  3. Co najbardziej denerwuje cię na obecnym stanowisku?
    Tak bardzo to mnie nic nie denerwuje. Może moja wciąż za mała wiedza i umiejętności. Denerwuje mnie tzw. rozkład kodu. Gdy projekt się rozrasta, wszystkie złe decyzje projektowe i brak czasu na ich poprawienie zaczynają odbijać swoje piętno. Kod projektu na początku wygląda dobrze i łatwo dodaje się do niego nowe funkcje. Po jakimś czasie jednak przychodzi to coraz trudniej. Coraz więcej czasu trzeba poświęcać na tzw. utrzymywanie. Czyli stanie w miejscu i podejmowanie rozpaczliwych prób, by to wszystko zaczęło działać i by można było bezpiecznie dodać nową funkcjonalność.

Ostatnio mnóstwo czasu poświęcam ostatnio opanowanie sztuki pisania kodu maksymalnie wysokiej jakości. Niestety, jeszcze nie osiągnąłem zadowalającego mnie poziomu. Może dlatego, że bardzo trudno taki poziom osiągnąć. Niewielu osobom się to udaje.

Co jeszcze mi się nie podoba? Nie lubię, gdy trzeba coś zrobić na szybko i mało optymalnie. Raz na jakiś czas naprawdę trzeba coś takiego przepchnąć, choćby z braku czasu. Wiem jednak, że to zawsze do mnie wróci i będę musiał to poprawić. A jeśli również na poprawę nie znajdę czasu, to zaowocuje to wspomnianym rozkładem kodu.

  1. Jak wygląda twoja praca (czy to jest tak, ze powiedzą Ci zrób kalkulator i masz tyle i tyle czasu) ?
    Z czasem to nie jest do końca tak. W dobrych firmach ufają, że programista robi wszystko najszybciej jak może. Programista bezpośrednio nie odczuwa więc aż takiej presji czasowej. Nie naciska się na niego, gdy już robi to co niby ma robić. Przez to jednak nieraz nie pozwala mu się na poprawienie istniejącego kodu, bo nową funkcjonalność trzeba dodać już! Teraz! Natychmiast! Słabsi managerowie nie wiedzą, że tak naprawdę zwykle opłaca się najpierw poprawić istniejący kod, a dopiero potem dodać nowy. Bazując na schludnej części systemu.

Przyznam jednak, że wewnętrznie programista zawsze czuje, że dobrze by było, gdyby to już naprawdę niedługo było gotowe. Deadline'y są. Często. Ale jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby ktoś mnie ochrzanił, że się nie wyrobiłem. Choć może to dlatego, że się wyrabiam ;).

Planowanie to zgadywanie. Nie da się superdokładnie wszystkiego przewidzieć i zaplanować idealnego harmonogramu. Programowanie to nie budowanie ściany z cegieł. To nie tak, że pomnoży się czas kładzenia jednej cegły przez całkowita liczbę cegieł do ułożenia i otrzyma się czas ukończenia projektu.

Generalnie jednak presja czasowa na programistę jest odczuwana w ten sposób, że w pracy się nie obijasz. Tu nie ma tak, że pół dnia spędza się na kawce i dyskusjach z kolegami o niczym. Programiści pracują intensywnie. Czasem managerowie chcą się wykazać i przeszkadzają nam, organizując spotkania i temu podobne rzeczy, które w większości przypadków są zupełnie niepotrzebne.

Praca rzeczywiście wygląda tak, że dostaje się opis jakiejś funkcjonalności, która ma się znaleźć w projekcie. Opis bywa ogólny. Programista powinien wtedy zadać tyle niezbędnych pytań, by wiedział dokładnie, co ma zrobić. Generalnie chodzi o to, by maszyna potrafiła zrobić to, co chce człowiek. Przy czym człowiek wyraża swoje intencje przeważnie niezbyt precyzyjnie. Programista wyraża je formalnie i bardzo precyzyjnie -- tak, by maszyna zrozumiała.

Można powiedzieć, że nasza praca polega na rozwiązywaniu problemów. Pisząc programy wyrażamy, co chcemy zrobić, ale również jak to zrobić. Krok po kroku. I każdy z tych kroków składa się z jeszcze mniejszych kroków. I tak dalej.

