Metody numeryczne a informatyka

0

Mam takie pytanie, co to są metody numeryczne? (bo opis na wikipedi niewiele mi mowi)

Czy jest to bardzo potrzebne informatykowi? Czy taki np. programista, czy jakis inny specjalista z tego korzysta?

Pytam, bo mam tego na moich studiach za kilka semestrow mase... blisko 400 godzin przez 3 semestry...

0

poprawka, 250 godzin, ale to tez masa...

0

Jak dla mnie trzy semestry z tego to rzeczywiście sporo. Ale tak -- znajomość przynajmniej podstaw tego przydaje się każdemu. I to można chyba powiedzieć, że naprawdę absolutnie każdemu programiście (a w zasadzie: informatykowi).

Na tych przedmiotach wytłumaczą Ci bowiem, czemu np. 0.1 + 0.2 wcale nie musi się równać 0.3. Chcesz się o tym przekonać na własnej skórze? Wpisz w pasek adresu przeglądarki coś takiego i wciśnij Enter:

javascript:alert(0.1+0.2)

Kod ten oblicza wartość wyrażenia ("działania") 0.1+0.2 i wyświetla wynik w okienku na ekranie.

Wyobraź więc sobie, że sprawdzenie czy 0.1 + 0.2 == 0.3 zwraca wartość logiczną FAŁSZ. Z tym problemem borykają się programiści i jest on bardzo ważny, ale może też wystąpić przy używaniu gotowych aplikacji. Zawsze warto wiedzieć skąd to się bierze i jak temu ewentualnie zaradzić. Bierze się to z niedoskonałości reprezentacji liczby zmiennoprzecinkowej (przynajmniej niedoskonałych jest większość używanych obecnie standardów). A zaradzić temu można używając reprezentacji stałoprzecinkowej, co zresztą robi się w aplikacjach przetwarzających sumy pieniędzy.

Inne ważne zastosowanie metod numerycznych to obliczanie np. całek, miejsc zerowych i temu podobnych rzeczy. Niektórym koderom się to bardzo przydaje, innym znacznie mniej, ale warto przynajmniej wiedzieć o co chodzi (podobnie, warto o tym wiedzieć nawet korzystając -- jako informatyk -- z aplikacji, które liczą nam te rzeczy -- np. z... Excela).

Czyli tak, IMO przynajmniej znajomość podstaw jest przydatna. 250 godzin to myśmy jednak na studiach (technicznych) na pewno nie mieli, choć były wykłady+ćwiczenia+laborki, o ile pamiętam. Wszystko to raz w tygodniu przez jeden semestr, ew. przez drugi jeszcze coś tam mieliśmy. Ale ponad 200 to się z tego nie uzbierało.

0

Metody numeryczne to generalnie nauka o propagacji błędów zaokrągleń. Bardzo przydatne ale 3 semestry to trochę za dużo, chyba że chodzi o szkolenie pod pisanie programów inżynieryjnych (tzn np CAD).

0

Jestem programistą C# i mialem teraz 1 semestr metod numerycznych. Dla mnie to glownie matematyka(przekształcania na macierzach) i z programowaniem niewiele ma wspolnego. Wydaje mi się ,że większość programistów może się obejsc bez tej wiedzy. Mowie tutaj o programistach webowych lub nowszych języków jak C# i Java. Na pewno metody numeryczne mają zastosowanie jednak IMO w dość wąskim gronie programistów. Zakładając ,że przez ten pierwszy miałem podstawy ,to nie czuje się specjalnie mądrzejszy. Tyle ,że jak użytkownik nade mną wspomniał komputery ,źle zaokrąglają liczby.

0

nowszych języków jak C# i Java

LOL. A co w Javie i C# nie występują floaty? Ciekawe czy wiedziałbyś kiedy użyć javowego BigDecimal.
'Numerki' przydają się wszędzie tam gdzie występują obliczenia na liczbach rzeczywistych. Czyli w symulacjach fizycznych, obliczeniach inżynierskich, grach, grafice, przetwarzaniu syngałow a także przy tworzeniu kompilatorów i nowego sprzętu (np w jakimś HDL).
3 semestry metod numerycznych to moim zdaniem lekka przesada, no chyba że sobie taką specjalizacje wybrałeś.

0

3 semestry ale dokladniej co ? no chyba nie metody numeryczne 1, metody numeryczne 2 (wyklad + lab).

Przecietnemu sie nie przydaja ani tez specjaliscie w danej dziedzinie bez metod (... powiedzmy aplikacje biznesowe).

Oczywiscie nie nalezy generalizowac, bo moze sie przydac. Dodatkowo pozwala spojrzec na wiele problemow pod innym katem.

0

@rnd:
Warto do tego dodać zwykłe aplikacje biznesowe operujące na pieniądzach. Tworzy się je cokolwiek często i to w typowo wysokopoziomowych językach (nawet w tych webowych). Warto wiedzieć, że floaty do takich rzeczy nadają się kiepsko i warto orientować się czemu tak jest.

0

3 semestry to mogą mieć na jakiejś informatyce fizycznej gdzie im to może być potrzebne do jakichś symulacji.

0
Shalom napisał(a)

3 semestry to mogą mieć na jakiejś informatyce fizycznej gdzie im to może być potrzebne do jakichś symulacji.

zeby tylko 3 ;-)

0

mamy dokladnie 5,6,7 semestr, odpowiednio metody numeryczne, inzynierskie metordy numeryczne i inzynierskie metody numeryczne 2.

na 7 semestrze wybieramy specjalizacje (bazy danych, badz metody numeryczne), ale rozni sie to tylko tym, ze jaka specjalizacja, taki projekt (godzinowo bez zmian)

0

Cepa napisał:

Shalom napisał:

3 semestry to mogą mieć na jakiejś informatyce fizycznej gdzie im to może być potrzebne do jakichś symulacji.

zeby tylko 3 ;)

Jak chce to moze to sobie rozlozyc na wiecej ;)

0

to moga byc jakies podstawy na pierwszych a potem FEM (MES), tam nawet nie programowanie a modelowanie wymaga sporo czasu

0

u nas wiecej MESu bylo na równaniach różniczkowych niż na metodach numerycznych ;]

0
cyriel napisał(a)

Jak chce to moze to sobie rozlozyc na wiecej ;)

No można. Ja już prawie rok po obronie jestem, a na uczelni nadal spotykam kolegów z grupy, którzy mają do zaliczenia fizykę i SI.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1