jak zostać programistą

0

Hej,
Podejrzewam, że za to co napisze zaraz znajdzie się kilku takich co poda mi adres Google.com, albo powie, że mam sobie poszukać, ale pisze dlatego, że nawet nie wiem co wpisać w Google albo w szukaj.
Ostatnio wpadłem na pomysł, żeby zostać programistą, ale nie wiem jak się w ogóle do tego zabrać. Pomyślałem, że dużo informacji udzielą mi osoby które się na tym znają. Mam generalnie kilka pytań:

  1. Jakiego języka/języków najlepiej się nauczyć (chciałbym umieć tworzyć lub współtworzyć w miarę zaawansowane programy, wtyczki itp.)
  2. Jak się najlepiej do tego zabrać – książki, szkolenia (jeśli tak to co polecacie?) Studia może niekonieczne bo właśnie kończę, ale w zupełnie innej dziedzinie, chyba, że jakieś podyplomowe albo zaoczne… ?
  3. Wiem, że są programy do pracy w danym języku, do tworzenia interfac’u – ale nie wiem jaki wybrać, a może to nie czas jeszcze na wybór : )
  4. Czy żeby dostać pracę wystarczą umiejętności czy jakiś papier trzeba mieć?
  5. Czy warto myśleć o tworzeniu własnych programów i zarabianiu na tym?
    Generalnie czas (wiadomo im szybciej tym lepiej) i koszty nie grają roli (oczywiście bez przesady).
    Z góry dziękuje za jakiekolwiek podpowiedzi.
0
  1. No ale co chcesz robić? Programy, strony internetowe, BIOSy? (;p)
  2. Trzeba mieć papier tak jak do wszystkiego. Taki chory system.

Na resztę pytań odpowiem jak wybierzesz specjalizację z pkt. 1 :)

0

chce tworzyc normalnie programy pod windows (i jesli to mozliwe pod inne systemy)
i jeszcze ostatnie pytanie: czy to jest realne:D

0

Papier zależnie od firmy. Dzisiaj coraz częściej ceni się umiejętności niż papier.

Jeśli chodzi o pisanie aplikacji pod Windę i nie tylko, to najlepszym rozwiązaniem byłaby Java. Ale ma ona swoje minusy i generalnie nie lubię(nie cierpię) w niej nic robić. Na Twoim miejscu raczej poszedłbym w jedną dziedzinę, np. aplikacje pod Windows, zwłaszcza, jeśli chcesz na tym zarabiać.

A co potrzeba? Przede wszystkim umiejętność logicznego myślenia i rozwiązywania problemów, czego brakuje wielu osobom zajmującym się programowaniem(specjalnie nie użyłem słowa "programistom" ;>)

0

to bardzo chetnie skupie sie na jednym kierunku (gdzies czytalem ze C++ jest takze pod linuxa- ale nie jest to dla mnie najwazniejsze)
a co myslicie o C++?

0

Jaki język programowania wybrać

  1. Trzeba przekonac pracodawce, ze umiesz cos, w sposob lepszy niz "na slowo honoru". Albo wlasna firma (wtedy przekonujesz klienta)...
  2. Czemu nie? Za kilka lat...

Czy realne? Pamietaj, ze na rynku masz jako konkurencje ludzi, ktorzy hobbystycznie + edukacyjnie + zawodowo robia to juz od kilku(nastu/dziesieciu) lat. Wszystko jest realne...

0

Generalnie jeśli chodzi o realność nauczenia się to... no raczej kogoś kto na prawdę nie chce opanować programowania się tego nie nauczy. Po prostu to w miarę specyficzna i bardzo rozległa dziedzina. Musisz się upewnić czy masz ten "dar" i nabyć/posiadać umiejętności bycia samoukiem. Bo na tym głównie polega pisanie oparte na doświadczeniach. Nie rzadko mamy też do czynienia z czymś nowym - wtedy trzeba szybko rozkminić wszystko co jest możliwe.

0

a jaki język polecacie?
i jaką "metodę" nauki?
książki wystarcza?:) jesli tak to jakie?