Sporo uwagi -- szczególnie w przypadku kodowaniu dużych systemów -- poświęca się na ich utrzymanie i jakość. Często też piszemy kod, który sam w sobie niby nic nie robi, ale w przyszłości bardzo ułatwi nam pisanie innego kodu.

Każdy programista pracuje jednak trochę inaczej. Taki frontend-webdeveloper dostaje layout strony internetowej w postaci obrazka. I ma to przerobić na "żywy" HTML i CSS. Programiści tworzący algorytmy dbają z kolei o to, by działały one możliwie najoptymalniej. Programiści piszący aplikacje desktopowe często w dużej części sami projektują swoje interfejsy.

  1. Czy programista jest zawodem przyszłościowym?
    Zdecydowanie tak. Jak ludzie żyjący np. 50 lat temu wyobrażali sobie początek XXI wieku? Latające samochody? Kontrolowanie pogody? Loty na Marsa, lub -- komercyjnie -- na orbitę ziemską? Niczego takiego nie mamy. Na tej linii zawiedliśmy.

Ale ludzie 50 lat temu nie spodziewali się takiego rozwoju informatyki. Nie przewidywali Internetu. Nie wyobrażali sobie, że dostęp do informacji będzie tak powszechny i tak szybki.

Tym wszystkim tak naprawdę sterują programiści. I tak będzie jeszcze przez wiele lat.

  1. Dlaczego zostałeś programistą?
    Bo to ciekawe. Bo się nie nudzi. Programista nigdy nie powinien pisać dwa razy tego samego kodu. Jeśli już raz napisałem kod rozwiązujący dany problem, to gdy drugi raz spotkam ten problem, powinienem użyć gotowego kodu. Więc każdy dzień w pracy programisty powinien być inny.

Zresztą, czy nie jest fajne mówienie komputerowi co ma zrobić, a potem obserwowanie jak dokładnie to robi i jak użytkownicy z tego korzystają? Oczywiście, komputer zawsze zrobi dokładnie to, o co go poprosimy. Ale nie zawsze poprosimy go o to, o co tak naprawdę chcieliśmy go poprosić. Cóż, znajdowanie i naprawianie błędów w kodzie to też chleb powszedni w życiu programisty. I tym optymistycznym akcentem...

0

bswierczynski tak pisze że chce się czytać i czytać :)

0

bswierczynski naprawdę wielki dzięki za pomoc i współprace. Podziwiam Cię, że znalazłeś tak dużo czasu na pomoc dla mnie. Gdybym mógł, odwdzięczyłbym cie się.:)

Pozdrawiam

0
gimnazjalista napisał(a)

bswierczynski naprawdę wielki dzięki za pomoc i współprace. Podziwiam Cię, że znalazłeś tak dużo czasu na pomoc dla mnie. Gdybym mógł, odwdzięczyłbym cie się.:)

Pozdrawiam

On takie posty klepie w przerwie na kawe, w każdym temacie :D

0

@gimnazjalista:
Tam zaraz dużo czasu. Przy okazji... Jeszcze jedna cecha programisty, który tworzy kod już od X lat: pisze z prędkością 80+ słów na minutę :P.

0

a ja słyszałem, że programiści potrafią na dwóch komputerach i dwóch klawiaturach jednocześnie pisać.
Więc bswierczynski pewnie jednocześnie pisał odpowiedzi na moje pytania i jeszcze pewnie kończył GTA 5 Kalish city. :)

Ale odbiegłem od tematu.

