Alternatywa dla komercyjnych programów ?

0

Cześć. W związku z coraz częstszymi doniesieniami o "nalotach" stwierdziłem , że po co żyć w stresie skoro za ok 300 zł można się ulegalnić. Ok - jeśli już kupię Winde to co dalej ?Których programów mogę dowolnie uzywać a za które musiałbym zapłacić ? Czym zastąpić pakiet Office ? Czym photoshopa ? czy oprogramowanie .NET jest ok ? etc . Wszelkie programy komercyjne i ich bezpłatne alternatywy jeśli mozecie to podajcie. pozdrawiam

0

Zamiast Office? OpenOffice lub Google D&S. Lepszej alternatywy chyba nie ma.
Zamiast Photoshopa? GIMP.
Oprogramowanie .NET? O, kolego - .NET to tylko platforma uruchomieniowa. Wszystko można na nią napisać (w sensie, że od programów free-open source aż po stricte komercyjne aplikacje).
Wszystkie programy komercyjne i darmowe odpowiedniki? Oj, to chyba niewykonalne. Za dużo tego jest. Znaleźć dla konkretnego programu darmowy odpowiednik to jedno, a wypisać listę wszystkich, to całkiem co innego.

0

Windows -> Linux
Microsoft Office -> OpenOffice
Photoshop -> Gimp
IE -> Firefox
Outlook -> Thunderbird

Wszystko za free.

0

platforma .NET jest darmowa, nie musisz jej niczym zastępować.. moze chodziło ci o Visual Studio dla .NET? W wersji express też darmowe. Sprecyzuj pytanie.

A czy Photoshopa da się zastąpić Gimpem ? Dyskutowałbym... pewnie na siłe udowodnicie mi że Gimp jest taki sam albo i lepszy, ale jak uważam że Photoshop to jakość sama w sobie... cośtam porysować w Gimpie można, ale nie nazywał bym go alternatywą

OpenOffice? Jak sobie radzi bo dawno go nie widziałem. Dalej jest powolny jak wąskotorowa kolej parowa i nie radzi sobie z plikami MS Office?

IE - bez komentarza :)

Outlook - kiedyś używałem Outlock Express i uważam że był to bardzo dobry program. Szybki lekki i prosty.. tyle że miejscami za prosty, np były w nim problemy z wyeksportowaniem listów do jakiegoś sensownego formatu :/ Dzisiaj używam Thunderbirda ale jest to dla mnie zbyt wielka kobyła. Zna ktoś jakiś fajny, szybki, prosty ale nie prostacki, program pocztowy?

0

Outlooka zastąpić Thunderbirdem? Ciekawe jak... Pokażcie mi w Thunderbirdzie terminarz zwłaszcza. Jak Lightning/Sunird nie urosną do stadium używalności to nie ma szans... Ja osobiście szukałem rozsądnego odpowiednika Outlooka, ale nie ma nic ciekawego darmowego. Oprócz Evolution, ale pod Linuksa.
Outlook Express to inna bajka, ale program jest legalny wraz z Windows ;-)

Kooba, tak, OpenOffice dalej ma szybkość ostatniego w wyścigu ślimaków. Pod górę i wiatr. 2.0 się poprawiło, wraz z QuickStart nawet się nadaje do czegoś.

GIMP alternatywą nie jest, ale do większości rzeczy, do jakich się używa Photoshopa w domu, spokojnie wystarcza. Mówię tutaj o poprawianiu fotografii, tworzeniu grafiki na rzecz WWW.

0

Hmm Gdyby chodziło tylko o przejście na linuksa to nie byłoby tematu własnie chodzi o to , że zamierzam kupić XP więc wszystkie przyległości(IE i OE) będę miał ( i tak uzywam ff zamiast IE) Nie chodzi o mnioe bo ja bym się może i przyzwyczaił do linuksa ale reszta domowników jest niereformowalna :P

z tym net chodziło mi o np paint.net i inne tego typu aplikacje.

Chodzi mi o zakup samego XP i zamianę reszty "piratów" porządnych programów na ich darmowe odpowiedniki :P

0

mam pytanie
czy naprawdę policja może sobie ot tak wparować do mieszkania ? co to za coraz częstsze doniesienia ? koleżance kolegi córki kuzyna twojego wujka zabrali komputer czy coś sensowniejszego ?

a openoffice'a otworzyłem tylko raz i miałem raczej pozytywne odczucia, pracowałem w nim prawie godzinę kiedy to pomyślałem że warto zapisać wynik pracy na wszelki wypadek coby praca nie poszła sie ..., klikam na zapisz i oto ukazuje się piękna informacja że program wykonał niedozwoloną operację
się bardzo nie przejąłem bo myślałem że program ma zabezpieczenia w stylu ms office'a, ale nie bo po co ... więcej tego szajsu nie dotykam

@berbelek: nie wiem co to była za wersja, jakaś z trzy miesiące temu najnowsza

0

@Adamo, masz na myśli oo 2.x ? Używałem go zarówno pod windowsem jak i linuxem (debianem) i rzeczywiście kilka razy się wywalił, ale po ponownym uruchomieniu pokazuje się okienko służące do przywracania dokumentów. Nie zdarzyło mi się jeszcze żeby nie udało mu się przywrócić jakiegoś pliku.

0

@Adamo: moze, jesli ma nakaz. A nakaz zalezy od prokuratora - czyli cholera wie jak to wyglada w indywidualnych przypadkach. Jak znam zycie, to pewnych miejscowosciach bedzie trudniej z nakazem, w pewnych latwiej, bo prokurator znajomy policjantom/nie lubi piratow/ma zly humor. A wystarczy miec dobry cynk od kogos, chociazby przyjsc do providera i ogolnym nakazem zebrac dane klientow, ktorzy sa podejrzani o uzywanie np. p2p. Policja wpadnie z nakazem o p2p, a przy okazji znajdzie tez cala reszte.

Prawda jest taka, ze nawet jakby losowali ludzi, ktorych sprawdza danego dnia, to szansa, ze zlapia kogos z nielegalnym oprogramowaniem wynosi, podejrzewam, 80-90%.

0

Ja rozmawiałem z prokuratorem okręgowym na ten temat. Prokurator nie może bezpodstawnie wystawić takiego nakazu- muszą być dowody. W przeciwnym razie nawet jak coś u Ciebie znajdą to <ort>niedość </ort>że nic z tym Ci nie zrobią to jeszcze za to bekną. Ale plota robi swoje :D To bardzo chwalebne mieć oryginalny soft. Ale o ile w sofcie znajdziesz darmowe "odpowiedniki" to w muzyce już nie :D

napisy w google typu: "Nazwa_Programu Opensource" i znajdzie jakieś "odpowiedniki"

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0