Faile w IT

Odpowiedz Nowy wątek
2019-02-06 20:12

Rejestracja: 4 lata temu

Ostatnio: 6 godzin temu

1

Ktoś kojarzy jakieś ciekawsze wpisy lub może z własnego doświadczenia zna historie faili projektów it od strony programistycznej i chciałby się pochwalić?

ciekaw jestem historii od @jarekr000000 - mad_penguin 2019-02-06 20:19
@mad_penguin: też o nim myślałem :D - WeiXiao 2019-02-06 20:20
Nawet kiedyś o tym pisałem. Nie znam za bardzo faili projektów od strony architektoniczno/programistycznej. Znam faile biznesowe. Wdziałem twory programistyczne, które latami działały na produkcji i przynosiły kasę mimo, że jakość kodu to nawet nie było spahetti, to był po prostu zwykły sabotaż. (raz nawet Niemcy naprawdę powiedzieli przepraszamy jak przejmowaliśmy kod). Znam też ciekawe projekty, gdzie architektura była fajna, team normalny i wszystko umarło, bo np. ktoś gdzieś zrobił jakąś fuzję, albo ktoś przeliczył się w szacowaniu zysków. - jarekr000000 2019-02-06 20:36
Może przepraszali za '39, a Wy mysleliscie że chodzi o kod? - Aventus 2019-02-06 21:55

Pozostało 580 znaków

2019-02-06 20:21

Rejestracja: 17 lat temu

Ostatnio: 42 minuty temu

0

Wątek chyba podobny do: Programistyczne WTF jakie Was spotkały

Chodziło bardziej o faile, które rozwalały projekty, a nie WTFY - WeiXiao 2019-02-06 20:22
Od WTFów się zaczyna :P Naprawdę interesują Cię historie: "mieliśmy takie spagetti, że postanowiliśmy wszystko przepisać"? Historie z WTFów pozbierasz w całość i masz cały scenariusz. - Spine 2019-02-06 20:24
Uważam, że faile są o wiele ciekawsze niż 'poprawnie zrealizowane projekty'. Po co uczyć się na swoich błędach, gdy można na kogoś? :) - WeiXiao 2019-02-06 20:30

Pozostało 580 znaków

2019-02-06 20:34

Rejestracja: 9 lat temu

Ostatnio: 8 godzin temu

Lokalizacja: Grudziądz/Bydgoszcz

7

ja znam 2 i zdarzają się dość często a ich imiona to klient i estymacja.


It's All About the Game.

Pozostało 580 znaków

2019-02-06 20:51

Rejestracja: 1 rok temu

Ostatnio: 10 godzin temu

Lokalizacja: Valhalla

1

Wszystkie projekty nad którymi pracowałem w ciągu ostatnich 10 lat. :)

Jeden z nich przyniósł nawet stratę w wysokości 1 miliarda dolarow. :)

Pokaż pozostałe 9 komentarzy
@itsme soft wojskowy chyba tylko firmy z danego kraju robią, czyż nie? :P coś jak kosmiczny - WeiXiao 2019-02-06 22:24
Myślisz? A WP ma polskie radia czy od któregoś z sojuszników? - itsme 2019-02-06 22:51
@itsme Nie wiem, chociaż znając życie "sojuszników". Bardziej myślałem o USA - WeiXiao 2019-02-06 23:05
Tak samo jak soft dla służb do namierzania tel. po GSM. Raczej mają kupiony z zagranicy. Nikt nie ma monopolu na tworzenie softu na całym swiecie. - itsme 2019-02-06 23:06
To nie był sofy wojskowy ani medyczny. :) Było naprawdę o tym głośno, a firma jest bardzo znana. Każdy z was używa ich produktów. :) - iddqd 2019-02-06 23:21

Pozostało 580 znaków

2019-02-07 00:07

Rejestracja: 3 lata temu

Ostatnio: 3 minuty temu

2019-02-07 08:26

Rejestracja: 4 lata temu

Ostatnio: 1 godzina temu

Lokalizacja: U krasnoludów - pod górą

31

Pisałem, że nie znam takich prawdziwych katastrof z własnego doświadczenia. Natomiast takie półfaile (semi faile) to poznałem. Nie kończyły się one zamknięciem projektu, ale były nauczką, czasem kosztowną.

