Pokoj sterowany z kompa

0

Do napisania tego tematu zainspirowal mnie Dryobates swoim postem w temacie o programowaniu pralki.

Otoz czego urzyc (nietylko od strony programowej) zeby zrobic sobie "pokoj sterowny z kompa". Chodzi o to zeby pod USB podlonczyc siec stworzonych przez siebie urzadzen ktore beda mialy za zadanie "kierowac" roznymi czesciami pokoju. Mam tu na mysli wlanczanie swiatla, otwieranie okna oraz wspomniane przez Dry otwieranie drzwi oraz wiele innych rzeczy.

Na pierwszy rzut oka moze sie to wydac conajmniej dziwne ale jak sie tak zastanowic to byla by to fajna sprawa. Niemusial bys nawet wstawac od kompa zeby sobie zgasic swiatlo, otworzyc okno etc.

Jestem pewien ze nieobejdzie sie bez Assemblera i tworzenia prostych robotow. Zapewne przyda sie tez wiedza z Bolean Algebra (niepotrafie przetlumaczyc).

Czekam na pomysly i wypowiedzi na ten temat.

0

Na pierwszy rzut oka moze sie to wydac conajmniej dziwne ale jak sie tak zastanowic to byla by to fajna sprawa. Niemusial bys nawet wstawac od kompa zeby sobie zgasic swiatlo, otworzyc okno etc.

To już jest zboczenie, a nie lenistwo.

0

Nie wiem w czym widzisz problem. Od strony programowo - sprzętowej nie ma najmniejszego problemu.. pod port com podpinasz rejestr szeregowo - równoległy, na wyjście rejestru elementy sterujące urządzeniami (zależnie od mocy urządzeń np. triaki lub przekaźniki wzmacniane tranzystorami). Z zaprogramowaniem coma też nie ma problemu (kilka linijek asma, lub biblioteka cport).
Ja sam kiedyś coś takiego budowałem do obsługi sprzętu HI-FI (zmiana głośności, włączanie-wyłączanie poszczególnych podzespołów). Z tym otwieraniem okien to już chyba lekka przesada, no chyba że jesteś niepełnosprawny i siedzisz na wózku, wtedy jak najbardziej coś takiego może ci się przydać (można by tu zastaosować małe serwomechanizmy pneumatyczne). Oczywiście komunikacja złożonych urządzeń musiałaby się odbywać w obie strony (z i do komputera), tak żeby nasz PC wiedział że na przykład na oknie siedzi nasz kotek, i żeby go nie zepchnął z parapetu.. ale to już bardziej złożone zagadnienie..

ps. Algebra Bool'a.

0

Ja coś takiego rozpocząłem robić ale poki co dla jednej zeczy (światła) wykorzsytuje do tego celu port com 2 wstawki asembblerowe do "jest sygnał na porcie" i "nie ma sygnału" jeden przekaźnik i kabel do wyłącznika, dzieki temu jestes w stanie sterowac jedną <font color="red">żecza</span>, teraz własnie myśle nad <font color="red">użądzeniem</span> do którego sie wydaje odpowiednie sygnały i ono steruje (na klilku tranzystorach) zeby można było "zmechanizować pokój" (opuszczanie i wciaganie rolet, tak jak Andrew powiedział mozna użyć małych servomechanizmów pneumatycznych zeby sobie okno otwierać, mozna tak karmić rybki, i wiele wiele innych bardzo przydatnych zeczy ...) No i jak wygodnie wtedy ... :)

0

Od strony programowo - sprzętowej nie ma najmniejszego problemu.. pod port com podpinasz rejestr szeregowo - równoległy, na wyjście rejestru elementy sterujące urządzeniami (zależnie od mocy użądzeń np. triaki lub przekaźniki wzmacniane tranzystorami).

A jak użyjesz LPT, to podpinasz elementy sterujące wprost do portu - bo masz całkiem sporo linii out i in w tym porcie. Napisałem swego czasu coś podobnego (choć do innych zastosowań). Sterowałem do 3 urządzeń, odbierałem z max. 2 (wszystko jednobitowo) i było jeszcze mnóstwo miejsca. Programowo było (a w zasadzie jest, bo to działa już koło 8 lat...) sterowane króciutkimi wstawkami asemblerowymi w PowerBasicu pod DOSem.

