wybór studiów

0

witam, mam pewien dylemat odnośnie wyboru studiów. Chcę studiować informatykę(głównie interesuje mnie programowanie w c++, ale na pierwszym roku to chyba bez znaczenia). I już pierwsze pytanie: "informatyka stosowana" czy tylko "informatyka"? Po czym jest lepsza(albo w ogóle) praca?
Pod uwagę biorę 2 uczelnie - AGH w Krakowie i Politechnikę Śląską w Gliwicach.
I tu nasuwa mi się kolejne pytanie; na stronie: http://www.rekrutacja.agh.edu.pl/?pg_symb=listst widać i http://rekrutacja.polsl.pl/kryteria_sd1.aspx, że informatyka jest na kilku wydziałach. Który z nich wybrać, jeśli chcę zostać w przyszłości programistom? No i ostatecznie, która uczelnia pod względem informatyki jest lepsza?
Z góry dziękuję za wszelką pomoc
Pozdrawiam

0
Loganek napisał(a)

Który z nich wybrać, jeśli chcę zostać w przyszłości programistom?

Programistom ani polonistom nie można zostać, trzeba się nim urodzić.

0

Jeśli chodzi o AGH to moge polecić Informatykę na EAIiE. Ale tylko jeśli czujesz ze jesteś w stanie sobie tam poradzić. Na pierwszym roku jest bardzo mocne nastawienie na matematykę i algorytmikę, sporo osób nie daje sobie rady i odpada w tym czasie. Wymagania większości prowadzących są wysokie (i samodzielne kształcenie sie jest absolutnie konieczne). Sami prowadzący są różni, od takich którzy pasjonują się tym co robią i potrafią świetnie przekazywać wiedzę, do takich którzy nie bardzo sie do takiej pracy nadają.
Plusem są prowadzący, którzy oprócz odpowiedniego stopnia naukowego i wiedzy, mają też praktyczne doświadczenie w zawodzie.
Jeśli chodzi o informatyki stosowane na AGH, to ciężko mi powiedzieć jak tam jest. Ponoć poziom IS na EAIiE jest dość wysoki, ale tam jest nastawienie bardziej rzemieślnicze niż u nas, no i jest tam po prostu łatwiej i luźniej (co roku sporo ludzi odpadających z Informatyki się tam przenosi i spokojnie sobie radzą).
O pozostałych informatykach stosowanych wiem niewiele, ale opinie o nich krążące są średnie.

Jeśli chodzi o Politechnikę Śląską to mam znajomych którzy tam studiują i nie skrażą się specjalnie żeby im było źle. Jest tam mniej matematyki i algorytmiki niż na AGH, za to chyba więcej przedmiotów elektryczno-elektronicznych.

0

p1erdol studia zostan ninja [diabel]

agh fiis [browar]

co do infy na eiaie, to hmm, tak zdolne dzieci tam ida, same geniusze (+90% z matoory), tylko jakos na takiej studenckiej sesji kol naukowych specjalnie nie pokazuja tych wielkich umiejetnosci :-P nie wiem czy to brak czasu czy tak prostymi rzeczami sie po prostu zajmowac nie chca, no naprawde nie wiem :) oczywiscie nie mowie o wszystkich bo sa tam takze ludzie ktorzy dokladnie tam powinni sie znaleŹĆ i dla nich szacun :)

natomiast moge ci opowiedziec troche o fiis z tej mniej znanej strony, mialem okazje widziec co sie dzieje w laboratoriach i nad czym chlopaki siedza. kumpel przykladowo zbudowal helm trojwymiarowy z dwoch wyswietlaczy lcd z komorek, do tego akcelerometr i prezentacja tego co widzi na rzutniku - chlopak stoj kreci bania a na ekranie sie rusza wszystko dokladnie tak jak on to widzi (stereoskopowo) - to tylko jeden z przykladow ;) oczywiscie nie twierdze ze kazdy to potrafi, bo takich jak on studentow bylo(?) na tym wydziale moze z 5 ale jezeli chces sie bawic a w mlodosci chciales byc kolejnym szalonym naukowcem to wydzial jest dla ciebie ;-) (no ewentualnie jak masz fantazje erotyczne z paniami w bialych fartuchach to mamy fizyke medyczna a tam dup wysyp wiec wydzial tez dla ciebie :D )

ps. co do alkoHolu to zalezy na ilu nerdow trafisz ale ze prog nizszy bo fizyka odstrasza to czasem sie trafia bardziej (a moze mniej) normalni przedstawiciele gatunku :p

0

Będąc (już prawie) po inż na polsl mogę powiedzieć że fajnie jest. Cudów może się nie nauczysz, ale część wiedzy usystematyzujesz, a uczelnia ma renomę, pracę znalazłem od ręki praktycznie, za przyzwoite pieniądze (jak na kolesia, który studiuje, nigdy nie pracował i w ogóle). Więc źle nie jest.
O AGH wiele nie wiem :P

0

no ok, dzięki za wszystkie odpowiedzi. Czyli lepiej wybrać samą informatykę, a nie stosowaną? Lepszą pracę znajdę po tej pierwszej?

