Kabel usb do telefonu jako ładowarka

0

Witam,

Ostatnio myślę sobie o zrobieniu następującej rzeczy. Jak wiadomo, większość telefonów (w tym i mój) można ładować przez USB. Czyli - podłączając kabel usb do komputera ładujemy telefon napięciem z USB. Na porcie usb jest napięcie 5 V.

Czy w związku z tym wystarczy, jeżeli podłączę powiedzmy 3 baterie AA po 1.5 V lub jedną płaską do takiego kabla usb aby ładować telefon z baterii i czy nic sie w takim wypadku złego nie stanie? To by było przydatne w przypadku, gdy np. zabieram telefon w podróż, gdzie po drodze intensywnie korzystam z telefonu, ale nie mam możliwości doładowania akumulatora z sieci - a wystarczyłoby zabrać ze soba odpowiedni zapas baterii. Telefon nie pobiera zbyt wiele prądu podczas ładowania, więc to nawet może mieć sens (bateria może dać ponad 1 A a to spokojnie wystarczy)

0

A nie prosciej kupic dodatkowa baterie? Z reguly te dodatkowe maja wieksza pojemnosc niz oryginal w aparacie, wiec wtedy oryginal stalby sie zapasowa.

0

Czy nie stanie się nic złego, ciężko powiedzieć. Wydajność prądowa portu usb w kompie to 500mA wg standardu, jak z huba bez dodatkowego zasilania to odpowiednio mniej, bodaj 100mA (jeśłi hub ma zewnętrzne zasilanie to znowu 500mA). W sumie prostą metodą byłoby zastosowanie stabilizatora 7805 i baterii 9V albo kilku bateri 1,5V (ale powyżej 7V musiałyby wyjść), wydajność takiego stabilizatora to 1A, powinno być ok.

Problem w tym, z bateriami, że jeśli telefon będzie miał niskie opory, a wydajność prądowa baterii będzie duża, to może ci pójść za duży amperaż i ścieżki... cóż, odparują :P nie wiem, ile takie 3-4 baterie mogłyby prądu wydać, nie wiem, ile jest w stanie telefon strawić, wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem jest wersja wasia, wygodne, proste, skuteczne. Ale jeśli chcesz akurat z baterii AA to raczej polecałbym popytanie na elektrodzie, czy to aby bezpieczne i zastosowanie tego stabilizatora (kosztuje 1zł)

0

Problem w tym, z bateriami, że jeśli telefon będzie miał niskie opory, a wydajność prądowa baterii będzie duża, to może ci pójść za duży amperaż i ścieżki... cóż, odparują

Hmm ale dlaczego?
Czy to oznacza, że telefon może pobierać z baterii więcej prądu niż potrzeba, paląc przy tym ścieżki? Mi zawsze się wydawało, że każde urządzenie pobiera ze źródła tyle energii, ile potrzebuje. Czyli jeśli maksymalny prąd, który może dać bateria to 1.5 A, a urządzenie potrzebuje tylko 500 mA, to będzie pobierane tylko 500 mA - no chyba ze sie myle, ale po tym co napisales juz boje sie sprawdzac :>

A nie prosciej kupic dodatkowa baterie? Z reguly te dodatkowe maja wieksza pojemnosc niz oryginal w aparacie, wiec wtedy oryginal stalby sie zapasowa.

Hmm no tak, ale wez tu kup baterie do Sagema :/ Poza tym, mając ładowarkę bateryjna wystarczyłoby isc do kiosku, kupic nowe baterie i mamy spokój, a dodatkowa moze tez sie wyczerpac więc to półśrodek... a załóżmy że słucham mp3 w telefonie i bateria się wyczerpuje po 4 godzinach

Ewentualnie zamiast robic samemu moze cos takiego? http://allegro.pl/item585789327_hit_ladowarka_bateryjna_9_wymiennych_wtykow.html Tylko do sagema koncowki oczywiscie nie ma, ale moze by wystarczylo podlaczyc kabel usb jako koncowke?

0

Jeżeli nie spartolisz połączenia, czyli baterie będą podpięte do USB tam gdzie idzie napięcie, a nie sygnał to nic sie nie stanie. Z drugiej strony łatwiej jest kupić coś takiego:
http://direct.tesco.com/q/R.203-9736.aspx

0

No tak, urządzenie pobiera tyle, ile potrzebuje. Ale kompletnie nie wiadomo, jak jest połączone zasilanie do baterii, jak przebiega proces łądowania. I teraz jeśli będzie to, w uproszczeniu, połączenie szeregowo z rezystorem:

--------|=|-----
|              |
_              |
+5V            |
_              |
|              |
----------------

gdzie rezystor jest odpowiednikiem baterii, to może się okazać, że powstanie prąd za duży jak na ścieżki. Szanse raczej bardzo małe, ale kto wie ;) Ale pal już licho ścieżki nawet :P taki rezystor dajmy na to ma moc 0,125W, pójdzie mu za duży prąd to się spali.
Wszystko zależy, jak jest w środku łączone, jakie są elementy zastosowane, jak to jest zaprojektowane. Obstawiałbym, że nic się nie stanie, jeśli podłączysz 3 baterie 1,5V (chociaż nie wiem, czy wystarczą do łądowania, jeśli łądowarka daje 5V, to musiałbyś z zewnątrz też tyle podać, mniejsze napięcie może nie dać rady łądować, albo będzie łądowało bardzo powoli), ale jakoś tak wolałbym chyba zostac przy rozwiązaniach już przez kogoś zrobionych.

