Fizyka a programowanie

0

Witam,

przeszedlem do II etapu jakiegos konkursu mat-fiz-inf organizowanego u nas w szkole. Drugi etap ma polegac m.in. na "rozwiazaniu zadan z zakresu fizyki przy uzyciu wybranego jezyka programowania". I tutaj rodzi sie moje pytanie - co to za twor? Nie spotkalem sie jeszcze szczerze mowiac z zadaniami stricte fizycznymi, ktore rozwiazywaloby sie przy uzyciu programowania. Rozumiem jakies problemy matematyczne i arkusze kalkulacyjne (tak jak na przyklad na maturze), ale to jest dla mnie nowosc. Czy ktos z Was moze cos powiedziec na ten temat? Jakies przykladowe zadanie, opis problemu do rozwiazania, cokolwiek?

Z gory dzieki, pozdrawiam,
Michal

0

Prawdopodobnie chodzi o wszelkie symulacje i obliczenia fizyczne. Przy pomocy programowania może np. zasymulować ruch wahadła, spadek swobodny, wyliczyć i wyrosować trajektorię lotu pocisku, odbicia fal, wyrysować wykres dudnień... Zastosowań jest w cho**** i jeszcze trochę.

0

...zasymulować zderzenie dwóch galaktyk eliptycznych... ;).

Pozdrawiam.

0

Jeszcze dodam, że Matlab jest całkiem niezły do obliczeń i symulacji fizycznych. Więc jeżeli masz taką możliwość to olej wszelkie Javy i C a wybierz Matlaba.

0

Grałeś kiedyś w cokolwiek? Tam masz fizykę. Polecam Toca Race Driver. Przekonasz się co to siła odśrodkowa, pęd, bezwładność. Praktycznie teraz inżynioerowie tylko korzystają z symulacji fizycznych. Solid Works - naprężenia, Inventor - dynamika ruchu. Mógłbym pisać a pisać.

0

Ech, zostalem zle zrozumiany. Nie chodzilo mi absolutnie o symulacje rzeczywistych zdarzen i praw fizyki w modelowaniu komputerowym, bo zdaje sobie sprawe jak wielki jest to temat. Pisalem o zadaniach konkursowych z fizyki, ktore mozna rozwiazac przy pomocy napisanego programu. Konkurs juz sie odbyl - jednym z zadan bylo liczenie wielkosci charakterystycznych dla sztywnej bryly opisanej w przestrzeni za pomoca kilkudziesieciu punktow i ich mas. Jest to zadanie fizyczne ciezkie do policzenia na piechote, ktore mozna latwo zamknac w kilkunastu linijkach kodu. Ot, poziom licealny. Mialem tylko nadzieje, ze gdzies znajde podobne przyklady..

0

drgania harmoniczne, chyba najbardziej znany przykład grafiki, fizyki i języka.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1