Może ktoś jeszcze chce udzielić odpowiedzi ??? Jeżeli nie to temat można zamknąć

0

bswierczynski (programujący w html O_o) tak lubi pisać, że może opisze CI jeszcze kolegów z pracy ;)

0
  1. Jakie szkoły musiałeś skończyć aby zastać programistą?
    W tym zawodzie nauka nigdy się nie kończy. Obecnie kończe zaocznie magistra na politechnice. Teoretycznie szkoła nie jest potrzebna, ale ma swoje plusy jak środowisko, znajomości, bat na lenie ;) i czasem dowiadujesz się o rzeczach o których nie miałeś pojęcia czy uczysz się rzeczy myśląc "po cholere mi to" a potem dostajesz olśnienia. Niestety obecnie mamy "mały" kryzys w szkolnictwie i trzeba bardzo uważać gdzie się idzie. Na wstępie można podziękować wszystkim wyższym szkołom marketingu, zarządzania i informatyki w pizzeriach. Strata czasu. Nawet w dobrych szkołach musisz ostro uczyć się we własnym zakresie bo dostajesz tylko zarys materiału, który musisz sam rozwinąć. No i w między czasie nie wolno zapominać o życiu studenckim (byle z umiarem), sprawności fizycznej i takich tam ważnych rzeczach, które się później w pracy programisty bardzo przydają.

  2. Czy ciężko było ci znaleźć posadę na polskim rynku pracy?
    Jak się jest na poziomie to o pracę jest łatwo. Jak nie to mamy problem. Czyli tak jak w każdym zawodzie, tylko tu jest trudniej być na poziomie.

  3. W jakim języku programujesz w pracy, a jakie znasz?
    W jakim chcę ;) Przynajmniej w teorii, w praktyce trzeba brać pod uwage wiele czynników. Jak charakter projektu, dostępni pracownicy itp. Oczywiście jak jesteś decydentem. Programista powinnien znać kilka języków, najlepiej takich które znacznie róźnią się od siebie.

  4. Czy nie żałujesz tego, że wybrałeś zawód programista?
    Po 14+ godzinach spędzony przed komputerem, kolejny dzień z rzędu... zaczynam żałówać. Myśle sobie, że mogłem zostać grafikiem (pare kresek i do domu) czy muzykiem rockowym ;) Ale to chyba zwykłe wypalenie, troche przerwy i jedziemy dalej.

  5. Ile zarabia przeciętny polski programista (chodzi o przedział np: 1000-2000zł)?
    Przeciętny zarabia jakieś 2000-7000 brutto. Wszystko zależy od miejsca, firmy i programisty.

  6. Co najbardziej denerwuje cię na obecnym stanowisku?
    Słaby sprzęt, pensja niższa od kolegów z zachodu, brak siłowni i jeszcze brak ścieżki rowerowej z domu do firmy. No i chyba jeszcze pracowników, który by się troche interesowali tym co robią ;)

  7. Jak wygląda twoja praca (czy to jest tak, ze powiedzą Ci zrób kalkulator i masz tyle i tyle czasu) ?
    Zazwyczaj, "ktoś" przychodzi ze swoim super pomysłem i tak się zaczyna cały projekt. Moim zadaniem jest przełożenie "mam pomysła" na coś co ma ręce i nogi. Ten proces zazwyczaj trochę trwa, klient uświadamia sobie, że to jednak nie jest takie proste jak myślał. Trzeba mu to uświadomić bo zazwyczaj jest tak, że to co on uznaje za oczywiste, oczywiste nie jest. I tak powstaje zarys projektu. Potem, w skrócie, myślimy jak to zrobić, dzielimy na zadania i do roboty. Co jakiś czas spotykamy się z klientem, żeby sprawdzić czy na pewno się dobrze zrozumieliśmy. poza tym dochodzi do tego utrzymanie starych systemów.

  8. Czy programista jest zawodem przyszłościowym?
    O ile w przyszłosci będą komputery to tak. Ja bym to ujał tak, że umiejętność porgramowania jest przydatna w wielu zawodach.

  9. Dlaczego zostałeś programistą?
    Wrodzona ciekowaść. Zawsze interesowało mnie jak to wszystko (świat) działa. Lubiłem też budować różne rzeczy. Więc dlaczego nie fizyka teoretyczna czy jakaś elektronika? Ano dlatego, że bedąc programistą można robić to i to. Sama umiejętność programowania przestała się już liczyć, bardzo ważna jest znajomość dziedziny, którą "oprogramowujesz". Do tego wirtualna przestrzeń daje ci nieograniczone możliwości. Stajesz się budowniczym światów, bogiem... ;) ale to raczej poza pracą, no chyba że pracujesz w gamedevie.

