Architekrura harwardzka.

0

Hej,
czy ma ktoś może coś na temat AVRów? Chodzi mi o ich charakterystykę, np architerktura Riscowa, hardwardzka (czym jest ta architektura?).
Szukałam już w goglach ale tam tego nie ma, więc jeżeli ktoś ma na kompie jakieś pliki na ten temat byłabym zobowiązana za wysłanie ich na mój email.

0

Cos mi sie nie chce wierzyc, ze nie ma tego w internecie ?!!!

byl artykul (wlasciwie na temat procesorow ARM) w elektronice praktycznej (niedawno 1-3 mies temu) i bylo tam co nieco o tym .

jednak google ?!!!
http://cse.stanford.edu/class/sophomore-college/projects-00/risc/whatis/
i tak dalej ....

0

Tu masz artykuł po czesku :) http://avr.hw.cz/architektura/arch_avr.html, ale za to ma kilka fajnych rysunków z opisem po angielsku. Jeśli chcesz wydać trochę pieniędzy to polecam książkę Jarosława Dolińskiego "Mikrokontroley AVR w praktyce" - kupiłem ją jakiś czas temu, jest bardzo fajnie napisana (kompilacja dostępnych źródeł jak to bywa w książkach :D ). Najtaniej można ją kupić na <url>www.informatyczna.pl</url> (nie tylko ją zresztą, to chyba najtańsza księgarnia w sieci).

Chyba nikt się nie obrazi jak przytoczę zdanie na temat architektury z tej właśnie książki:
"Budowa mikrokontrolerów AVR opiera się na architekturze harwardzkiej. Jedną z głownych cech charakterystycznych architektury harwardzkiej jest rozdzielenie przestrzeni adresowej pamięci programu i przestrzeni adresowej pamięci danych, co uzyskano poprzez zastosowanie oddzielnych magistrali adresowych. Dzięki temu możliw było zastosowanie sowa o różnej szerokości dla pamięci programu i pamięci danych, a także uchronienie się od przypadków, w których dane mogłyby być interpretowane jako instrukcje.
Mikrokontorlery AVR, w przeciwieństwie do 8051, należą do grupy układów o architekturze RISC (Reduced Instruction Set Computer). Architektura 8051 jest określana nazwą CISC (Complex Instruction Set Computer). Wykonanie jednego rozkazu CISC wymaga zazwyczaj wykonania wielu operacji, co zwykle trwa kilka taktów zagarowych. Większość rozkazów RISC jest realizowana w jednym takcie zegara, co - pomimokrótszej listy rozkazów - zapewnia szybsze wykonywanie programu. Wbrew pozorom programy pisane dla procesorów RISC charakteryzują się większą spójnością, a co za tym idzie mniejszym kodem wynikowym. Chechą wyróżniającą mikrokontrolery AVR jest również to, że zaimplementowano w nich wiele rejestrów wewnętrznych, z których każdy może pełnić funkcję akumulatora podczas wykonywania operacji arytmetycznych i logicznych. [...]

Nie chcę przepisywać książki, ale to by było skrówtowo o architekturze :)

0

BTW: czy istnieją jakiś kompy o architekturze harwardzkiej??
Bo PC-ty to opierają się na <ort>architektórze </ort>von Neumann'a prawda??

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1