Jaką licencje wybrać dla projektu?

0

Cześć,
Napisałem projekt, który mam zamiar umieścić na GithHub'ie. Zastanawiam się tylko nad licencją, ponieważ mam pewien plan na ten produkt, który (być może?) mógłby rozwinąć się na tyle, że mógłby przynosić jakiś dochód. Na pewno, czego nie chce to, żeby produkt stał się w pełni płatny, chciałbym, żeby był używalny darmowo niekomercyjnie, dla własnych potrzeb (w pełni modyfikowalny etc, etc.). Oczywiście, można by go używać we własnej firmie, ale nie udostępniać go do klientów końcowych.

Czy znacie może jakieś patterny na ten temat? Czytałem coś o "muti-licensing", ale nie wiem, czy to do końca rozwiąże ten problem.

Pozdrawiam

0

Jeśli Napisałeś jakiś kod od zera, to Posiadasz do niego pełne prawa. Więc Skonstruuj własną licencję i tam Opisz dokładnie, jak go używać.

0

Podejrzewam, że chodzi Ci o coś takiego jak dual license, czyli osobna licencja do zastosowań niekomercyjnych i osobna do zastosowań komercyjnych. Ten sposób licencjonowania jest wykorzystywany przez wiele projektów, np. Qt - tutaj więcej szczegółów https://www.qt.io/licensing/.

1
rrowniak napisał(a):

Podejrzewam, że chodzi Ci o coś takiego jak dual license, czyli osobna licencja do zastosowań niekomercyjnych i osobna do zastosowań komercyjnych. Ten sposób licencjonowania jest wykorzystywany przez wiele projektów, np. Qt - tutaj więcej szczegółów https://www.qt.io/licensing/.

Nie. Qt tak nie działa. Qt umożliwia zakup "Qt Commercial License". Przykładowo by można było włączyć kod do projektów proprietary, To nie ma nic wspólnego z podziałem na "komercyjne" i "niekomercyjne". Każda licencja na jakiej Qt jest dostępna jest komercyjna. Nie każda jest copyleft.

Przykładem licencji niekomercyjnej będzie CC-BY-NC. Zarówno licencje MIT, BSD, WTF, Apache jak i copyleft takie jak GNU GPL, czy CDDL nie są lcencjami niekomercyjnymi. Nijak bowiem nie ograniczają sprzedaży i zastosowań komercyjnych.

Multilicensing to po prostu udostępnianie pod wieloma licencjami. Czy to za darmo, czy to odpłatnie. Czy to jednej osobie/grupie, czy dla wszystkich.

Możesz np. sprzedawać kod pod dowolną licencją panu Zenkowi a potem panu Mietkowi. Jednemu pod MIT, drugiemu pod GNU GPL 3.0 przykładowo. Wtedy Zenek i Mietek mają na mocy licencji inne prawa i obowiązki względem tego co mogą z kodem i plikami binarnymi robić.

Albo inny przypadek - istnieje wiele licencji copyleft, ale część jest ze sobą niekompatybilna (np. GNU GPL i CDDL)- wtedy jak chcesz umożliwić łączenie SWEGO kodu z projektami zarówno na licencji A jak i tymi na licencji B, gdzie A i B są ze sobą niekompatybilne i nie ma możliwości legalnego mieszania kodów tylko na A i tylko na B, to udostępniasz kod na obu licencjach jednocześnie. Wtedy dowolne projekty rozwijane pod licencją A lub B mogą wykorzystać twój kod.

Dowolna licencja jest udzielana tylko osobie/osobom której udziela jej osoba uprawniona. Jeśli napiszesz kod pod GNU GPL 3.0 i udzielisz jej panu Krzyśkowi (odpłatnie lub za darmo), to pan Krzysiek posiada wszelkie prawa i obowiązki z niej wynikające. Jego sąsiad pan Zdzisiek już nie. Jeśli pan Zdzisiek skopiuje bez zgody pana Krzyśka kod/program to złamie prawo. By mógł to zrobić legalnie musi uzyskać licencję od uprawnionej osoby (tutaj ciebie lub pana Krzyśka).

Jeśli komuś udzielisz na swój kod licencji Z, a komuś innemu Y, to nie ma możliwości by ten kto uzyskał go pod Z przekazał ten kod dalej kod pod licencją Y. Przykładowo jak mi dasz za darmo lub mi sprzedasz swój kod pod GNU GPL 3.0, to nie mam prawa przekazać go dalej pod licencją GNU GPL 1.0 czy CDDL. Jeśli będę go sprzedawał lub udostępniał za darmo, to mogę to czynić jedynie pod licencją GNU GPL 3.0, której mi udzieliłeś.

Możesz też opublikować w internecie swój kod pod jedną licencją lub kilkoma i jednocześnie sprzedawać go indywidualnym klientom pod jeszcze inną, tak jak to robi Qt.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1