0
  1. Jakie szkoły musiałeś skończyć aby zastać programistą?
    Żadnych teoretycznie. W praktyce liceum ogólnokształcące mat-inf, a potem polibuda śląska (całkiem klawa uczelnia ;) ) w stopniu inżyniera (konkretnie to przedwczoraj skończyłem).

  2. Czy ciężko było ci znaleźć posadę na polskim rynku pracy?
    Nie sprawiło mi żadnych problemów. Dwa CV wysłane, na dwa pozytywne odpowiedzi, dwie firmy chętne na zatrudnienie, z czego jedna oferowała raczej śmieszne warunki, za to druga przyzwoita.

  3. W jakim języku programujesz w pracy, a jakie znasz?
    Kodzę w C#, znam też jakieś podstawy C i C++, ale naprawdę podstawy, tych bibliotek standardowych tak nie ogarniam tam za mocno, bo nie miałem póki co potrzeby.

  4. Czy nie żałujesz tego, że wybrałeś zawód programista?
    Aktualnie nie, co będzie za lat kilka ciężko powiedzieć. Ale póki co sprawia mi to sporo radości.

  5. Ile zarabia przeciętny polski programista (chodzi o przedział np: 1000-2000zł)?
    Ile zarabia przeciętny programista nie wiem, ja zarabiam powyżej 2, a poniżej 3 (na rękę) w pierwszym roku pracy. Może nie kokosy, ale i tak jestem bogatszy niż mój ojciec, więc jest dla mnie ok.

  6. Co najbardziej denerwuje cię na obecnym stanowisku?
    Kod. Bo czasem jest do d**y. I inni programiści czasem piszą strasznie źle. I to, że ja też piszę czasem strasznie źle. Wkurza jak diabli.

  7. Jak wygląda twoja praca (czy to jest tak, ze powiedzą Ci zrób kalkulator i masz tyle i tyle czasu) ?
    Dostaję zadania, nie ma mocnych deadline'ów, ale też nie można powiedzieć że jest mnóstwo luzu, ot, po prostu realne terminy. Zawsze tez można liczyć na pomoc innych, jakby ważny termin jakiś miał się zawalić. Czasem z kolei są luzy i można się pobawić w refactor.

  8. Czy programista jest zawodem przyszłościowym?
    Moim zdaniem jak najbardziej. Mimo coraz wyższej abstrakcji programowania i teoretycznie coraz łatwiejszego programowania, jesteśmy ciągle o długie lata od tego, żeby każdy mógł programować, a już nie wspominamy o definiowaniu wymagań i zarządzaniu projektami, co też jest informatyczno programistycznym obowiązkiem.

i ostatnie 9. Dlaczego zostałeś programistą?
Bo mi się to podoba. Tworzysz coś, to działa. No i nie jest to praca fizyczna, mogę siedzieć, robota jest luźna, nie ma sztywno wyznaczonych godzin ani nic. Fajnie jest :)

0

Dajcie spokój Bartkowi. Nie drwijcie z niego.
A jeśli chodzi o przyszłość programistów, to jest ona świetlana, ale niekoniecznie musi być związana z informatyką. na pewno internet będzie się rozwijał i na pewno robotyka będzie się rozwijała. Kiedyś na jakimś programie z rodzaju Discovery widziałem zawody polegające na skonstruowaniu samochodu sterowanego przez komputer, który za pomocą gps musiał dojechać z jednego miejsca w drugie, omijając po drodze różne przeszkody. Samochód nie mógł mieć wypadku. W tego typu wynalazkach widzę przyszłość programistów. Myślę, że za kilkadziesiąt lat, takie samochody, to będzie standard. Kierowcy nie będą potrzebni.

0
gimnazjalista napisał(a)
  1. Jakie szkoły musiałeś skończyć aby zastać programistą?

Liceum, potem uniwersytet opolski kier Informatyka (licencjat) a potem uzupełniające z Zarządzania. Te skończyłem, ale nie wiem czy musiałem ;) Po prostu chciałem.