Jeden przypadek:
Dawno, dawno temu prawcowałem dla całkiem fajnej firmy. Klasyczny układ: niemieccy architektci i management oraz polsko-hinduska hołota do oprogramowania tego co tamci wymyślą.

Projekt to był taki dropbox w wersji enterprajs. Obiecywał poprawiać współpracę międzyludzką w projektach. Technicznie: webówka z UI specjalnie pod IE 6 :-) , backend java EE/weblogic. Frontend HTML poparty strutsem z elementami pierwszego JSF :-) (jeszcze gorszy niż ten późniejszy).

W takim dropboksie, czy czymś podobnym, wrzucasz plik i dzielisz się linkiem z kim tam chcesz.
Tu było trochę więcej pracy:

 1. tworzysz obiekt - wirtualna firmę,
 2. zakładasz wirtualnych współpracowników,
 3. zakładasz zespoły i przydzielasz do nich współpracowników,
 4. tworzysz grupy uprawnień i przydzielasz do nich zespoły i pracowników,
 5. tworzysz projekty w ramach firmy,
 6. projekty mają foldery, milestone itp.
 7. przydzielasz uprawnienia do powyższych,
 8. na koniec w pewnym folderze robisz upload tego pliku word, którym chcesz się podzielić,
 9. podczas uploadu zwykle zrywa się transfer, zawiesza się IE6 czy coś jeszcze,
 10. po trzech próbach dowiadujsz, się że plik przekracza 4mb i nie moze być uploadowany,
 11. kompresujesz plik,
 12. uploadujesz skompresowany plik, ale okazuje się, że program akurat tego .zip to nie obsługuje,

W końcu poddajesz się, robisz szczepionkę przypominającą, załatwiasz wizę, nagrywasz program na pendrive, wsiadasz w samolot do Frankfurtu, przesiadka i prosto do Bangalore. Na miejscu możesz wręczyć pendrive twojemu koledze. Gotowe.
Ponieważ współpraca twarzą w twarz jest bardzo efektywna to można przyjąć, że program spełniał obietnice usprawniania tejże współpracy.
Sukces.

Tym niemniej, w trakcie tworzenia tego cuda, były pewne potknięcia.

Mniej więcej po roku tworzenia (~20 osób) system powoli wyglądał tak jak miał wyglądać i jakoś działał. Jakkolwiek, działał dość wolno.

Każdy ekran to było solidne czekanie aż sie załaduje. I to na porządnych serwerach, niezłym łaczu i przy jednym użytkowniku. Dwóch użytkowników równoczesnych zabijało system całkowicie.

Dość szybko niemieccy architekci zidentyfikowali problem. Każdy ekran to kilkaset zapytań do bazy danych. Głównie do jednej tabelki ( resources chyba). Jak robimy ultra enterprisy system uprawnień, - grupy, zespoły, projekty, idt. i mamy np. na ekranie 10 dokumentów to troche trzeba zapytań zrobić - czy użytkownik widzi dokument? A może otworzyć? A czy zespół, grupa etc. A czy ma prawo do widzenia wersji? a do daty? a ma prawo zobaczyć autora? itd.
Pełen wypas :-)

Wiadomo, że tak pięknego systemu uprawnień uprościć nie wolno, zresztą kto by chciał?

