Silnik krokowy przez LPT - dobry schemat ?

0

Chcę sterować przez LPT silnikiem krokowym przez tranzystory. Narysowałem sobie schemacik, nie wiem czy jest dobry bo na elektronice się nie znam za bardzo. Niech ktoś zerknie:
user image

0

Raczej nie dobry. Napięcia na LPT są w zakresie TTL - do około 5V. Nawet jeśli linia LPT będzie w stanie wysokim, będzie różnica potencjałów na emiterze (5V vs. 18V). Tranzystor zatem zawsze będzie otwarty, bo baza jest podłączona to masy.

Wygodniejszym może być zastosowanie tranzystora NPN i podłączenie linii danych na jego bazę. Stan wysoki bazy wysteruje tranzystor w stan otwarty między emiterem a kolektorem.

Zastanów się też, czy silnik krokowy wpięty bezpośrednio do LPT nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla portu.

0
Szczawik napisał(a)

Raczej nie dobry ... Tranzystor zatem zawsze będzie otwarty, bo baza jest podłączona to masy.
Na pewno ? Baza jest podpięta do masy LPT, nie ma ona żadnego połączenia z źródłem zasilania 18V (zasilacz podłączony do gniazdka), nie ma połączenia Baza-Kolektor. Tak więc wg mnie różnica potencjałów Baza-Emiter to 5V od LPT, a Kolektor-Emiter 18V od zasilacza. Tak więc zostaje kwestia natężenia.
Jak widać układ składa się z 4 identycznych segmentów. Przetestowałem taki jeden segment i wszystko działa, pomiary pokryły się mniej więcej z obliczeniami.
user image
Cewka ma 80 Ohm (18V/80Ohm = 225 mA). Dobierając opór R1, zbyt duże wartości dawały w rezultacie niski amperaż na kolektorze (czyli też cewce). Zmniejszając opór (czyli zwiększając amperaż bazy) zwiększał się amperaż kolektora aż do 215 mA, później zmniejszanie oporu nie podnosiło zbytnio amperażu i stanąłem na 1 kOhm. Spróbuję jeszcze zwiększyć opór, dopóki natężenie na kolektorze zbytnio nie spadnie.

Tak więc czy teraz coś się nie popitoli jak podepnę 4 segmenty do LPT ?
Mam nadzieję, że między dwoma pinami danych LPT (np D0 i D1) nie da się przepuścić prądu niezależnie od stanów na pinach. Bo jeśli jest inaczej, to będę na pewno potrzebował jeszcze 4 diody.
Zastanawiam się też, czy nie potrzebna jest dioda przed LPT GND (oznaczona pytajnikami).

Szczawik napisał(a)

Wygodniejszym może być zastosowanie tranzystora NPN
Akurat mam pod ręką PNP'ki :)

0

Na emiterze nie będziesz miał 0V lub 5V, zależnie od stanu portu.

Masz takie połączenie:

5V ----- R ----- Emiter ----- Dioda ----- Cewka ----- 18V

Cewka i dioda mają pewną rezystancję, zatem masz do czynienia z takim układem:

5V ----- R ----- Emiter ----- R1 ----- R2 ----- 18V

Zatem na emiterze nie ma 5V. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja, gdy masz na porcie 0:

0V ----- R ----- Emiter ----- R1 ----- R2 ----- 18V

Na emitrze nie ma 0V. Jeśli R jest znaczne, potencjał emitera będzie bardziej zbliżony do 18V, niż do 0!

DOPISANE: Teraz dopiero zauważyłem, że nie masz połączonej GND z minusem zasilania.

0
Szczawik napisał(a)

DOPISANE: Teraz dopiero zauważyłem, że nie masz połączonej GND z minusem zasilania.
A więc będzie OK ?

0

A nie lepiej byłoby, zapewnić układowi jakąś izolację układu od komputeraz i wykorzystać, optottriaki lub optotyrystory. Odpada różnica potencjałówi masz pewnośći, że większe zasilanie nie wejdzie na komputer.

0
mephir napisał(a)

A nie lepiej byłoby, zapewnić układowi jakąś izolację układu od komputeraz i wykorzystać, optottriaki lub optotyrystory. Odpada różnica potencjałówi masz pewnośći, że większe zasilanie nie wejdzie na komputer.
Na pewno lepiej, ale raz, że nie mam takich elementów, a dwa, że to tylko zabawa, na razie niech tylko działa. Trzy - do zabawy użyję starego PC tak więc w razie czego tylko zabawkę stracę :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1