  1. Czy ciężko było ci znaleźć posadę na polskim rynku pracy?

Nie

  1. W jakim języku programujesz w pracy, a jakie znasz?

W pracy używam: PHP, Ruby, Javascript. Oprócz tego znam lepiej lub gorzej C++, Pascala, Pythona, Javę, C# i ASP.Net

  1. Czy nie żałujesz tego, że wybrałeś zawód programista?

Nie

  1. Czy programista jest zawodem przyszłościowym?

Przyszłość pokaże

i ostatnie 9. Dlaczego zostałeś programistą?

Bo chciałem. Od kiedy w podstawówce chodziłem na kółko komputerowe, żeby grać w gry z CD-Action wiedziałem, że komputer to jest narzędzie z którym chcę pracować.

Jeżeli tak to możecie napisać mi odpowiedzi na prv lub tutaj.

Jak można odpowiedzieć Ci na priv, jeśli nie dałeś maila i nie masz konta?

Ps. w pracy napisze np. "wywiad z użytkownikami forum dla programistów 4programmers.net/Forum" lub coś w tym stylu

Wrzuć też tutaj jakąś esencję tego co się dowiedziałeś ;)

0
  1. Jakie szkoły musiałeś skończyć aby zastać programistą?
    Skończyłem liceum, obecnie studiuje informatykę i pracuje. Dostać pracę jest tak naprawdę łatwo, a że firmy mocno potrzebują programistów to często nie patrzą na studia. Dużo ważniejszym czynnikiem przy rekrutacji jest doświadczenie i faktyczne umiejętności oraz niestety - umiejętność sprzedania się.

  2. Czy ciężko było ci znaleźć posadę na polskim rynku pracy?
    Nie.

  3. W jakim języku programujesz w pracy, a jakie znasz?
    Główne języki w których programuje w pracy to C++ i Java oraz języki skryptowe do pomocniczych zadań (typu przefiltrowanie logów). Często zdarza się, że testy komponentowe są pisane w specjalnym języku dostosowanym do typu aplikacji, które się testuje. Obecnie pisze testy w takim cudzie http://en.wikipedia.org/wiki/TTCN-3.
    Najlepiej nauczyć się po 1-2 języków z każdego paradygmatu wtedy nic nie ma prawa cię zaskoczyć ;)

  4. Czy nie żałujesz tego, że wybrałeś zawód programista?
    Nie żałuje ale wybierając ten zawód spodziewałem się czegoś innego. Trzeba zauważyć, że charakter pracy programisty zmienił się bardzo przez ostatnie lata. Kiedyś więcej aplikacji pisało się całkowicie od podstaw, dzisiaj te wszystkie aplikacje ktoś musi utrzymywać. Zamiast pisania nowego kodu więcej czasu spędza się na analizie istniejącego oraz refactoringu. To jest bardzo ważna kwestia, bo sporo ludzi wybierając pracę programisty myśli, że będzie tworzyć coś nowego. Tymczasem zostaje wrzucona w maintenance aplikacji pisanej od 20 lat, której jakość kodu jest fatalna. Użeranie się z takim systemem niekoniecznie jest bardzo interesujące i wiele osób przestaje lubić programowanie po czymś takim.

  5. Ile zarabia przeciętny polski programista (chodzi o przedział np: 1000-2000zł)?
    Ja zarabiałem na początku trochę powyżej 3k netto, potem doszły jakieś podwyżki. Generalnie bez problemu da się wyciągnąć około 4k do ręki z jakimś tam doświadczeniem. Powyżej niestety trzeba się trochę postarać i znaleźć firmę, która będzie w stanie docenić twój zestaw umiejętności.

  6. Co najbardziej denerwuje cię na obecnym stanowisku?
    Czasen denerwuje mnie monotonnia - praca nie zawsze stawia przed tobą wyzwania, czasem trzeba robić odmóżdżającą robotę ;)

  7. Dlaczego zostałeś programistą?
    Programowanie zainteresowałem się kiedy tylko dostałem komputer (12 lat) i już tak mi zostało ;)
    W pracy programisty są 3 fascynujące rzeczy:

  • możliwość zrozumienia jak naprawdę działą systemy, które nas otaczają
  • możliwość wykorzystywania abstrakcji do tworzenia naprawdę skomplikowanych aplikacji
  • możliwość rozwijania swojej kreatywnej strony, projektując nowe systemy
0
Igor napisał(a)

Dajcie spokój Bartkowi. Nie drwijcie z niego.

