Kodowania. Podstawy programowania.

0

Cześć. Właśnie przerabiam sposoby kodowania liczb całkowitych, naturalnych i zmiennoprzecinkowych. Mam następujące pytania:

  • Czy sposób kodowania liczb zależy od procesora, systemu operacyjnego czy też od kompilatora?
  • Gdzie wykorzystywane są kody tj. Graya czy 1 z N?
  • Czy sposób minimalizacji błędu overflow zależy tylko od języka programowania, czy też od czegoś innego?

Pozdrawiam

2

gpt czat powiedzial

Sposób kodowania liczb zależy głównie od architektury procesora oraz konwencji przyjętej przez daną platformę (np. system operacyjny), a także od używanego języka programowania i jego implementacji (np. kompilatora). W związku z tym, istnieją różnice w sposobie kodowania liczb między różnymi architekturami procesorów (np. Little Endian vs Big Endian), a także między różnymi językami programowania (np. w C++ typ int może mieć różną liczbę bitów w zależności od platformy). Jednak w ramach danej architektury i konwencji, sposób kodowania liczb zwykle jest ustalony i nie zależy od wyboru konkretnego kompilatora czy systemu operacyjnego.

Kody Graya (ang. Gray codes) znajdują zastosowanie w takich dziedzinach jak:

Elektronika cyfrowa - Kody Graya są często stosowane w kodowaniu sygnałów w obwodach cyfrowych, w których chcemy uniknąć generowania więcej niż jednego sygnału równocześnie. Przykładem zastosowania kodów Graya w elektronice cyfrowej jest kodowanie stanów enkodera.
Telekomunikacja - Kody Graya wykorzystywane są w kodowaniu sygnałów w systemach przesyłania danych, takich jak DSL lub w bezprzewodowej transmisji danych.
Oprogramowanie - Kody Graya są często stosowane w algorytmach szukających najkrótszej ścieżki w grafach lub w algorytmach generujących permutacje.
Kod 1 z N (ang. one-hot encoding) jest często stosowany w oprogramowaniu i elektronice cyfrowej jako sposób na reprezentowanie informacji, w której tylko jedna wartość może być aktywna w danym czasie. Przykładowo, w sieciach neuronowych kodowanie 1 z N jest często używane do reprezentacji etykiet klas.

Minimalizacja błędu overflow zależy nie tylko od języka programowania, ale również od sposobu reprezentacji danych i od używanej architektury sprzętowej. W przypadku reprezentacji liczb zmiennoprzecinkowych, minimalizacja błędów może być osiągnięta przez stosowanie algorytmów numerycznych, takich jak obcinanie (truncation) lub zaokrąglanie (rounding) wartości, zależnie od wymagań aplikacji. Można również stosować bardziej zaawansowane techniki, takie jak np. arytmetyka o zmiennej precyzji (variable-precision arithmetic) lub reprezentacja liczb przy pomocy kawałków wielomianów (piecewise polynomial representation), które pozwalają na bardziej precyzyjne obliczenia.

0
yukimikoto napisał(a):
  • Gdzie wykorzystywane są kody tj. Graya czy 1 z N?

Graya jest typowym kodem sprzętowym, w tym kodowaniu robi się czujniki ruchu / przemieszczenia / obrotu, enkodery itd... To bardzo ciekawa idea, ale nie podejmuję się wyjaśnić typowemu programiście oderwanemu od hardwaru, nie chce mi się, ani tym bardziej leniwemu aspirującemu programiście

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1