Co to znaczy "Swiss Made"?

0

Pytanie nie jest proste - przynajmniej dla mnie.

Sprawa jest taka, że próbuję dowiedzieć się jak bardzo pewne urządzenie z tym napisem jest szwajcarskie. Chodzi o sprzęt elektroniczno-mechaniczny, czyli trochę chipów, płytka, wyświetlacz lcd, dobry silniczek, obudowa i jeszcze parę plastikowych części. Jak na mój zdrowy rozsądek - to i tak to wszystko jest produkowane w Azji, a montaż, projekt, badania, marketing, firma, logo, siedziba, prezes i kapitał są szwajcarscy, więc na obudowie to "Swiss Made" może być. Być może też części te są kupowane przez producenta urządzenia u szwajcarskich producentów podzespołów, ale oni także pewno mają dalekowschodnich podwykonawców.
Pewno reguluje tę kwestię jakoś szwajcarskie prawo, ale za bardzo go nie znam (w zasadzie wcale ;)).

Jest o tym artykuł na angielskiej wiki, ale ja nie jestem orłem z angielskiego, a poza tym język z tego artykułu wydaje mi się momentami jakiś dziwny...
http://en.wikipedia.org/wiki/Swiss_Made
Na dodatek wydaje mi się, że są tam treści niejednoznaczne - niby "manufactured in Switzerland", a z drugiej strony mowa o minimum 50% kosztów ze strony szwajcarskiej. Dobrze rozumiem?

Ktoś to rozumie, ma jakiś pomysł, albo spotkał się z tym i zna odpowiedź?

0

Miałem okazje poznać zasadę działania tego znaku towarowego przy okazji zakupów u zegarmistrza. Swiss Made oznacza zazwyczaj, że dana rzecz został złożona na terenie Szwajcarii. Podzespoły to pewno chińszczyzna względnie "Made in Indonesia". Nie ma się co łudzić, 99% podzespołów pochodzi z azji.

0

"Swiss made" znaczy ze cos jest zrobione z sera. :>

0

che che dziwny znak ...

spotkalem sie z takimi (znacznie bardziej jasne)
Made in China (obecnie w polce woli sie chyba uzywac PRLC :) )
Assembled in Finland

sami siebie oszukujemy, ze pracujemy a pracuja chinczycy ...

0

@egon - czyli księżyc też jest Swiss Made ;)

@Koziołek - czyli tak, jak myślałem, dzięki [browar]
I to jest właśnie śmieszne - bo ludzie się na to nabierają. Ktoś mi udowadniał, że ten "szwajcarski" produkt jest lepszy od koreańskiego, a pewno oba są na tych samych, chińskich częściach ;)

0

@somekind, to nie jest robienie ludzi w konia. Chińczycy jeżeli zaplacisz im dolara to pracują za dolara i jakość jest za dolara. Jeżeli zapłacisz im sto dolarów to i masz proporcjonalne efekty.

0

No właśnie - Ty o tym wiesz, ja o tym wiem, a Ci którzy nie wiedzą, kupują chińszczyznę ze Szwajcarii i gardzą resztą ;)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1