0

Ważny jest właśnie ten skill samouka. Musisz przeczytać książkę, ale i tak większości nauczysz się patrząc na przykłady implementacji kodu pisanej przez innych. Z książki aż tyle nie wyciągniesz, a z wiedzy innych - multum.

0

Najpierw, tak dla rozeznania i nauki historii (ale nie dluzej niz tydzien,dwa bo jak za długo to sie przyzwyczaisz do archaizmów) czysty C a potem wal C++ a jak sie nauczysz C++ porzadnie(teoria, teoria, jeszcze raz teoria + matematyka, STL, Boost i inne standardy) to wal .NET C++. TO jest future. C# przeminie tak szybko jak powstał bo to jakis chory wytwor Microsoftu, poza tym jest to jezyk mocno ograniczony a C++ jest jezykiem uniwersalnym - nadaje sie do wszystkiego. Tylko nie zbaczaj na jakies Delphi, Visual Basic bo sobie wyrobisz zły styl.
Pozdrowka

0
tomek_86 napisał(a)

to bardzo chetnie skupie sie na jednym kierunku (gdzies czytalem ze C++ jest takze pod linuxa- ale nie jest to dla mnie najwazniejsze)
a co myslicie o C++?

Padłem, "gdzieś czytałem, że C++ jest także pod linuksa"... Język nie ma określonego systemu, tylko kompilatory i ewentualnie vm mają.
Ogólnie C++ nie jest (aż tak bardzo) złe. Jest jednak multum innych języków. Niestety jak na dzisiejsze czasy to jak chcesz kodzić pod windę to masz praktycznie tylko C++ z języków dających duże możliwości (odwoływanie się do WinAPI w Javie jest raczej niemożliwe :D ). Co do Javy to ja za nią nie przepadam między innymi za brak przeładowywania operatorów.

0

Przyznam rację koledze z pierwszej strony, a nawet dodam że każdy kto nauczy się C++, będzie umiał robić w Delphi czy innych małych-kompilatorkach.

0

Jednak i tak wolę D, bo jest takie bardziej "ludzkie" niż C++. może i trochę wolniejsze i jeszcze na etapie rozwoju, ale przecież nie od razu Rzym zbudowano, tak samo Java na początku nie była popularna bo była mocno niedopracowana, a teraz?? Toż to najbardziej popularny język jest.

0

musisz chodzic do kosciola i sie duzo modlic :P

i co to w ogole za pytanie? "jak zostac programista, jak?" - za dupe i na hak, albo marsz po ksiege i nap1erdalaj :D

samo przyjdzie ;p

0

C# przeminie tak szybko jak powstał bo to jakis chory wytwor Microsoftu, poza tym jest to jezyk mocno ograniczony

Gruba przesada. Windows to też wytwór Microsoftu. To twórca systemu dostarcza najaktualniejszych narzedzi do pisania oprogramowania pod niego - tak bylo, jest i bedzie. C++/CLI to jest dopiero masa udziwnień - i z wyjątkiem rzadkich przypadków nie ma żadnych rozsądnych powodów żeby stosować go zamiast C#

0
othello napisał(a)

C++/CLI to jest dopiero masa udziwnień - i z wyjątkiem rzadkich przypadków nie ma żadnych rozsądnych powodów żeby stosować go zamiast C#

Ja programistą nie jestem, może kiedyś jak mi się uda, nie studiuję nawet informatyki programuję hobbystycznie, ale jestem tym rzadkim przypadkiem, który musi używać C++/CLI - praca dyplomowa to na mnie wymusiła ale już ją kończę i muszę powiedzieć, że aż tak straszne to nie jest. Ale ofert pracy z tym nie ma więc niedawno zabrałem się za C#

Na swoim przykładzie widzę, że najlepiej podglądać jak inni robią pewne rzeczy, dobre też są fora programistyczne bo ludzi opisują problemy i zawsze można podpatrzyć jak inni programisci te problemy pomagają rozwiązywać.