Hm? Że niby ze mnie? Jeśli tak, to niepotrzebnie! Z tego co widzę, nikt tu niczego złośliwie i wrednie nie napisał. A nawet jeśli by ktoś sobie drwił, to niby kim on jest że powinienem się tym w choćby minimalnym stopniu przejmować?

Igor napisał(a)

przyszłość programistów, to jest ona świetlana, ale niekoniecznie musi być związana z informatyką. [...] Kiedyś na jakimś programie z rodzaju Discovery widziałem zawody polegające na skonstruowaniu samochodu sterowanego przez komputer

Też to oglądałem! Jest cała seria tych programów, twórcy samochodów konkurują ze sobą biorąc udział w zawodach. Nie wiem, czy jeszcze to leci.

Nie da się ukryć, że to jest związane z informatyką. To chyba głównie problem software'owy, nie hardware'owy. Tutaj trzeba przyznać, że -- patrząc na przewidywania sprzed XX lat -- daliśmy plamę. Do sztucznej inteligencji jeszcze długa droga. Idzie nam coraz lepiej, ale okazało się, że rozpykanie mistrzów szachowych to jedno, a abstrakcyjne myślenie to drugie. Nawet ze zrozumieniem czy syntezą mowy były spore problemy. Choć tu nie jest już źle.

Jeszcze wracając do tego wywiadu, dodam coś o zarobkach. To Ci się może też przydać, jeśli zastanawiasz się nad zostaniem programistą.

Programista dość szybko i łatwo może dojść do średniej krajowej. Dla wielu osób te 3 czy 4 k netto to sporo. Ale potem jest już programiście trudniej zwiększyć swoje zarobki. Pracując dla polskiej firmy i to nie w Warszawie (i może nie Wrocławiu) ciężko jest wejść na pięciocyfrowe zarobki. Nawet jak jesteś rzeczywiście dobry.

Choć tu sporo zależy od branży. W niektórych zarobki są dużo większe. Bo są, i już. Nie że programiści są tam lepsi, czy że bardziej się wysilają. Wielkie firmy płacą sporo. Firmy wdrażające oprogramowanie biznesowe (tzw. systemy ERP) potrafią zgarniać wielką kasę i tak też płacą zatrudnionym przez nich programistom. Choć oni często nazywają się "wdrożeniowcami", to jednak ich praca potrafi być mocno związana z programowaniem. Czyli po prostu dla niektórych z nich klepanie kodu jest chlebem powszednim. Zarabiają dużo, ale -- paradoksalnie -- jakość kodu w tych systemach bywa fatalna. Mam wrażenie, że jeszcze gorsza niż średnia ze wszystkich programistycznych branż.

0

Programista dość szybko i łatwo może dojść do średniej krajowej. Dla wielu osób te 3 czy 4 k netto to sporo. Ale potem jest już programiście trudniej zwiększyć swoje zarobki. Pracując dla polskiej firmy i to nie w Warszawie (i może nie Wrocławiu) ciężko jest wejść na pięciocyfrowe zarobki. Nawet jak jesteś rzeczywiście dobry.

Zgadza się. Chyba najwięskzym czynnikiem ograniczającym wielkość zarobku jest budżet projektu. Nieważne czy chcą programistów C++ czy PHP - jeżeli budżet projektu jest mały to i zarobki będą małe.

0
Igor napisał(a)

Myślę, że za kilkadziesiąt lat, takie samochody, to będzie standard. Kierowcy nie będą potrzebni.

Żeby się nagle nie okazało, że ludzie nie będą potrzebni ;)

0

o ja pier***e gdzie ja to wszystko zmieszczę :) Teraz to z tego książkę mogę wydać :)

dzięki wszystkim za pomoc

Muszę opisać w projekcie jeszcze jedną kwestie mianowicie:

"Predyspozycje fizyczne i psychiczne kandydata do zawodu programisty"

Wiem, że fizycznych to tylko posiadanie mózgu i rąk albo nóg:)

Pomoże mi ktoś opisać predyspozycje psychiczne??

