Minimalna płatność kartą

0

staram się coraz więcej płacić kartą zamiast gotówką. jednak napotykam się z punktami, gdzie wywieszona jest karteczka lub sprzedawca mówi, że mogę kartą płacić od minimum X złotych.

rozumiem intencję takiego zagrania: czas obsłużenia płatności kartą jest spory w porównaniu z gotówką. więc szkoda czasu na płacenie kartą za paczkę zapałek czy butelkę napoju.

jednak ponieważ w różnych miejscach ta kwota X jest różna, wnoszę, że nie jest ona odgórnie ustalana tylko przyjmuje ją sobie sklep. pytanie tylko: czy rzeczywiście sklep może tego wymagać czy jednak musi mnie obsłużyć ?

0

sklep placi za obsluge karty i zalezy

  1. od umowy pomiedzy bankiem/sklepem
  2. od wyliczen sklepu o ilu im sie oplaca.
    w kjazdym razie sklep ma prawo zdecydowac czy za cos placi, czy nie, prawda ?
0

Tak mnie zastanawia: ile wynosi opłata za obsługę płatności kartą dla sklepu?

0

No wiesz, wlasciciele sklepow tez maja jakies prawa, wchodzac do sklepu akceptujesz jego regulamin ktory ustala jego wlasciciel (dlatego np do niektorych sklepow mozesz wejsc z plecakiem a do niektorych nie, bez wzgledu na to czy lokal posiada przechowalnie). Oczywiscie taki regulamin nie moze byc nie zgodny z Twoimi prawami jako konsumenta, ktore tez znowu nie sa takie jednostronne na ogół broni Cie przed szkodami (zgodnosc produktu z przeznaczeniem, data waznosci i takie tam) ale nic Ci sie nie stanie jak zaplacisz gotowka zamiast karta.

Tak mnie zastanawia: ile wynosi opłata za obsługę płatności kartą dla sklepu?

To pewnie jeszcze zalezy od karty, dlatego np w jednym sklepie przyjmuja MasterCarda, w innym dodatkowo Vise a jeszcze innym tylko Vise Electron :)

0

Aktualnie sklepy płacą ok. 1,5-1,8% prowizji od kwoty, która się płaci kartą. Jest to tak zwana opłata interchange. Jest w sumie jedna z najwyższych na świecie. Ostatnio UOKiK ukarał polskie banki za to, że porozumiewały się w kwestii ustalania wysokości prowizji, trzymając w miarę jednolity, dość wysoki jej poziom.

0

w sumie to sklep placi ile placi, albo jest bardziej kulturalny albo mniej. ogolnie nie lubie jak psow (chociaz psy lubie) gdy minimalna kwota zamowienia wynosi 10zl, ale z drugiej strony nie dziwi mnie fakt, ze sprzedawca jest zdolowany gdy place karta za gume orbit

0

wprawdzie nie znalazłem tam odpowiedzi na swoje pytanie, jednak stronka bardzo ciekawa: http://www.kartyonline.pl

0
vixen03 napisał(a)

wprawdzie nie znalazłem tam odpowiedzi na swoje pytanie, jednak stronka bardzo ciekawa: http://www.kartyonline.pl

http://www.kartyonline.pl/faqy.php?k=4

Czy sklep może odmówić przyjęcia karty?

Jeśli sklep informuje, że przyjmuje płatności kartami płatniczymi oznacza to, że ma podpisana umowę z centrum autoryzacyjnym i tym samym ma obowiązek przyjmowania kart płatniczych. Sklep taki ma obowiązek przyjmować płatności kartami bez względu na ich wysokość.
...
Dlatego właśnie warto walczyć ze sprzedawcami o możliwość płatności kartą nawet w przypadku mniejszych kwot. A jeśli zdarzy się, że sprzedawca nam odmówi powinniśmy poinformować o zaistniałym fakcie centrum autoryzacyjne z którym ma podpisana umowę (nazwa centrum jest przeważnie umieszczona na terminalu POS).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0