0

Pytasz o AGH?
http://www.syllabus.agh.edu.pl/
Popatrz na specjalności i przedmioty na tych kierunkach i sam sobie odpowiedz co cię bardziej interesuje.
Informatykę masz na wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki
Informatyki Stosowane na: EAIiE (jw), Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej, Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska, Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej

0

no ok, ale co z pracą? po czym będzie mi łatwiej znaleźć?

0

Liczą się Twoje umiejętności a nie to jaką uczelnie skończyłeś. Było już na ten temat wiele tematów na forum.

0

Ach, co do polsl, to tylko na AEiI, na innych wydziałach jest podobno kaszankowaty poziom.

0

Unikaj jak ognia, wszystkich informatyk stosowanych!
Na każdej uczelni tworzą się takie kierunki, a są one zwykle dostawką do innych kierunków (fizyka/matematyka/mechanika itp itd). To jest nic więcej jak lep na studentów, a te kierunki są niestabilne i można mieć przez to kłopoty.
Poza tym, lepiej iść na studia gdzie cię czegoś nauczą lub na studia, podczas których będziesz mógł dużo pracować (jako programista oczywiście - można zacząć jako tester, ale będzie to katorga). Co tu kryć doświadczenie rulez.
Kraków ma tą przewagę, że jest dużo firm informatycznych, więc masz większą szansę na dobrą praktykę.

0

w moim otoczeniu istnieje przeświadczenie, że na informatyce się czegoś uczy a na informatyce stosowanej się to robi(porównanie takie jak politechnika i uniwersytet, czy trafne? nie wiem). Mam rozumieć że to mit?

0

Tak, mit.
Informatyka stosowana to nauka o zastosowaniach informatyki w innych naukach np. w fizyce, automatyce itp. A najczęściej sprowadza się to do nauki tych przedmiotów w czystej formie bo wykladowcy nie są informatykami :P.
Nie mówie, że to źle jeżeli ktoś np lubi fizyke i informatyke to taki kierunek będzie całkiem niezły dla niego.

0

Ja studiuję na UJ na WMiI (Wydział Matematyki i Informatyki). Jest sama matma i infa. Wybrałem specjalność informatyka stosowana (przez pierwsze dwa lata nie ma specjalizacji, jest ogólnie informatyka i matematyka), ale np w tym semestrze wziąłem sobie parę przedmiotów z informatyki teoretycznej (np Algorytmy równoległe czy Analiza algorytmów).

Przy czym poziom na uniwerkach jest wyższy niż na czymkolwiek innym. Np jeden koleś odpadł z mojego roku po pierwszym czy drugim semestrze, teraz jest na Politechnice Krakowskiej ma same 5 i stypendium naukowe. Poziom uniwerków można sprawdzić na Ważniaku - tzn uczymy się mniej więcej tego co tam jest przedstawione: http://wazniak.mimuw.edu.pl/

Sry za oftop, ale chciałem pokazać, że informatyka stosowana nie zawsze jest jednakowo rozumiana oraz, że poziom na politechnikach jest dosyć niski i studiuje się tam chyba tylko dla papierka, a nie dla wiedzy.

0

@donkey7 ale jest pewna różnica ;) Bo informatyka stosowana na uniwersytecie to jest coś pomiędzy informatyką teoretyczną na uniwerku i informatyką na politechnicę ;) A IS na politechnice to jest z reguły, jak już ktoś wyzej wspomniał, połączenie informatyki z jakąś konkretną dziedziną.
Co do poziomu na politechnikach to chyba lekko przesadziłeś, bo, wiem że bardzo się zdziwisz, ale np. na AGH (i z tego co wiem takze np. na PW) także realizuje się materiał przedstawiony choćby na ważniaku.
Poza tym możesz chyba oceniać tylko konkretne uczelnie, bo np. faktycznie UJ czy UW ma poziom tej informatyki na prawdę dobry, ale jest masa uniwerków gdzie poziom jest tragiczny (tak jak i masa politechnik z takim poziomem).
Krążyła u nas taka anegdotka w zeszłym roku, że ktoś na politechnice krakowskiej dostał na święta "projekt" do napisania -> program liczący wartość cosinusa z rozwinięcia w szereg Maclaurina. Było to o tyle zabawne, że takie zadanie było jednym z zadanek na naszej pierwszej kartkówce z Wstępu do Informatyki w drugim albo trzecim tygodniu studiów (czas na jego napisanie - 15min).
Poza tym przedmiotów na politechnikach jest więcej, bo są jeszcze przedmioty inżynierskie ;)