Niemieccy architekci podumali i zaproponowali inne rozwiązanie:
Ponieważ jak wiadomo każde zapytanie SQL kosztuje 1 to im mniej zapytań tym lepiej. Zamiast 400 prostych zapytań zróbmy jedno zajebiste über-zapytanie. Zanim strona sie wyrenderuje to będzie generowany taki jeden wielki SQL, który zwróci wszystkie informacje potrzebne dla wszystkich możliwych checków na tej stronie. Szybko wyszło, że nie bardzo da sie takie pytanie napisać z palca (za wiele hierarchii). Powstał więc pomysł, że trzeba zrobić generator tego SQL. To zadanie dostał mój kolega (naprawdę kolega - nie ja). Kolega jest niestety dość bystry i dość szybko zaczął się buntować. Generalnie uważał pomysł za nonsens i płakał jak commitował. Szło mu jak krew z nosa, co chwilę znajdował problemy. W nagrodę niemieccy architekci oskarżali go o olewanie pracy, buntowanie zespołu i generalnie nie bycie team playerem. Chyba nawet wymusili pojechanie mu po pensji / premii:-( .
Pamiętam jak ten kolega w trakcie przyszedł raz do mnie z wydrukiem - 4 kartki A4 SQLa - wygenrowanego zapytania. Drobnym fontem. I był tam błąd do znalezienia :-) Widziałem człowieka na krawędzi szaleństwa.
Tak czy siak, po kilku miesiącach i wielu przepychankach był branch z rozwiązaniem. Jakie było zdziwienie jak się okazało, że nie jest szybciej...
Ba, udało się stworzyć kwerendę, która prawie zabija bazę (ORACLE) i to na etapie tworzenia planu :-)

W tym czasie była już lekka panika, klienci mieli obiecany soft, a tu dramat więc była akcja wszystkie ręce na pokład i dołączyłem do projektu, żeby pomóc znaleźć i rozwiązać problem.
G... pomogłem :-(, profilowanie serwera Java EE w antycznych narzędziach i z moją ówczesną wiedzą trochemnie przerastało. Tworzyłem jakieś typowe bzdury, jakie tworzą juniorzy - sprawdzanie czasu przy pomocy System.currentTimeMillis() itp.
Pojawił się wtedy pomysł, żeby pomierzyć jakoś bardziej profesjonalnie. Firma wynajęła konsultanta z bardzo drogim softem do profilowania enterprajs. Borland (tak!) Server trace.
Już po kilku godzinach walki z setupem tego softu udało się uzyskać pierwsze wyniki. Z diagramów jasno wynikało :

 • faktycznie, przy na renderowaniu strony leci około 400 zapytań (wersja bez przesławnej poprawki z ubersqlem),
 • przetwarzanie tych 400 zapytań zajmuje mniej więcej 1% czasu :-).
 • cała reszta, w zasadzie wszystko, siedzi w jakimś tagu JSP :-)

Do dzisiaj pamiętam historię tego swetraTaga. To było coś w stylu struts:if i był to tag związany z uprawnieniami. Generalnie konstrukcja w stylu :
<stuts:if test="$doc7.permission(user, 'READ') == `Allow`"> <button>edit</button></stuts:if> (na pewno dokładnie tak nie wyglądało, ale o coś podobnego chodziło).
I takie coś kilkaset (jak nie więcej) razy na stronę, przy każdym duperelu.
Nie masz uprawnienia - nie widzisz buttona - oczywiste.

Dowcip był w implementacji tego if , a dokładniej wyrażenia związanego z == czyli porównania. Z jakiś archeologicznych względów te wyrażenia przychodziły generalnie jako ciągi tekstowe. To wiedzieliśmy i generalnie zależało nam na porównaniu ciągów tekstowych. Natomiast twórcy Taga (open source) mieli jakieś inne pomysły. Może chciałeś porównać liczby, daty ... które tylko przypadkiem są chwilowo zserializowane jako tekst? Pomożemy Ci.

Kluczowy kod wyglądał mniej więcej tak:

//porównujemy czy a==b
try { 
 return Double.parseDouble(a) == Double.parseDouble(b)
} catch (Exception e) {

return Float.parseFloat(a) == Float.parseFloat(b)
} catch (... 
parseDate...
catch ( 
parseDateAleInnyformat,
catch (
return Integer.parseInt(a) == Integer.parseInt(b),
...
... i jeszcze pare innych try and error
...
i daleko na końcu
return a.equals(b); // a o to właśnie nam chodziło :-)
}

Czyli próbujemy na rożne sposoby sparsować String i dopiero jak wszelkie sposoby zawiodą to wracamy do zwykłego porównania. Genialne.
Nie wiem co kierowało twórcami tego taga, że nie zrobili od razu tego zwykłego porównania. Pewnie był jakiś powód, którego nie rozumiem.
Natomiast fakt jest taki, że rzucanie tonami exceptionów. tak z 10 przy każdym porównaniu to nie jest to co JVM lubi najbardziej.