0

Był swego czasu o tym artykół w CHIPie.Nie byl konieczny tam asm.Z tego co pamietam bylo tam jaies uządzonko ktore nalezy samemu wykonac podlaczyc do kompa i napisac program(czy cos w tym stylu):)
Poszukam tego numeru i jak znajde to dam znac [cya]

0

Coz... Jak przeczytalem temat o pralce to myslalwem, ze to jakies zarty, ale po przeczytaniu tego tematu zrozumialem, ze to wszystko na powaznie. Tak wiec jako, ze nie mam bladego pojecia o sterowaniu roznymi maszynami (swiatla, okno, czy rybki :-D ) to prosilbym o jakies linki odnosnie tego tematu. Nie musi to byc sterowanie pralką, na razie zadowole sie wlaczeniem/wylaczeniem swiatla w pokoju.

BTW. Prosz nie pisac odpowiedzi typu: "Nie potrafisz zajrzec na strone www.google.com?", poniewaz nie mam pojecie gdzie tego szukac co i jak?

0

dokładnie, było o tym swego czasu w CHIPie. Mam gdzieś w PDFie schemacik układu sterującego, który wbudować można np. w listwę zasilającą i podpiąć do COMa' Są programiki które raz dwa włączają/ wyłączają odpowiednie wyjście. Jak ktoś chce mogę zapodać...

0

Ja sobie to bardzo chetnie przeczytam,
Dzieki

0

jakbyś mógł, to podrzuć mi też. Albo najlepiej wrzuć na jakiś serwerek.

0

Ja kiedyś widziałem w sieci plugin do Winampa, który sterował poszczególnymi nóżkami com'a lub lpt'a, ale autor nie chciał dać źródła;) a schemat był dziecinnie prosty: jeden kabelek od diody do nóżki, a drugi do masy - i tak była jedna dioda dla jednej nóżki:)

0

ok, umieściłem: artykulik z czipa w formacie PDF, programiki i makra znajdziecie na: http://www.republika.pl/kyler1/chip.zip

0

Ja kiedyś widziałem w sieci plugin do Winampa, który sterował poszczególnymi nóżkami com'a lub lpt'a, ale autor nie chciał dać źródła;) a schemat był dziecinnie prosty: jeden kabelek od diody do nóżki, a drugi do masy - i tak była jedna dioda dla jednej nóżki:)

Ja w swoim odtwarzaczu zrobiłem sterowanie 8 diodami przez port LPT. Urządzenie też bardzo proste, a daje całkiem fajny efekt :-)

0

Witam wszystkich...

Tak jak niektorzy z was rowniez bawilem sie tego typu sprawami, ale wykoanelem to troche inaczej. A wiec tak. Zrobilem sobie maly interface bazujacy na mikroprocesorze z serii *51 (Bascom itp.). Procesor byl tak zaprogramowany, by identyfikowal zmiany napiecia na poszczegolnych pinach COM. W ten sposob mozna osiagnac cos typu stringa 0 i 1, ktory jest odpowiednio interpretowany iwg tego wykonywana jest czynnosc przez urzadzenia/urzadzenia podpiete do interface`u. Rozwiazanie moim zdaniem dobre, nie jest trudne do wykoania. Jesli chdozi o Bascoma to odsylam do poczytania Elektroniki dla wszystkich, gdzie mzoan znalezc serie artykulow serii BASCOM COLLEGE. Jesli ktos ma jakies pytania odnosnie mojego urzadzenia prosze o mail.
Pozdrawiam [browar]

0

Całkiem ciekawy tamat. Tak sobie przeczytałem, i może się czymś takim zajmę :) Jest tylko mały problem. Trzeba uważać, coby nie puścić zbyt dużego napięcia lub natężenia na COMa lub LPT, więc konieczne jakieś urządzonko przejściowe (w profesjonalnych urządzeniach tego typu, stosowane są diody na podczerwień i proste półprzewodniki, dzięki którym całkiem bezpiecznie można przekazywać informacje. W takim jednak celu trzeba przewidzieć dodatkowe zasilanie (baterja lub zasilacz sieciowy)

0

dzięki którym całkiem bezpiecznie można przekazywać informacje.