0
MarekR22 napisał(a)

Unikaj jak ognia, wszystkich informatyk stosowanych!
Na każdej uczelni tworzą się takie kierunki, a są one zwykle dostawką do innych kierunków (fizyka/matematyka/mechanika itp itd). To jest nic więcej jak lep na studentów, a te kierunki są niestabilne i można mieć przez to kłopoty.
Poza tym, lepiej iść na studia gdzie cię czegoś nauczą lub na studia, podczas których będziesz mógł dużo pracować (jako programista oczywiście - można zacząć jako tester, ale będzie to katorga). Co tu kryć doświadczenie rulez.
Kraków ma tą przewagę, że jest dużo firm informatycznych, więc masz większą szansę na dobrą praktykę.

chlopie co ty pieprzysz? byles widziales? dostawka buahahaha :]
jestem na kierunku ktory po polsku zostal nazwany informatyka stosowana, lecz na moim wydziale jego angielskie tlumaczenie to Computational Science http://en.wikipedia.org/wiki/Computational_science
wiec laskawie nie pieprz glupot bo Computer Science (informatyka) a Computational Science to dwie odrebne bajki :P

0

Tak się składa, że o mało co nie uczyłem na informatyce stosowanej ((z)robiłem doktorat).
Sam pomysł na kierunek nie jest zły. Cały problem polega na tym, że te kierunki są nowe, przez co źle zorganizowane i dochodzi na nich czasami do absurdów (co bezsprzecznie odbija się na poziomie nauczania). Co tu kryć te kierunki wykazują duże braki kadrowe, bo zostają zakładane przez kilku zapaleńców, którzy potem nie mają czasu by to trzymać w ryzach.
Przykład, którego byłem świadkiem: gość prawie zrobił pracę mgr (3 mc do końca 5 roku), a tu ktoś się nagle obudził, że temat nie został zatwierdzony na radzie wydziału, a jakiemuś mądrali wydaje się, że temat jest za prosty na magisterkę (a nie był) .... .

Jeśli miałbym teraz iść na studia i wybierać informatykę, lub informatykę stosowaną, zdecydowanie wybrałbym zwykłą informatyka.
Jeśli natomiast ktoś chce nauczyć się coś więcej niż samej informatyki, to zamiast informatyki stosowanej, POLECAM: SMP (Studia Matematyczno Przyrodnicze) na UJ. To jest kierunek dla orłów, a największą zaletą tego kierunku jest to, że samemu dobiera się przedmioty (w konsultacji z opiekunem naukowym). Na tych studiach naprawdę trzeba się napracować, a można wyspecjalizować się prawie dowolnie: fizyk, matematyk, chemik, biolog, informatyk lub dowala mieszanka z tych specjalności w dowolnych proporcjach. Harówa po pachy, ale za to najwyższej jakości (jak się ma szczęście i zdolności to nawet już na 2 roku można robić coś na poważnie w jakimś dobrym laboratorium).

0
cepa napisał(a)
MarekR22 napisał(a)

Unikaj jak ognia, wszystkich informatyk stosowanych!
Na każdej uczelni tworzą się takie kierunki, a są one zwykle dostawką do innych kierunków (fizyka/matematyka/mechanika itp itd). To jest nic więcej jak lep na studentów, a te kierunki są niestabilne i można mieć przez to kłopoty.
Poza tym, lepiej iść na studia gdzie cię czegoś nauczą lub na studia, podczas których będziesz mógł dużo pracować (jako programista oczywiście - można zacząć jako tester, ale będzie to katorga). Co tu kryć doświadczenie rulez.
Kraków ma tą przewagę, że jest dużo firm informatycznych, więc masz większą szansę na dobrą praktykę.

chlopie co ty pieprzysz? byles widziales? dostawka buahahaha :]
jestem na kierunku ktory po polsku zostal nazwany informatyka stosowana, lecz na moim wydziale jego angielskie tlumaczenie to Computational Science http://en.wikipedia.org/wiki/Computational_science
wiec laskawie nie pieprz glupot bo Computer Science (informatyka) a Computational Science to dwie odrebne bajki :P

Ale infa stosowana na AGH na wydziale odlewnictwa to z lekka żenada :-)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1