Tworzenie stack trace jest dośc kosztowne. Wiele optymalizacji JVM typu inlining bierze w łeb..., a jeszcze wchodzą problemy z lockami, save pointami itd. Dramat.
Podsumowując praktycznie całe CPU siedziało na rzucaniu tymi exceptionami (nigdzie nie były logowane - czyli tylko sobie tak wewnętrznie szły).

Napisaliśmy własną wersję tego taga, która od razu przechodziła do rzeczy (robiła zwykłe porównanie).

Projekt ruszył i jakoś się tam sprzedawał. Firma działa do dzisiaj, projekt nadal w ofercie (choć strzelam, że z tamtego kodu nic już nie zostało).

Pod wpływem doświadczeń postanowiłem trochę bardziej zająć się wnętrznościami JVM i profilowaniem.
Kolega od ueber sql powiedział, że z taką bandą idiotów jak w IT to już nie chce pracować i po jakimś czasie zmienił branżę.

EDIT: Jakiś czas po tej akcji miałem oświecenie i popełniłem ten wpis:
http://www.99-bottles-of-beer.net/language-java-866.html

Czyli, krótki przykład jak ify/ while i inne konstrukcje można zastąpić przez try catch.


jeden i pół terabajta powinno wystarczyć każdemu
edytowany 4x, ostatnio: jarekr000000, 2019-02-07 09:06
Pokaż pozostałe 11 komentarzy
@superdurszlak: Ja pracowałem w korpo, dwóch wielkich, amerykańskich i jednym zagranicznym, europejskim. Mam inne odczucia. :) - iddqd 2019-02-08 15:40
przeczytaj do końca - chyba jednak podobne :) - superdurszlak 2019-02-08 15:42
@superdurszlak: Sorry, ja nie umiem w sarkazmy chyba, ale tak zgadzam się. Decyzyjność jest na poziomie "co pijemy za budżet na integracje.". :D - iddqd 2019-02-08 15:43
yup, i co jakiś czas "w którym kubiku będziemy teraz siedzieć". Ale żeby nie było, raz 'murican engineer przyznał, że rozwiązanie, które ośmieliliśmy się zaproponować i wdrożyć, gdy on był zajęty pokazywaniem, jak bardzo ma nas w d*pie, jest lepsze niż jego (przede wszystkim działało) - ale zaraz potem kazał nam wszystko wywalić, zaorać i zrobić tak, jak on wymyślił :D ale w naszym wykonaniu przynajmniej z grubsza działa, tylko programista płakał... - superdurszlak 2019-02-08 15:46
über-zapytanie + generator kodu - to chyba cecha wspólna niemieckojęzycznych umysłów :D - MW600 2019-02-09 21:33

Pozostało 580 znaków

2019-02-08 15:07

Rejestracja: 12 lat temu

Ostatnio: 49 minut temu

1

Uncle Bob (Rober C. martin) podczas swoich prezentacji opowiada o dwóch takich przypadkach:

 • firma która zrobiła pierwsze IDE z prawdziwego zdarzenia dla C. Napisali szybko i niechlujnie, pojawiło się C++ i zapotrzebowanie by ich IDE obsługiwało też C++. Próby kończyły się produktem, który często się wieszał lub crashował i z tego powodu stracili klientów i zbankrutowali
 • Świeższa historia: firma od High Frequency Trading, dla wygody ktoś użył jakiejś flagi do oznaczania zachowania, która wcześniej znaczyła coś innego. Podczas instalacji na 14 maszynkach ktoś zapomniał o jednej maszynie i zaczęły się dziać dziwne rzeczy. Koniec końców dnia następnego właściciel firmy obudził się jako bankrut. (Uncule Bob Talk wiki Knight Capital Group (dzięki @hauleth).