Adamie, i tak urządzeniami zewnętrznymi trzeba sterować poprzez przekaźnik więc odseparowanie galwaniczne mamy zapewnione.
Jeśli mamy przekazywać informacje do komputera, rzeczywiście warto zastosować transoptor, choć nie jest to konieczne w każdym przypadku.

0

Poszukaj sobie o Instalacjach EIB są to specjalne instalacje do budynkow inteligętnych kupujesz sobie aktory i sensory plus przejsciowke do rs232, i mozesz wszystko sterowac z kompa jak i rowniez ręcznie, minusem jest koniecznosc rozciagnięcia skrętki dwuparowej po calym domu YCY 2x0.8 najlepiej i do kazdego kontaktu i do kazdego miejsca jakie checsz sterowac, niestety rozwiązanie troszke kosztuje, ale mozna doprowadzic do takiej sytuacji ze system sam żyje, jesli chcesz sie dowiedziec więcej chętnie pomoge bo zajmuje sie tymi zagadnieniami. jak cos to w profilu podałem nr gg wiec sie odezwij sorka ze nie podaje tutal, ale nie pamietam go

0

Był swego czasu o tym artykół w CHIPie.Nie byl konieczny tam asm

W terazźniejszym chipie jest artykuł o zdalnie sterowanej kamerze internetowej, chyba nie jest zbyt trudne przerobić to na coś innego

0

W terazźniejszym chipie jest artykuł o zdalnie sterowanej kamerze internetowej, chyba nie jest zbyt trudne przerobić to na coś innego

Właśnie to przerabiam na chodzącą kamerę internetową :)

0

Ten artykuł z Chipa jest fajny. Ale może mi ktoś wytłumaczyć co oni tam zrobli. Nie znam się w ogóle na elektronice(mam 16 lat).

Może ma ktoś artykuły o elektronice ale cos prostego.
A może są jakieś książki dobre w jakimś sklepie internetowym.

0

a ja mam maly problem z ukladami do ukladu z chipa 2/2002
mam uklad 74hc14 a za cholere nie moge zdobyc (mieszkam w radomiu) 74hct14 i szczrze muwiac nie chce mi sie robic plytki zeby pozniej sie okazalo ze nie dziala?
czu klad poprawnie funkcjonuje takze na 74hc14?

i jeszcze jedno moze ktos napisze do autora - Tomasz Hrycuniaka maila zeby udostepnil zrodla swojego programu. jak na razie nie otrzymalem zadnej odpowiedzi
nara

0

Te dwa układy nie różnią się działaniem. Elektroniką interesowałem się dawno, więc nie pamiętam już, co te literki oznaczały, ale albo jest różnica w producencie, albo może też to być oznaczenie różnej szybkości działania tych układów. W każdym razie i jeden i drugi powinny działać.

0

http://www.nikomp.com.pl/OP/U01.htm - krotki opis tych ukladuf
miales racje - po prostu przyspiesznie dzialania.

a pisze ktos mail'a do autora?
Tomasz Hrycuniak
[email protected]

0

gdyby kogoś interesowało rozszerzenie sobie portu równoległego i podpięcie dużej liczby urządzonek pod jeden komp , to polecam układ 8255 dzieki niemu mozemy posterowac sobie 24 urzadzeniami naraz, a jak ktos chce wiecej to nie ma sprawy np wykorzystuje sobie 3 x uklad 8255 pierwszy z nich sluzy do sterowania dwoma nastepnymi i macie 48 urzadzen. oczywiscie mozna tak w nieskonczonosc, co do programowania to LPT mozna obslugiwac bezposrednio w c bez uzycia asemblera , wystarczy otworzyc tylko port LPT np
FILE* stream;
if((stream=fopen("LPT1","wb"))!=NULL){
....................
fclose(stream);
}

