Ruchy antymonopolowe

0

Od dawna zastanawiają mnie sprawy dotyczące różnych protestów, pozwów antymonopolowych kierowanych przeciwko firmom typu MS czy np w polsce wlascicielowi gg. Dzisiaj wpadlem przypadkiem na stronke www.stop-gg.yoyo.pl i znowu krzycza że protestują przeciwko postawie właścicela gg itd. Wśród wersji Visty znajdują się takie które różnią się od siebie tylko tym że domyślnie nie posiadają Windows Media Playera, bo Komisja Europejska chce w ten sposób ograniczyć monopol. Widze, że większość ludzi popiera takie działania ale mi osobiście to sie w głowie nie mieści :| No popatrzmy na ten przypadek z gg. To, że ogrom ludzi używa gg świadczy o wielkim sukcesie i faktycznie jest to monoipol, jasne, że trudno jest się zbuntować i przenieść np na jabbera skoro połowa naszych znajomych siedzi na gg a na jabberze możemy sobie pogadać najwyżej z częścią z nich, no ale to chyba nie jest powód żeby oskarzać gg. W końcu nikt tak naprawde nie zmusza do używania komunikatora, może się wydawać ze jednak pośrednio zmusza ale tylko tych którzy z własnej woli są na uwięzi gg. To samo z tpsa. Skoro sami wypracowali sobie tak wysoką pozycje na rynku i potrafili pobić konkurencję to ich zwycięstwo. Rozumiem, można narzekać, na jakosc ich usług ale żeby sąd się tym zajmował to już przesada, przecież każdy ma wolny wybór, może używać tpsa albo... w wielu miejscach w polsce niczego innnego oprócz tpsa nie ma. No ale to tylko zasługa tej właśnie firmy że się tak rozrosła. Moze ja tutaj czegoś nie rozumiem :| Jakie są wasze opinie na ten temat?

0

Co do Kokmisji Europejskiej to faktycznie nic pożytecznego nie robią, a chcą pokazać że są przydani.

Gadu-Gadu tak samo - ja tam żadnego monopolu nie widzę.

Ale Tepsa to zupełnie co innego. Oni nie wypracowali sobie sami pozycji. Kiedyś było takie coś jak "Poczta Polska Telegraf Telefon" i rząd wyciągnął z tego "Telefon" i tak powstała Tepsa. W tym momencie jako firma przejęli 100% rynku, w dodatku byli pod ochroną rządu (żeby przypadkiem nikt nie stracił pracy). Nie było mowy o żadnej konkurencji i w sumie do dziś tak zostało. Ich pozycja jest wynikiem skandalicznie prowadzonej prywatyzacji, a nie tego że sami wyrobili sobie jakąś pozycje.

0

Dokładnie tak, TPSA dostała wszystko na talerzu od rządu tj. klientów i infrastrukturę za publiczne pieniądze. Jakieś 12 lat temu gdy moja rodzina przeprowadziła się za miasto gdzie nie było telefonów rozpoczęła się wielka akcja budowy cyfrowej centrali i położenia kabli nawet do jakiś domków leżących w polu kilka kilometrów od głównej trasy. Oczywiście żeby się to wszystko zaczęło moi rodzice i sąsiedzi musieli wpłacić po blisko tysiąc złotych, poza tym wiem że dokładała się też gmina i urząd miasta gdzie powstawała centrala. Przez te wszystkie lata oczywiście prawo chroniło rynek telekomunikacyjny i zapewniało monopol TPSA, aż w końcu rząd sprzedał firmę za psi grosz francuzom i w ten oto piękny sposób TPSA ma taki zasięg i taki monopol. Wszystko, cała infrastruktura powstała za pieniądze publiczne i prywatne, a teraz na tym zbijają kokosy francuzi i utrudniają korzystanie z tej infrastruktury innym firmom.