Linka z filmikami, gdzie Uncle Bob o tym opowiada teraz nie dostarczę, a oficjalnego potwierdzenia opowiadanej historii nigdy nie szukałem.

Z osobistych doświadczeń: zaliczyłem 3 projekty u Nokia (wszystkie wylądowały w koszu) - problem ewidentnie polegał na złym zarządzaniu.

Z innych ciekawych rzeczy to jest jeszcze General Magic - technologiczny falstart.


Jeśli chcesz pomocy, NIE pisz na priva, ale zadaj dobre pytanie na forum.
edytowany 5x, ostatnio: MarekR22, 2019-02-08 23:16
@katelx: Jak tam się u was właściwie pisze testy? symulujecie po prostu całą giełdę czy to bardziej skomplikowany proces? - WeiXiao 2019-02-08 15:18
Knight Capital Group, swego czasu była największym graczem na giełdzie nowojorskiej (ponad 17% rynku) i NSDAQ (prawie 17%). - hauleth 2019-02-08 22:40
"8 maszynach" ;) - hauleth 2019-02-09 00:17
Ło dioboł, tego nie znałem... Dobre! - Klojtex 2019-02-09 01:34
@WeiXiao w zaleznosci od firmy rozwiazania sa rozne, najczesciej gdzies tam sobie jest jeden lub kilka [bieda]symulatorow, dodatkowo niektore gieldy dostarczaja sensowne testowe api. wszystkie systemy tradingowe z ktorymi pracowalam byly oparte o event sourcing wiec testowanie w zalozeniu powinno byc latwe, niestety niektore zespoly dosc pozno orientuja sie ze testowanie w ogole ma sens ;) - katelx 2019-02-09 05:09
Tak historię z Knight Capital pamiętam bo wtedy zajmowałem się tradingiem, akcja trwała jakieś 40min i chyba na około 140 spółkach. Widziałem screeny ludzi którzy na tej wpadce zarobili po 60k usd w ciągu tych 40min. - podroznik 2019-02-09 10:38

Pozostało 580 znaków

2019-02-09 06:42

Rejestracja: 5 lat temu

Ostatnio: 54 sekundy temu

Lokalizacja: Hong Kong

18

widzialam calkiem sporo porazek, zazwyczaj wynikajacych z polityki, projekty ktore byly tworzone latami przy wielomilionowych budzetach i cicho ubijane, tak ze ostatecznie konsekwencje finansowe ponosili (posrednio) klienci.
z takich bledow (przynajmniej okolo) programistycznych ktorych bylam jednym z glownych winowajcow (ale bez formalnej odpowiedzialnosci):

 • testowa gielda uzywala danych z poprzedniego dnia wiec sila rzeczy nie bylo tam biezacych orderow, caly algorytm "part rate" (tzn trzymaj swoj udzial w ogolnym wolumenie na jakims tam poziomie) napisalam i testowalam przy uzyciu swoich mockowanych danych, po wrzuceniu na produkcje wygladalo ok (bo rano nie bylo zadnego wolumenu) akcja zaczela sie gdy pojawil sie pierwszy order, w uproszczeniu, wszystko w ulamkach sekund (A - nasz algorytm, B - reszta gieldy, C - calosc gieldy):
  1) A - 0, B - 0, C - 0 (nikt nic nie traduje)
  2) A - 0, B - 100, C - 100 (ktos tam cos wyslal)
  3) A - 100, B - 100, C - 200 (wysylamy nasz udzial)
  4) A - 200, B - 100, C - 300 (o kurde, zapomnielismy odjac nasz udzial od calej gieldy)
  5) A - 300, B - 100, C - 400 ...
  6) A - 400, B - 100, C - 500 ...
  ...
  w miedzyczasie inni gracze zauwazyli ze ktos (tzn my) jest dosc zdecydowany ;) i tez zaczeli wysylac.
  straty byly minimalne, niemniej ten blad byl najbardziej istotny z 4 zauwazonych i ujetych w podsumowaniu przez regulatora, lacznie $7M kary za niedostateczna kontrole jakosci.