Ps. id02009 to mój e-mail [email protected] (zapomniałem podać :))

0

Psychiczne: moim zdaniem oprócz tzw. logicznego myślenia to będzie

  1. Umiejętność rozbicia problemu na mniejsze pod-problemy
  2. Ciągła chęć doskonalenia swoich umiejętności
0

Mocne mocne nerwy i radzenie ze stresem. Jak nabrudzę w kodzie to zmiany są katorgą, co dopiero jak coś nie działa lub jeszcze gorzej - działa ale błędnie, to szukanie błędu sprawia frustracje, a dodatkowo termin oddania ( bo studiuje i mówię o projektach na laborki ) powoduje ze po pokoju unosi się ciężka łacina w atmosferze, już 2 razy udało mi się rzucić foch na swój własny kod, jednak zawsze się przepraszamy i dążymy do kompromisu. Właściwie nie wiem czy tylko ja tak mam, czy tak na początku nauki jest, jednak właściwie to dłużej szukam błędów i uruchamiam kod niż formułuje i rozwiązuje problem.

0

Przestań pisać w C++ :P

0
  • Analityczne myślenie
  • Abstrakcyjne myślenie
  • Myślenie w ogóle :P
  • Szybkie przyswajanie wiedzy
0

A po czym poznałeś ze w c++ to pisze ? Właściwie to nie widzę do tego alternatywy, jakoś mam uprzedzenie dziwne do języków na maszynach, nie mówiąc o wymaganiach prowadzących, i że wybierać narzędzia i język będę mógł od kolejnego semestru...

0

[offtop]
Ja poznałem po tym:

właściwie to dłużej szukam błędów i uruchamiam kod niż formułuje i rozwiązuje problem.

Jeżeli tak jest, to znaczy, że:

  1. albo masz słabo opanowany język
  2. albo używasz języka, który nie był projektowany z myślą o tym, aby programiście było łatwo

C++ pasuje świetnie do sytuacji (raczej na studiach małe szanse, byś miał go opanowanego dobrze).
[/offtop]

Co do oryginalnych pytań.

  1. Jakie szkoły musiałeś skończyć aby zastać programistą?
    Podstawówkę. Pierwsze niewielkie pieniądze na programowaniu zarobiłem w szkole średniej.
    Regularnie pracowałem od 4. roku studiów.

  2. Czy ciężko było ci znaleźć posadę na polskim rynku pracy?
    Nie szukałem. Jakoś tak na razie mam, że praca mnie goni, a ja jej uciekam.

  3. W jakim języku programujesz w pracy, a jakie znasz?
    Mam firmę, więc zależnie od projektu i zleceniodawcy. Ale najczęściej: Java i C++, ostatnio też Scala.
    Znam dużo różnych języków / technologii i ciągle uczę się nowych. Wymienianie tego tu nie ma sensu.

  4. Czy nie żałujesz tego, że wybrałeś zawód programista?
    Nie.

  5. Ile zarabia przeciętny polski programista (chodzi o przedział np: 1000-2000zł)?
    Czemu "przeciętny"? W Wawie obstawiałbym na "przeciętnego" coś koło 4-6k brutto. Ale można też znaleźć robotę za 10k netto + VAT na fakturze miesięcznie, to jest równoważne jakiemuś 12k brutto na umowę o pracę. Tylko trzeba mieć już doświadczenie, no i wziąć poprawkę na to, że to Wawa.

  6. Co najbardziej denerwuje cię na obecnym stanowisku?
    Jak muszę zrobić robotę mocno poniżej swoich kwalifikacji. Jednak zdarza się to rzadko, bo działam jako firma, więc ja decyduję, czy biorę zlecenie, czy nie.

  7. Jak wygląda twoja praca (czy to jest tak, ze powiedzą Ci zrób kalkulator i masz tyle i tyle czasu) ?
    Powiedzą, że chcą mieć kalkulator, a ja mówię ile to zajmie i ile będzie kosztować.

  8. Czy programista jest zawodem przyszłościowym?
    Tak. W przyszłości będą potrzebni programiści.

i ostatnie 9. Dlaczego zostałeś programistą?
Od dziecka się interesowałem komputerami.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1