Jak efektywnie porządkować / tworzyć swoje foldery, zarządzać plikami na komputerze itp.?

0

Taki błahy temat, ale pozwólcie, że poradzę się Was. Każdego odpowiedź da mi wiele, tak więc będzie miło przeczytać Wasze odpowiedzi na moje pytanie.
Mam Windows 10, tworzę foldery za pomocą tego co mi mój system zapewnia, ale może są jakieś lepsze programy / lepsze możliwości by to robić efektywniej?

1

Jeżeli celami są, jak napisałeś, efektywność oraz porządek, to np. ja staram się po prostu wszystkie swoje foldery i pliki trzymać w zwartej strukturze w miejscach, w których ich bym zawsze oczekiwał (najlepiej byłoby w jednym miejscu, ale w przypadku niektórych plików tak się nie da – np. systemowych). Oczywiście dobrze byłoby wszystkie te miejsca spisać, by można było efektywnie robić kopię zapasową. Jestem zwolennikiem minimalizmu – im mniej folderów i plików, tym lepiej.

PS. A jeśli się już ten minimalizm w liczbie plików i folderów osiągnie, należałoby je jakoś posegregować. Tutaj jestem zwolennikiem, hm... struktury bardzo hierarchicznej. Im bardziej poszczególne poziomy będą od siebie oddzielone, tym lepiej. Trochę niejasno to brzmi, więc przykład:

moje
  muzyka
    wykonawca
      album
        plik.mp3
  programowanie
    cpp
      lektury
        lektura-cpp1.pdf
        lektura-cpp2.doc
      projekty
        projekt1
          // tutaj cała struktura hierarchiczna projektu C++
  ...

PS2. Nie oznacza to, że w jednym folderze muszą znaleźć się pliki tego samego typu (zmodyfikowałem przykład), ale powinny znaleźć się w nim pliki, których główny cel jest ten sam. Mogą mieć wiele celów (np. pobrany z internetu obrazek może być zastosowany w wielu miejscach, jako tapeta czy też awatar), ale cel główny powinien być jeden (w przypadku obrazka – zapewnienie estetyki dla oczu (jeden folder), bądź rzecz, która jest śmieszna (to już inny folder) itp.).

PS3. Przy takim podejściu zawsze warto mieć w zanadrzu tzw. kategorię "Inne"/"Pozostałe", do której można wrzucać wszystko, czego nie uda się sklasyfikować (nie powinna zawierać zbyt wiele elementów).

2
matiz17 napisał(a):

Mam Windows 10, tworzę foldery za pomocą tego co mi mój system zapewnia, ale może są jakieś lepsze programy / lepsze możliwości by to robić efektywniej?

Lepsze? Ja się zastanawiam, czy są w ogóle jakieś gorsze niż Eksplorator. To już File Manager z Win 3.11 oferował większą funkcjonalność. Bez Total Commandera nie wyobrażam sobie pracy z plikami. Przypisany w systemie jako domyślny program do otwierania katalogów. Przy starcie otwiera mi się układ drzewo + widok pełny, ale w każdej chwili mogę przełączyć na dwa pełne panele albo otworzyć w jednym klienta FTP.

Zalety:

  • konfigurowalność - jakie chcesz ikony i skróty klawiaturowe, układ paneli, tryb i miejsce w jakim się uruchamia, dowolność wyboru czy pamięta ustawienia sprzed zamknięcia, czy zaczyna od domyślnych itp),
  • zdroworozsądkowe działanie (np. po zmianie dysku i powrocie do poprzedniego jestem z powrotem w ostatnio otwartym katalogu a nie w katalogu głównym, pokazuje prawdziwe a nie przybliżone rozmiary plików, dyski są obiektami najwyższego poziomu, zamiast cudacznej struktury, gdzie korzeniem jest pulpit, itp),
  • pomocne funkcje: zaznaczanie plików wg. filtra do wykonania operacji, wyświetlanie plików wg. filtra, wielokrotna zamiana nazw plików,
  • możliwość obsługi klawiaturą - Żeby zajrzeć do katalogu, wrócić poziom wyżej, przejść do następnego itd wystarczą klawisze kursorów i enter. Wchodzi w krew i staje się najzupełniej odruchowe i jest po prostu nieporównywalne z machaniem w kółko myszą, żeby zrobić to samo. Ale klawiszami da się tam też sortować i zasadniczo zrobić chyba wszystko.

Wady:

  • płatny,
  • wymaga trochę zabawy z konfiguracją TC i systemu, żeby uzyskać pełną wygodę użytkowania.

p.s. A tak na marginesie dyskusji - osobiście nie trafię słowa "folder" i staram się w każdej paczce językowej podmieniać na jedynie słuszny "katalog".

1

A odnośnie struktury, to najlepsza struktura jest taka, która ci najlepiej pasuje. Osobiście mogę zasugerować:
C - system i programy (i nic więcej - łatwiej zrobić backup mniejszego dysku),
D - dokumenty, podkatalogi w głównym wg. typów: teksty, grafiki, instale itp,
E - gry (i ew. jakieś niekluczowe dla działania systemu kobyły),
F - (na osobnym dysku fizycznym) - kopie zapasowe plików, obrazy z backupami dysku C

4

zawsze warto mieć w zanadrzu tzw. kategorię "Inne"/"Pozostałe", do której można wrzucać wszystko, czego nie uda się sklasyfikować

I znając życie, u większości osób po kilku miesiącach ten katalog staje się dominujący ;)

0

"Lepsze? Ja się zastanawiam, czy są w ogóle jakieś gorsze niż Eksplorator."
Trochę jestem w szoku, bo przez całe życie korzystałem właśnie jedynie z tego.

1

Ja długo musiałem się przekonywać do Eksploratora. Zwyciężył brak konieczności instalowania i konfigurowania zewnętrznych programów.
Na linux'ie jednak mc obowiązkowo.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1