0
uuu napisał(a)

Tylko nie zbaczaj na jakies Delphi, Visual Basic bo sobie wyrobisz zły styl.
Pozdrowka

Pitolenie bez sensu. O ile VB jest dość ograniczonym językiem, to w Delphi możesz zrobić wszystko. A wybór języka nie ma żadnego wpływu na styl programowania.

Poza tym Delphi jest się imho dużo łatwiej nauczyć niż C++, a napiszesz nim to samo.
Nie ukrywam, że brakuje mi pewnych rzeczy, np operatora ++, który przyspiesza programowanie i ograniczenia co do licznika pętli for. Ale jak potrzebuję mieć nad nim własną kontrolę, to robię pętlę while i tyle.

0

Szczerze nie zgodzę się z @up. Mi o wiele łatwiej było zrozumieć C++ niż Delphi. IMHO w Delphi jest za dużo tekstu, który utrudniał mi połapanie się w kodzie (wszystkie bloki begin ... end).

0
Juhas napisał(a)

Poza tym Delphi jest się imho dużo łatwiej nauczyć niż C++, a napiszesz nim to samo.

chyba na papierze, bo uruchumisz tylko na windowsie :P no z wyjatkiem kylix czy jak sie to tam wabi :P

0

C++ to coś jak prototyp PHP - i to i to zbieranina klamotów z różnych języków, których od wielu lat nikomu nie udało się do siebie sensownie dopasować. C++ mimo wszystko ma spore możliwości, przewyższa Delphi pod wieloma względami.

BTW, byłby ktoś tak miły i napisał infektor plików wykonywalnych (podstawa wirusa) w czystym Delphi, bez grama asma\kodu maszynowego?

0
cepa napisał(a)
Juhas napisał(a)

Poza tym Delphi jest się imho dużo łatwiej nauczyć niż C++, a napiszesz nim to samo.

chyba na papierze, bo uruchumisz tylko na windowsie :P no z wyjatkiem kylix czy jak sie to tam wabi :P

Kylix nie jest od dawna rozwijany ;) Jest za to Lazarus

0
uuu napisał(a)

.NET C++. TO jest future. C# przeminie tak szybko jak powstał bo to jakis chory wytwor Microsoftu, poza tym jest to jezyk mocno ograniczony

Jak sądzę, gdy poproszę o argument potwierdzający tezę o ograniczeniu zamilkniesz na wieki, jak każdy, kto nie ma pojęcia, o czym pisze, prawda?

a C++ jest jezykiem uniwersalnym - nadaje sie do wszystkiego.

Jak coś jest do wszystkiego, to jest do... ;)

winerfresh napisał(a)

jak chcesz kodzić pod windę to masz praktycznie tylko C++ z języków dających duże możliwości

Doprawdy? Jakoś nie mogę się zgodzić. Co to są "duże możliwości"?

(odwoływanie się do WinAPI w Javie jest raczej niemożliwe :D )

To żart, tak?

Juhas napisał(a)

w Delphi możesz zrobić wszystko

Nawet system operacyjny ;)

@autor - zakładanie takich tematów jest bez sensu. Raczej nikt Ci sensownie nie doradzi, prawie każdy będzie zachwalał to, co sam zna, a do tego, czego nie zna znajdzie absurdalne powody na nie. Powodzenia w wyciąganiu wniosków z tego łajna :P

0

... i znowy Swieta Wojna. Czy nie dlatego powstal FAQ: "Jaki jezyk programowania wybrac?", by w sposob niewartosciujacy przedstawic odpowiedz na to pytanie?

Wybor jest kwestia potrzeb i gustu.

