czy mozna być dobrym programistą bedąc jedynie programistą?

0

mianowicie: czy mozna byc wartościowym programistą znając sie jedynie na programowaniu?
ktos kto zna sie na programowaniu i np. dzwieku może pisać różne przydatne aplikacje operujące na dźwięku, ktoś kto zna sie oprócz programowania jeszcze na grafice może pisać aplikacje graficzne i gry, etc.
a czy jesli ktos interesuje sie tylko kodowaniem powinien szukać jakichś innych zainteresowan [ale również związanych z informatyka] które można oprogramować? prosze forumowiczów o wypowiedzi na ten temat :-)

0

To nie jest tak. Aplikacje operujace na dzwieku na przyklad powinien programista konsultujacy sie z dzwiekowcem. Aplikacje graficzne to troche inna bajka, bo kazdy programista zna matematyke (a w kazdym razie powinien). Generalnie jezeli pisze sie program z dziedziny nie zwiazanej z informatyka jakos scisle to i tak bierze sie eksperta, bo trudno, zeby programisci pisali programy ksiegowe z glowy ;)

0

czy mozna byc wartościowym programistą znając sie jedynie na programowaniu?

Moim zdaniem nie .
Programowanie (język) to tylko narzędzie , można je zastosować do różnych
celów , samo w sobie jest przydatne jedynie jako rozrywka umysłowa .
Trudno cokolwiek wyrazić jakimkolwiek językiem jeśli się nie ma nic do powiedzenia w danej dziedzinie .

czy jesli ktos interesuje sie tylko kodowaniem powinien szukać jakichś innych zainteresowan

A same się nie znajdą? ,,, nic na siłe ...

byc wartościowym

Pojęcie względne , jeśli cos jest wartościowe dla Ciebie to dobrze ..
Jeśli przestajesz być wartościowy dla innych ze względu na swoje umiejętności to inna sprawa .
[ o tak, on jest wartościowy , wykorzystajmy go a potem wyrzućmy :-D ]
Pisząc że nie można byc wartościowym programistą bez znajomości innych rzeczy mam na myśli
wykorzystanie programowania w celach bardziej "handlowych" ... hym współczesny świat ..
Ale jeśli można miec satysfakcję z samej nauki programowania i zainteresowania informatyką
to nie widzę w tym nic złego ..
Nie dajmy się zwariować , rób to co Ci sie podoba , chyba że musisz inaczej ;-)
To jest najgorsze , muszę napisać program , muszę być najlepszy , muszę wstac rano do pracy .
i napisać program ...
Zamień "muszę" na 'mogę' lub 'chcę' ..

byc

... albo nie być...
,,, [green] pa oto jest .... wylogowanie ...

0
d<sup napisał(a)

_</sup>b>mianowicie: czy mozna byc wartościowym programistą znając sie jedynie na programowaniu?
ktos kto zna sie na programowaniu i np. dzwieku może pisać różne przydatne aplikacje operujące na dźwięku, ktoś kto zna sie oprócz programowania jeszcze na grafice może pisać aplikacje graficzne i gry, etc.
a czy jesli ktos interesuje sie tylko kodowaniem powinien szukać jakichś innych zainteresowan [ale również związanych z informatyka] które można oprogramować? prosze forumowiczów o wypowiedzi na ten temat :-)

Teoretycznie można. Praktycznie jest to bardzo trudne. Specjalistów od programowania dla samego programowania jest stosunkowo niewielu, ale i zadań dla nich nie ma za dużo. Zazwyczaj obejmują one bardzo, bardzo ogólne zagadnienia jak np. frameworki do tworzenia frameworków lub "komponenty wewnętrzne". Są to zazwyczaj specjaliści w dziedzinie związanej ściśle z jakimś tam fragmentem szeroko rozumianego programowania. Jako przykład dam speców od parserów XMLa, czy też twórców RoR. Goście dostarczają softu dla reszty programistów i po prostu ich specjalizacją "biznesową" jest programowanie. Z drugiej strony programista musi wiedzieć o bardzo wielu rzeczach związanych z tym czym się zajmuje. Grafika, dźwięk, ale też prawo czy rachunkowość. Nie musi być super specjalistą, ale musi umieć zapytać specjalistę i musi wiedzieć o co pytać.