0

Ładowarka daje 5 V/500 mA. No jak nie mam pewności to raczej wole nie ryzykowac. :>

0

Ja używam takiej ładowarki jak ta z Allegro, którą pokazałeś. Przez złącze USB się mi telefon ładuje (zresztą normalnie też, USB to zarówno dane, jak i ładowanie). I działa, awaryjnie się przydaje.

0

@Ktos

A jedna bateria bez wymieniania wystarczy do całkowitego naładowania telefonu? Chyba tez sobie cos takiego kupie, to jest na jedną baterię 1.5V - a co 1 bateria to nie 3

0
othello napisał(a)

Czyli - podłączając kabel usb do komputera ładujemy telefon napięciem z USB. Na porcie usb jest napięcie 5 V.

ladujemy pradem.

Powiedzmy, ze pojemnosc Twojego akumulatora w telefonie wynosi 800mAh, czyli w pelni naladowany moze oddawac prad 800mA przez 1 godzine. Jesli proces ladowania Twojego telefonu trwa np 2h, to znaczy, ze z ladowarki pobierany jest prad ok 400mA, jesli 1h, to prad wynosi 800mA itd... pomijam tu straty w ukladzie ladowania, poniewaz sa tam wysokowydajne przetwornice DC/DC, czasem stabilizatory LDO.

Pojemnosc "swiezych" alakalicznych paluszkow R6 to ok 2000mAh.

Polacz 4 ogniwa R6 szeregowo. Nie przejmuj sie napieciem 6V, taka tolerancja jest nieszkodliwa, mozna z cala pewnoscia przyjac poziom napiecia w granicach 4,5-6V. Dlaczego 4 ogniwa, a nie 3? Poniewaz napiecie na ogniwach bedzie spadalo wraz z rozladowywaniem sie baterii.

Ktos wyzej zaproponowal baterie 9V i stabilizator 7805. Niech Ci takie pomysly do glowy nie przychodza. Pojemnosc baterii 9V jest na poziomie 300mAh, a polowe energii (cieplo) i tak bedzie tracona na liniowym stabilizatorze.

Idealnym rozwiazaniem wydawaloby sie zastosowanie 3 ogniw (czyli w sumie 4,5V) oraz przetwornica DC/DC step up/down, np z rodziny Texas Instruments, ale jest to troche trudniejsze do wykonania ;)

Swego czasu, gdy mialem Motorole V3 rowniez korzystalem z takiego rozwiazania, z tym, ze zamiast baterii zastosowalem akumulator zelowy 6V 5Ah.

0

Hmm to ciekawe jak jest zrobiony ten wynalazek z allegro, do ktorego podalem linka? Pewnie jest jakas przetwornica z 1.5 na 5 V

0

Oczywiscie, ale ta ladowarka wcale nie jest taka swietna jak o niej pisza. W specyfikacji podaja prad wyjsciowy 400mA (sic!) chociaz w nawiasie jest (mAh) co juz stanowi pewien haczyk (tak jak z moca P.M.P.O).
Zakladamy:
Pojemnosc akumulatorka R6 - zalozmy 2000mAh.
Napiecie na akumulatorze - 1,2V
Napiecie na wyjsciu przetwornicy - 5V
Prad wyjsciowy przetwornicy: 400mA
Sprawnosc przetwornicy: 90% (i tak zawyzam)

Zatem:
moc na wyjsciu ladowarki: P=5V * 0,4A = 2W
moc pobierana z akumulatora: P = 2W / 0,9 = 2,22W
prad pobierany z akumulatora: I = 2,2V / 1,2W = 1,83A

Nie zakladam nawet, ze napiecie na akumulatorze spada wraz z rozladowaniem aku. Nie pisze takze nic o rezystancji wewnetrznej aku. oraz o tym, ze pojemnosc aku. podawana przez producenta jest liczona dla pobieranego pradu 0,1C (czyli w naszym przypadku 0,2A a nie prawie 2A!)

Czyli w idealnym przypadku, jesli zastosujemy akumulatorek 2000mAh, wystarczy nam (przy pradzie ok 2A) na 1 godzine ladowania pradem 0,4A. Oznacza to, ze jesli chcemy naladowac telefon, musimy zuzyc 3 - 4 paluszki lub akumulatorki aby w pelni naladowac telefon.

Poza tym calkiem niedawno projektowalem urzadzenie, ktore mialo byc zasilane z jednego ogniwa 1,2V. Nie znalazlem przetwornicy, ktora moglaby oddawac ciagly prad > 200mA.

Sumujac: lipka a nie ladowarka.

0

jeeej
już nie musisz się trudzić - wynaleziono urządzenie idealne dla ciebie!!!1

http://www.flickr.com/photos/26810211@N06/3397670599/sizes/o/

ładowarka zasilana bateriami <jupi>

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1