0

wlasnie zlozylem ten uklad z chipa 2/2002 i jest malutki problem
po wylaczeniu zasilania - zapala\ja sie wszystkie diody tzn zalaczaja sie wszystkie wyjscia! co z tego? gdy bedzie np awaria zasilania pozniej zalacza sie wszystkie wyjscia - czyli i de do szkoly w tym czasie jest awaria lub nawet chwilowy zanik napiecia i... pol dnia swieci sie swiatlo w pokoju.

jest mozliwosc uniniecia tego? ja wymyslilem cos takiego - zasilanie z baterii - uklad zaly czas dziala na zasilaczu a w przypadku zaniku napiecia w sieci plynnie przechodzi na baterie tylko ze do baterii nie podlaczam przekaznikuf:
skad baterie 12V (nie bede trzymal w pokoju akumulatora ani bawil sie w laczenie 9 baterii 1,5 V
po drugie po co przekazniki gdy nie ma zasilania z sieci:)
uklad pobiera okolo 15 mA wiec nie jest to tak duzo

gdzies kiedys widzialem taki schemat jak poszukam to dam znac

chyba ze ktos ma lepsze pomysly

a masz jakis kompletny schemat pod uklad 8255??
slij na maila: [email protected]

0

tutaj znalazłem sposób podłaczenia do pcta nawet z płytkami ale pewnie wiekszość i tak to zrobi na pajączku
http://jap.hu/electronic/c64pio.html
a tu jest jakis opis (oczywiscie w language)
http://www.wenzel.com/pdffiles/24line.pdf
ale jak bede mial troche czasu xzytaj (za 3 tygodnie) to postaram sie opisac dokładnie jak to zrobic i dodac jakis maly przykładowy programik

0

[..]jest malutki problem po wylaczeniu zasilania - zapalaja sie wszystkie diody tzn zalaczaja sie wszystkie wyjscia!

A próbowałeś brutalnie wyłączyć kompa, np. przez odcięcie zasilania? Myslę, że wtedy będzie ok. Wydaje mi się, że to nie sprawa samego układu, ale sprawa kompa, więc zasilanie bateryjne nic nie da. Po prostu przy uruchamianiu i wyłączaniu, komp wysyła na porty jakieś różne wartości.

0

Po prostu przy uruchamianiu i wyłączaniu, komp wysyła na porty jakieś różne wartości.

Potwierdzam, mam urządzenia podłączane pod LPT i przy włączaniu kompa ruszają się. Chyba potrzebny UPS.

0

<font color="green">Po prostu przy uruchamianiu i wyłączaniu, komp wysyła na porty jakieś różne wartości. </span>

na pewno sie tak dzieke i jedynym zabezpieczeniem jest zastosowanie zatrzasku , komputer po wlaczeniu nie ma ustawionych jeszcze wartosci na porcie wiec moze sie tam znajdowac cokolwiek, i o ile mi wiadomo to on gdy testuje różne rzeczy na płycie między innymi LPT to ustawia tam jedynki
co prawda to jest tylko dumanie , ale tak chyba jest,
i wydaje mi sie bo nie jestem tego pewien ze na wyjsciach LPT sa negatory tak by zabezpieczaly reszte kompa przed spaleniem , i to moze powodowac stan wysoki na poczatku po wlaczeniu kompa, gdyz wtedy jeszcze moze przed negatorem byc stan niski co powoduje wysoki za nim tzn na wyjsciu LPT .
aby to ominac wydaj mi sie ze mozna by zastosowac jakis zatrzask ,tak by pojawienie sie stanów na wyjsciu nie było [przypadkowe
wtedy trzeba ustawic stany na wyjsciu a potem zmienic stan na wejsciu clk przy ustawinoym odpowiednim stanie na wejsciu RW

0

No właśnie, te wartości przy uruchamianiu kompa są po to, aby przetestować port. Najpierw wysyła się jakąś liczbę, potem odczytuje się ją i sprawdza, czy jest ta sama. Nie wiem natomiast czemu ma służyć rzucanie wartości na port podczas wyłączania kompa.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1