linux - powstawanie

0

Temat troche inny ale nie wiem gdzie szukac pomocy... :-(

Potrzebuje informacji o procesie powstawania jakiejs kolejnej dystrybucji Linuxa, jakie narzedzia sa przy tym uzywane itd. Ma ktos cos takiego badz moze podac link??? pilne i wazne! z gory dzieki

0

Narzędzia? Edytor tekstowy i ewentualnie kompilator gcc. Nie ma czegoś takiego jak "Tu wpisz nazwę i kliknij tam, żeby utworzyć własną dystrybucję Linuksa".

Podstawą powstawania danej dystrybucji jest albo idea albo potrzeba. W pierwszym wypadku ktoś ma jakiś genialny (albo i mniej) pomysł na to, jak zadowolić jakąś grupę użytkowników komputerów. Tworzy dla nich zestaw oprogramowania, co ambitniejszy własny system kontroli pakietów i nadaje temu tworowi nazwę i jest. W drugim przypadku, jeśli ktoś potrzebuje czegoś konkretnego, na przykład do zainstalowania na wielu kompach, może sobie sklecić coś takiego z jakiegoś ogólnie dostępnego Linuksa, stworzyć do tego instalator i przy okazji nadać temu jakąś nazwę.

W praktyce ta pierwsza opcja najczęściej prowadzi do stworzenia czegoś bardziej unikalnego, tak, jak różnią się od siebie Fedora i Gentoo, zaś ta druga - najczęściej ogranicza się do różnic typu Fedora/Aurox.

0

Potrzebuje niestety czegos bardziej konkretnego - musze poprowadzic wyklad na ten temat...

0

Poczytaj HOWTO na temat Linux From Scratch, tam będzie dużo opisane.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0