 • pisalam optymalizator do zapytan do realtime indeksu, w qa dzialal swietnie, na produkcji struktury danych byly bardziej skomplikowane. klienci wysylali tylko nudne proste zapytania, ja bylam ciekawa co sie stanie jak bedzie cos naprawde ambitnego. efekt - OOM w optymalizatorze i jego kolegach, niezoptymalizowane zapytanie do wlasciwego indeksu ktore go zawiesilo, failover zawiesil sie rowniez, wszyscy klienci przeniesli sie na stara wersje co ja za bardzo obciazylo i zdechla, przy restarcie nie umialo nic wstac bo za duzo danych w file cache bylo...
  efekt - nikt nie obliczyl strat, ale realtime analytics nie dzialaly do konca dnia.

 • pisalam prosty algorytm do limit orderow (cos na zasadzie jak cena sie zbliza do limitu to zreleasuj za jakis tam czas), testowalam na equities, futures i opcjach, potem przyszedl request ze cena moze byc ujemna dla multileg spreads (tzn moze to byc roznica miedzy cenami) wiec spedzilam sporo czasu zeby sie upewnic ze cena moze nie byc liczba naturalna, niestety nie przetestowalam 0, co bylo traktowane jako non-limit order w efekcie szlo na gielde z dowolna cena, natychmiastowe straty na poziomie $15k + klienci juz nie tradowali tych instrumentow z nami :(

 • dodawalam tzw inline replace do SOR (smart order router), przetestowalam dla jednorazowego replace, przy kazdym nastepnym wchodzil w nieskonczona petle, efekt - w ciagu 10 minut terabajty logow i milionowe straty

 • tez SOR - jako reviewer przepuscilam kod ktory w razie niepowodzenia probowal do skutku, bez zadnego licznika czy timeoutu (dzialo sie to przy udziale kilku roznych modulow, ale pozniej jak spojrzalam to daloby sie wykryc. efekt trudny do zmierzenia, ale trzeba bylo cala produkcje cofac do starszej wersji w ciagu dnia

 • ktos w wiki pomylil label prod i dev przy connection details wszyscy o tym wiedzieli ale nikomu nie chcialo sie zmienic bo trzeba bylo dodatkowe uprawnienia requestowac zeby zmienic opis. koles ktory byl teoretycznie moim podwladnym usunal rekordy z bazy ktore wg regulacji powinny byc trzymane przez 10 lat. w tajemnicy odzyskiwalam to przez iles dni z roznych logow :)

w obecnej pracy w kazdym tygodniu tracimy te pare k na bledach w algorytmach wynikajacych z tego ze za malo testowalismy i tez nikomu nie chce sie angazowac za bardzo bo i tak jestesmy na +

Pokaż pozostałe 8 komentarzy
pls ban szarotka she hoorts mee feelings - WeiXiao 2019-02-09 21:56
Przecież to zawsze jest wina programisty :P a jeśli logi twierdzą inaczej, to tym gorzej dla logów ;) @szarotka: z wielkich tego forum np. @Shalom zapiera się rękami i nogami, jak ktoś go nazwie seniorem, a @jarekr000000 często przytacza historie z niemieckimi architektami którzy dołożyli w projekcie do pieca (jeśli ktoś jeszcze jest z okolic Oświęcimia, najmocniej przepraszam za wywołane skojarzenia), więc przypuszczam, że skoro jest (był) zdany na ich pomysły, to sam architektem pewnie nie jest. Czyli wielcy tego forum mają prawo sadzić babole i zganiać na proces :D - superdurszlak 2019-02-09 22:00
@superdurszlak: czemu przepraszasz ludzi z okolic Oświęcimia? - somekind 2019-02-10 02:56
Po dłuższej chwili sam się zastanawiam, niby może im się kojarzyć, ale z drugiej strony humor też na ogół spaczony... - superdurszlak 2019-02-10 03:36
@superdurszlak: sumtna sprawa jest taka, że prawie zawsze przed sobą jakiegoś architekta. Jak nie zespołu, projektu, to architekta enterprise, CTO, i w końcu architektów od klienta. Ci są ostatni są najgorsi, najczęściej nie widzieli kodu większego od hello world od 8 lat, a o tym jak się robi systemy czytają z kolorowych magazynów dla managierów IT. Już lepiej jakby czytali Panią domu. - jarekr000000 2019-02-10 10:16