0

Ja napisze nieco w innym tonie, pewnie to co wiekszosc mysli ale nikt nie ma checi napisac:
Zapomnij o zostaniu programista, mowisz ze juz konczysz studia, czyli juz masz pare lat na karku, sadzac z pytania niewiele w tej dziedzinie potrafisz. Programista nie stajesz sie w 1 dzien, rok czy nawet 3 lata; to jest dlugi czas, w ktorym od zagadnien dla poczatkujacych przechodzisz na wyzsze stopnie wtajemniczenia. Poza sama skladnia jezyka musisz miec to cos, sposob myslenia, zapal, chec nauki czegos wiecej, duzo (bardzo duzo) wiedzy ktora wykracza poza termin "programowanie". Jezyk to sprawa drugorzedna, jak nauczysz sie myslec jak programista, analizowac, i robic to np w C++ czy Delpi, to przesiadka na cos innego to kwestia poznania nieco innej skladni (wszystkie niemalze popularne jezyki uzywaja skladni okolo C/C++, wiec jest to zazwyczaj bardzo krotki czas) i bibliotek, ktorych i tak jest mnostwo (np Java) i jak idziesz do pracy to je tam masz okazje poznac.
Kursy niewiele pomoga, idziesz na taki kurs ktory trwa 3 dni, dostajesz tone materialu ktory i tak musisz zrobic w domu samodzielnie. Bez wielkiej checi, oraz przede wszystkim bez zamilowania do tego o robisz nie ma co o tym nawet myslec. Jesli nie lubisz tego co robisz, nie masz przekonania ze to jest wlasnie to co chcesz robic (nie masz takiego, nie wiesz nic na temat swoich uwarunkowan w ty kierunku), jesli nie traktujesz tego jako pewnego rodzaju hobby (czytasz w domu o nowych bajerach, odwiedzasz rozne stronki, blogi ludzi ktorzy sie licza) to bedziesz co najwyzej baaardzo przecietnym koderem (nie programista, ktorych sa setki lub tysiace, i nie bedzie ci to sprawiac frajdy. Po napisaniu paru pierwszych programow euforia zamieni sie we frustracje jak czegos nie bedzie szlo zrobic. Znam wiele takich przypadkow; z kolei wszystkie osoby wypowiadajace sie w tym watku (wlaczajac mnie) to prawdopodobnie zapalency ktorzy duzo czasu poswiecili poza lekcjami / wykladami aby umiec to co umieja (szacuneczek).
Reasumujac, moim zdaniem nie masz raczej szans, za pozno. Konczysz studia, czyli masz 23-24 lata, zarabiac na tym zaczniesz majac pod 30 pewnie. Zostaw to innym, poszukaj pracy w kierunku w ktorym sie od kilku lat uczysz, wszystko mozna zamienic na pieniazki.
Chyba ze masz bogatego tate ktory bedzie placil za zycie do teg czasu. Tylko pewne cechy ktore wymienilem nie sa do kupienia, niestety.

Zaznaczam, ze opinie wyrazone w tym poscie sa opiniami tylko i wylacznie jego autora, nie majace na celu godzic w nikogo, wlaczajac w to autora watku. Mozna sie z nimi nie zgodzic, zapraszam do polemiki.

0
... napisał(a)

C++ mimo wszystko ma spore możliwości, przewyższa Delphi pod wieloma względami.

Udowodnij.

0
Juhas napisał(a)
... napisał(a)

C++ mimo wszystko ma spore możliwości, przewyższa Delphi pod wieloma względami.

Udowodnij.

Tak na szybko to w C++ masz szablony :)

0

Metaprogramowanie, elastyczniejszy system typów, elementy funkcyjności, pełna kontrola gdzie w Delphi 2/3 mechanizmów języka działa poza zasięgiem użytkownika, mniej rozwlekła składnia... Wymieniać można długo. Ilość wysokiej jakości bibliotek do C++ jest zdecydowanie większa niż do Delphi, to też jest atut.

Teraz napisz wspomniany infektor żeby udowodnić, że w Delphi też się bez problemu da, bo ja mam pewne wątpliwości.

0

O jakości narzędzi (kompilatory, debuggery, wszystko co wspiera pracę z kodem...) nie wspomnę. Z litości.

0

To moze powinienem zająć się czymś prostszym? np php albo coś tego typu?

0

Pracuję w PHP praktycznie codziennie i powiem Ci, że to może i łatwiejszy język. Ale czy tak czy siak trzeba mieć podstawowe umiejętności programisty żeby ogarnąć cały kod.

PS. Najaktywniejszy topic #2009 :D

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1