Biznes oparty na google maps

0

Cześć,
Planuję rozpocząć startup, gdzie "planuję" to naprawdę duże słowo jak na etap, w którym się znajduję:)

Pomysł opiera się w większości na google maps (lub alternatywnych map). Chcę stworzyć naprawdę szeroko pojętne rozszerzenia do domyślnej mapy i mam trochę wątpliwości. Zrobiłem wstępny research ale alternatywnie postanowiłem zapytać na forum o wasze zdanie, a najlepiej o zdanie ludzi z doświadczeniem w temacie Google Maps.

  • Czy w dzisiejszych czasach opieranie biznesu na mapach googla ma sens? Głównie chodzi mi o koszty
  • Czy Google Maps pozwalają na takie szeroko pojęte rozszerzanie? Np, customowy sposób planowania trasy, powiadomienia podczas nawigacji przy zbliżaniu się do konkretnych obiektów, nanoszenie dodatkowych informacji jak na przykład konkretny obszar itp?
  • W jakim języku programowania najlepiej coś takiego przedsięwziąć?
1

Na pewno uważałbym co jest płatne w google maps.
Pomijając kwestię tego, czy takie "rozszerzenia" jak to ująłeś mogą być robione ( a chyba moga, bo mamy apki jak Jak Dojade, czy tam Janosik itp), z miejsca powinieneś określić, czy to co masz zamiar robić będzie wpisywać się jako darmowa akcja czy może będzie już liczone jako płatna.
Przykładowy wynik korzystania z płatnego "draw radius on map" w google maps:
https://obeattie.github.io/gm[...]506&z=10&u=mi&r=5

Jeżeli masz taką możliwość, rozważyłbym od razu czy to co chcesz osiągnąć nie jest możliwe przy użyciu innych serwisów z mapami, np.
https://www.openstreetmap.org/#map=19/52.22368/21.06421 ( też mają tam jakieś limity)
czy już wspomniana w komentarzu pod Twoim postem.

Edit: Jeszcze tu masz jeden serwis
https://developer.here.com/
Ale standardowo tez mają jakieś limity i trzeba głowić się co jest traktowane jako "akcja płatna" która będzie naliczać billingi.

Z odpowiedzi może niewiele wynika, ale sam temat jest dosyć śliski, bo mimo tego, że pomysł może być ciekawy rozbije się o ścianę w postaci billingów od googla:).

8

Czytałem przy okazji wprowadzania przez Google zmian w płatnościach za mapy (to było pewien czas temu, więc nie podam linku) artykuł o tym, jak ta podwyżka spowodowała mocne problemy w jakiejś firmie. Koszty kosmicznie wzrosły, więc trzeba było zmienić dostawcę w trybie ekspresowym. Ale że cała aplikacja była napisana ewidentnie pod GM, nie dało się tego zrobić szybko i porządnie. Najpierw zrobili jakąś prowizorkę, żeby tylko działało i klienci ich nie zabili, a dopiero potem zaczęli solidny refactor.

Dlatego moja rada - nieważne, jakiego dostawcy byś nie wybrał, umieść jakąś warstwę abstrakcji pomiędzy apką a serwerem/usługą z mapami. Bo nie wiesz, czy za pewien czas wybrany przez Ciebie dostawca nie padnie, nie zmieni polityki, nie zamknie usługi albo z innego powodu nie będzie konieczności zmiany. I to, jak ta zmiana pójdzie, zależy w dużej mierze od tego, jak sobie zaplanujesz integrację z daną usługą.

3

Google Maps pozwalają na naprawdę wiele. Swego czasu napisałam sobie np. własny interfejs do Google Street przywracający jego poprzedni wygląd. Używasz JS + własnych googlowych funkcji. Przyjrzy się tej rozpisce (przykładowe podstrony):
https://developers.google.com[...]mentation/javascript/tutorial
https://developers.google.com[...]script/examples/marker-simple
https://developers.google.com/maps/documentation/embed/guide

Natomiast jesteś totalnie zależny od humorów Google i trochę firm na tym się już przejechało.

No i - oczywiście - jeśli ma być to jakoś częściej używane niż do eksperymentów, to po prostu musisz płacić za usługę.

2

Generalnie jak google to JS. Same mapy pozwalaja na bardzo duzo, a guide od googla pokazuje wiele przypadkow uzycia :). Niestety mapy sa cholernie drogie po ostatniej podwyzce. @cerrato wspominal zapewne o tym artykule https://www.gdziepolek.pl/blog/pozegnanie-z-google-maps. Artykul opisuje monet w ktorym google z doslownie d**y podnioslo ceny 14 krotnie

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0