Pozostało 580 znaków

2019-02-09 22:08

Rejestracja: 9 lat temu

Ostatnio: 6 minut temu

3

Sa firmy gdzie jesli blad pojdzie na produkcje, to mozna sie o tym z TV dowiedziec:

Pozostało 580 znaków

2019-02-12 14:47

Rejestracja: 12 lat temu

Ostatnio: 49 minut temu

5

A pamiętacie polski kalkulator wyborczy?


Jeśli chcesz pomocy, NIE pisz na priva, ale zadaj dobre pytanie na forum.
To wydarzenie na dobre wryło się w moją pamięć. https://github.com/wybory2014/Kalkulator1 - Sarrus 2019-02-12 21:35
Smitno, że dużo hejtu poszło na całkiem zdolną studentkę :-(. Wielu ludzi nie zna realiów pracy w januszsoftach. - jarekr000000 2019-02-13 16:49
Potwierdzam, a ci co hejtowali nigdy nie pracowali u Janusza. A mi szkoda było dziewczyny, bo kto w pierwszej pracy odmówiłby zrobienia zadania? - axelbest 2019-02-13 16:54
Nie no jak na pierwsze zadanie, które robiła sama, w tak krótkim terminie, to jej super poszło. Inne firmy chciały więcej czasu dla większej ilości deweloperów z większym doświadczeniem. Wina po stronie zamawiającego (70%), który dał absurdalny termin wykonania i Janusz softu (30%), który się podjął wykonania. - MarekR22 2019-02-13 18:15
Ja w pierwszym januszsofcie odwaliłem nawet gorsze kupy :(, tylko fuksem żadna z nich nie była ważnym systemem. - jarekr000000 2019-02-13 18:17
Wiem, że brała udział, ale czy robiła sama to jest pewne? Pewne jest, że firma położyła projekt dając go do zrobienia niedoświadczonym programistom. - Sarrus 2019-02-13 21:55

Pozostało 580 znaków

2019-02-14 16:55
Moderator

Rejestracja: 16 lat temu

Ostatnio: 22 godziny temu

7

Nie do końca fail, ale było groźnie.

Kiedyś firma, w której pracowałem miała zlecenie na zrobienie odtwarzacza internetowego na komórki. Coś jakby protoplasta Spotify, ale z naciskiem głównie na radio. To było w czasach, kiedy modne były ficzerfony z kolorowymi ekranami, ale jeszcze nie było smartfonów.

Na poziomie zarządu jakoś zadecydowano, że my się zajmiemy wypasionym interfejsem zarówno po stronie serwera jak i apką mobilną na telefony, treści muzyczne dostarczy firma zewnętrzna (partner) zgodnie z umową na wysokim szczeblu, natomiast sprawy dekodowania dźwięku będą zrobione z pomocą jeszcze innej firmy trzeciej, która dostarczy odpowiednie biblioteki natywne do dekodowania strumieni, a my je tylko wywołamy w aplikacjach. Idealny plan - to się nie mogło nie udać!