Co do MS to ta firma zmuszała dystrybutorów komputerów do instalowania Windowsa. W jaki sposób to robiła? Otóż oferowała Windowsy firmom za 500zł lub jeśli zobowiążą się do instalowania go na wszystkich sprzedawanych kompach za 300 zł jako OEM. W ten oto sposób dystrybutorzy komputerów mieli wybór albo sprzedawać kompy bez systemu z opcją dokupienia przez klienta za 500zł lub sprzedwać kompy z systemem w sumie o 200 tańszych niż pierwsza opcja ale kosztem podpisania "cyrografu". Aby mieć w ofercie najpopularniejszy produktj (tj. Windowsa) i być konkurencyjni w porównaniu z innymi firmami musieli zgadzać się i zobowiązywać do instalowania produktów MS.

W przypadku GG sytuacja jest zupełnie inna. Ten komunikator był zawsze darmowy i ludzie mieli wybór czy używać gg czy tlen czy też domyślnie zainstalowany w Windowsie komunikator MSN. Najlepszym na polskie warunki komunikatorem okazało się GG i ten komunikator pomimo swoich wad po prostu wygrał z konkurencją w równej walce bo zapewnił użytkownikowi program w języku polskim ze stosunkowo prostą obsługą. Nie rozumiem więc czemu autor wątku porównuje te sprawy tj. GG z MS lub TPSA jeśli w przypadku tych dwóch ostatnich rzeczywiście można mówić o nieuczciwej konkurencji i praktykach monopolistycznych.

0

stop-gg.yoyo.pl jest lepsze niz bash :-D cytat ze strony glownej:

Czym jest akcja "Stop GG" ?

Jest to, najogólniej mówiąc, protest przeciwko monopolistycznej postawie zarządu Gadu Gadu i jego produktowi - komunikatorowi Gadu-Gadu.

Dlaczego GG jest be?
Serwery GG są bardzo awaryjne. Jest ich tylko 12 i często mają awarię - wtedy jesteśmy odcięci od GG. Inne komunikatory (typu Jabber) nie używają zcentralizowanej sieci jak GG - i nie ma żadnych serwerów które mogły by paść - są praktycznie bez awaryjne!
Banowanie. Serwery GG automatycznie banują użytkowników GG - gdy użytkownik przekroczy pewne z góry założone kryteria - wyśle za dużo wiadomości do jednego (wielu?) użytkowników w krótkim czasie. Co więcej - gdy jesteś zbanowany NIE jesteś o tym fakcie nawet informowany!!! Twoje wiadomości po prostu - nie dochodzą do innych... W innych komunikatorach - nie masz żadnych bzdurnych limitów i żadnych popie... ekhm blokad.
Bezpieczeństwo. GG go absolutnie nie zapewnia!!! Używając GG narażasz się na to że - pewnego dnia Twoje konto GG zostanie przejęte (słabo zaszyfrowane hasła które można łatwo złamać - sprawdźcie na google wpisując np. "jak złamać hasło w GG" pierwszy link.) Dalej - na GG otrzymuje się mnóstwo spamu - reklam. A także - wirusów. Link od nieznajomego który udaje że Cię zna i zachęca do obejrzenia jego zdjęcia? Na 100% atak - klikniesz, trojany i wirusy już masz na dysku...
Prywatność. Na GG jej nie masz! Rozmowy nadal nie są szyfrowane za pomocą SSL (Jak w Jaberze lub innym komunikatorze) i jest możliwość ich przechwycenia i podsłuchania!
Toporny program dostępowy, dostępny tylko dla Windows. Program który często powoduje błędy i zawieszenia systemu. Czasem - po prostu nie chce działać!! Zajmuje strasznie dużo pamięci i obciąża procesor. Jabber oferuje około 30 różnych programów dostępowych, Windows, Linux, Mac - nawet są na... Amigi!!
Reklamy. Kto je lubi oglądać? GG zarabia na Was grube pieniądze - i czy macie coś w zamian oprócz kolejnych awarii serwerów, błędów i straszenia nowymi regulaminami, a potem wyjasniania? Alb banowania jak za dużo zaczniecie pisać (Albo jak macie wtyczkę sprawdzającą niewidoczność osoby- ban gwarantowany)?
Powodów jest mnóstwo - więc - czy warto używać GG gdy jest tyle innych lepszych, ciekawszych alternatyw?

po przeczytaniu zastanawia mnie, czy autorzy strony znaja znaczenie slowa monopol... jezeli za takie uwazaja awaryjnosc serwerow i klienta, to moze czas zmienic szyld :P
co do banowania uzytkownikow - nie spotkalem sie, choc wedlug stop-gg powinienem, bo to taki straszny proceder, ze biedne boty sa blokowane. rotfl

0

@up no fakt, żenada.