0
d<sup napisał(a)

_</sup>b>mianowicie: czy mozna byc wartościowym programistą znając sie jedynie na programowaniu?

Jedno pytanie. Czy jakakolwiek uczelnia wyższa kształci w kierunku stricte programistycznym? O ile dobrze się orientuję, to nie. Na studiach programowanie poznaje się przed zaczęciem specjalizacji, czyli uczą się go także ci którzy wybierają się na sieci czy grafikę.

Jeśli ktoś wybiera się na informatykę, to musi znać pewne podstawy. Informatyka zajmuje się przetwarzaniem informacji. Jednym ze sposobów przetwarzania jest programowanie.

Wyobraź to sobie tak: szef/klient mówi Ci, że chce sklep internetowy, w którym będzie 10 tyś. pozycji, możliwość zapłaty kartą, system osób poleconych itd. Ty nie pytasz się go jakiej bazy danych masz użyć, jakie algorytmy zaimplementować, na czym oprzeć cachowanie, jaką strukturę tabel w bazie obrać, bo to Twoje zadanie.

Moim zdaniem przyszłością jest inżynieria oprogramowania, bo to ona określa w jaki sposób należy programować.

0
d<sup napisał(a)

_</sup>b>mianowicie: czy mozna byc wartościowym programistą znając sie jedynie na programowaniu?

nie, informatyka nie powstala po to aby rozwiazywac problemy natury informatycznej :P

0

Ja chyba nie zrozumialem pytania :P Przez programowanie rozumiem inzynierie oprogramowania w calosci, nie klepanie kodu. Jesli pytasz czy mozna byc wartosciowym programista znajac sie jedynie na klepaniu kodu to zdecydowanie nie :) To troche bardziej zaawansowane wkrecanie srubek, czy wbijanie gwozdzi, ale przeciez nie ma specjalizacji w budownictwie o nazwie mistrz wbijania gwozdzi :P

0

W branży IT, tak jak w zdecydowanej większości innych, nastąpiła specjalizacja pracy. Jako "programista znający się tylko na programowaniu" mógłbyś być jedynie wykonawcą projektu, który spłynąłby z departamentów zajmujących się projektowaniem aplikacji. A tam pracują ludzie o różnym wykształceniu. Ponieważ najbliższa jest mi branża ekonomiczna, powiem Ci w skrócie jak to wygląda tutaj.
Najpierw przychodzi klient i mówi jak by sobie to wyobrażał. Później projektanci próbują sprostać jego wymaganiom. Projektanci często są po takich kierunkach studiów jak ekonomia albo informatyka i ekonometria. Są takie rzeczy, do których "czysty programista" nie wystarcza. Np. procesy biznesowe modelowane są bardzo często przez ekonomistów albo ekonometryków. Albo system wykrywania fałszerstw w dużych ilościach transakcji - zobacz sobie w Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Benforda
Wiedziałeś o czymś takim?
Wracając jeszcze na chwilę do "programisty, który jest tylko programistą". Zwykle po ukończeniu kierunku informatycznego spokojnie możesz podjąć pracę jako inżynier oprogramowania - a to ZNACZNIE więcej niż programista.
Pozdrawiam

0

Tak z ciekawości - co można robić po specjalizacji "Sztuczna inteligencja"? Sam stoje przed wyborem specjalizacji i zastanawiam się nad programowaniem albo właśnie SI. Od programowania zniechęcają mnie przedmioty typu: "Programowanie Java", "Programowanie C#" które generalnie nie za wiele mi dają (tego mogę sam się nauczyć). Na programowaniu oczywiście też uczą bardziej 'myślących' przedmiotów ale jednak tych jest tak pół na pół. Więc może ktoś wie jakie mam perspektywy po SI?

0

Nie masz własnej ...? [green]

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1