 • Miesiąc 1: Partner uruchomił testowy serwer strumieniujący dźwięk. Nam udało się dostać do nich przez specjalne API. Z działu graficznego przyszły jakieś szablony interfejsu. Pełna ekscytacja w każdym zespole.
 • Miesiąc 2: Został ustalony stos dla aplikacji - zespół frontendu zaczął kodować prototyp aplikacji bazując na szablonach. Wkrótce mieli prototyp aplikacji z prostym UI radia. W międzyczasie zespół serwerowy zrobił duży kawałek części serwerowej (jakieś tam logowanie, rejestracja, model bazy danych, wysyłanie danych potrzebnych do frontendu itp.). Ekscytacja nawet jeszcze większa bo przecież JUŻ COŚ DZIAŁA, można wyświetlić i pokazać szefowi!
 • Miesiąc 3: Dostaliśmy ten obiecany kodek z firmy trzeciej. Chłopaki z frontendu szybko to oprogramowali i YES YES YES - nasza apka faktycznie gra muzykę na emulatorze jakiejś Nokii. Ale czad! W międzyczasie prace nad UI dalej idą pełną parą i aplikacja wygląda coraz ładniej i ma coraz więcej funkcji.
 • Miesiąc 4: Przyszły telefony do testów. Wrzuciliśmy apkę na prawdziwą, najbardziej wypasioną Nokię jaką dostaliśmy. Taką super Nokię, która nawet pozwalała pisać nawet emaile! Apka działa, UI chodzi jak marzenie, ale... muzyka się rwie. Pewnie jakiś bug. Poprawimy.
 • Miesiąc 5: Przyszła prawdziwa grafika od grafików. UI wygląda przecudownie. Dźwięk się nadal rwie na telefonie. Na emulatorze wszystko działa ładnie więc nie ma nerwów.
 • Miesiąc 6: Deadline projektu się zbliża. Mamy kompletne UI działające na wszystkich telefonach. Muzyka nadal się rwie na wszystkim oprócz emulatora. Trzy osoby siedzą 8h dziennie i szukają błędu. Znaleźli kilka bugów, ale muzyka nadal się rwie.
 • Tydzień przed deadlinem: Zarząd zobowiązuje się dostarczać pizzę nawet w niedzielę, byle w końcu to odtwarzanie dźwięku działało. Równocześnie negocjują przesunięcie deadline'u. Niestety z firmą która dostarczyła nam kodeki nie podpisano kontraktu na support. Nikt nie wie jak te kodeki działają, bo napisano je w C. Muzyka dalej nie działa.
 • Tydzień po deadlinie: deadline przesunięty, muzyka dalej nie działa. Klient wkurzony i grozi karami umownymi.
 • Dwa tygodnie po deadlinie: Znajdujemy kilka kolejnych bugów w obsłudze buforów. Wszyscy są podjarani że udało się znaleźć problem. Po instalacji na telefonie muzyka jednak dalej się rwie jak internet przez EDGE'a w lesie. Klient wk***ony, że zrobiliśmy odtwarzacz dźwięku, w którym działa wszystko oprócz odtwarzania dźwięku.
 • Trzy tygodnie po deadline: Nad problemem niedziałającego dźwięku pracuje już chyba cała firma łącznie z działem HR i sprzątaczką.
 • Cztery tygodnie po deadline: W końcu jakiś koleś z zupełnie innego działu natrafia w kodzie C na linijkę wyglądającą mniej więcej tak:

  #define USE_INT_MATH FALSE

  Zmienia na TRUE i przekompilowuje wszystko.
  Aplikacja zaczyna śmigać na wszystkich telefonach. Happy End!
edytowany 1x, ostatnio: Krolik, 2019-02-14 17:13
To pewnie było jakieś #define DEBUG_MODE TRUE :D - Shalom 2019-02-14 17:06
Piszę z pamięci, ale na 100% było USE_INT_MATH albo ENABLE_INT_MATH itp. Chodziło o to, że z tym ustawieniem na false, kodek używał FPU. A telefony w tamtychz czasach nie miały FPU, tylko emulowały software'owo. Dodaj do tego ogólnie małą moc obliczeniową tamtejszych procesorów i masz efekt, że dekodowanie nie nadążało. Emulator nie miał z floatami problemu i miał większy zapas mocy obliczeniowej, wiec nadążał. - Krolik 2019-02-14 17:07
Dobrze że w ogóle ten kodek wspierał taką opcje ;) - Shalom 2019-02-14 17:08
Dlatego uważam że był to fail, a uratował nas niezły fuks. Lekcja: krytyczną funkcjonalność kodować i testować najpierw, a jeśli jest dostarczana przez firmy trzecie, to mieć dobrze zrobioną umowę. - Krolik 2019-02-14 17:12

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0