Ok, faktycznie wynika z tego, że tpsa ma przewagę uzyskaną nieuczciwie, ale skoro gg wypracowało sobie swoją pozycję uczciwie eliminując konkurencję to czy nie tak samo jest z MS? Widać byli lepsi skoro mogli dyktować firmom sprzedającym sprzęt takie warunki jak przytoczony wyżej. Gdyby nie byli tego warci, sprzedawcy sprzętu nie zgodziliby się, ale wychodzi na to, że jednak Windows był popularny, i tą ówczesną popularność mógł wykorzystać aby ją jeszcze bardziej powiększyć. Widze, że to monopol ale nie widze w tym nic nieuczciwego. To co ma MS teraz zrobić? zachęcać użytkowników do korzystania z usług konkurencji żeby troche wyrównać poziom?

0
Grzybu napisał(a)

trudno jest się zbuntować i przenieść np na jabbera skoro połowa naszych znajomych siedzi na gg a na jabberze możemy sobie pogadać najwyżej z częścią z nich,

A to nie ma serwerów Jabbera z transportem GG? Prawie każdy, popularny polski serwer go posiada.

0

Coldpeer: a wiesz że ostatnio chciałem dać sobie na zgodę z Linuksem, więc szukałem Jabbera z transportem GG.. jedna wielka masakra! Przecież ta siec jest tak niestabilna i niewygodna, że to jest szok. Skończyło się tak że miałem zainstalowane Kadu i TleenX'a (GG w Tleenx nie dało się odpalić pod Fedorą i nikt na żadnym forum nie wiedział dlaczego, więc musiałem odpalać jednocześnie dwa programy)... nie wiem czy ten cały Jabber jest taki super.

0
Kooba napisał(a)

... nie wiem czy ten cały Jabber jest taki super.

Fakt, że czasami przeglądarka usług danego serwera nie działa na klientach innych niż PSI...dlatego na PSI sobie ustawiłem wszystko..a potem to w dowolnym komunikatorze można wpisać tylko nazwę i hasło i automatycznie wszystko się importuje...

pzdr.

0
Kooba napisał(a)

Coldpeer: a wiesz że ostatnio chciałem dać sobie na zgodę z Linuksem, więc szukałem Jabbera z transportem GG.. jedna wielka masakra! Przecież ta siec jest tak niestabilna i niewygodna, że to jest szok. Skończyło się tak że miałem zainstalowane Kadu i TleenX'a (GG w Tleenx nie dało się odpalić pod Fedorą i nikt na żadnym forum nie wiedział dlaczego, więc musiałem odpalać jednocześnie dwa programy)... nie wiem czy ten cały Jabber jest taki super.

Bo widocznie dorwałeś jakiś lipny serwer. Ja osobiście ostatnio korzystam z jabbera na 4p, jednak transport GG nawala tu od jakiegoś czasu (hmm.. karol? :)), to równocześnie korzystam z transportu GG na uaznia.net

wedrowiec napisał(a)

Fakt, że czasami przeglądarka usług danego serwera nie działa na klientach innych niż PSI...

eee... co?

0
Coldpeer napisał(a)
wedrowiec napisał(a)

Fakt, że czasami przeglądarka usług danego serwera nie działa na klientach innych niż PSI...

eee... co?

Mam na myśli Klientów Linuksowych...na kilku distrach próbowałem z różnymi komunikatorami, z różnymi kontami..i za każdym razem tylko na PSI działała mi przeglądarka usług (ustawianie transportów, etc.)... no chyba, że jestem wyjątkiem..jak tak to sorry, za tamtego posta :)

pzdr.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1