Blockchain zastosowania

1

Nie kupuje kryptowalut, nie mam koparek itp. Jedynie trochę rozumiem koncepcję bloków o której posłuchałem na jednym z podcastów, a tak to za bardzo nie siedzę w temacie.

Czy ktoś mógłby przedstawić jakie praktyczne zastosowania mają kryptowaluty w kontekście różnych biznesów? Czy blockchainy mają jakieś zastosowanie niezwiązane z walutami?

Pytam, ponieważ trochę mnie dziwi to, że są firmy które robią oprogramowanie pod to i w sumie to nie wiem co można więcej robić z takimi walutami poza przyjmowaniem w nich płatności.

1

np. zachowanie spojnosci historii na kontach bankowych. Czyli kazda kolejna transakcja to dodanie kolejnego "wagonika" bazujac na poprzednich.

0

Blokchain to w pewnym uproszczeniu jest linked list gdzie każdy element jest podpisany kryptograficzną funkcją skrótu składającą się z danych obecnego elementu i skrótu elementu poprzedzającego (Merkle tree). Reszta to po prawdzie szczegóły implementacyjne mające na celu zabezpieczenie takiej listy przed atakami. 3blue1brown ma filmik, który przedstawia to w całkiem przystępny sposób:

1

Blokchain to w pewnym uproszczeniu jest linked list gdzie każdy element jest podpisany kryptograficzną funkcją skrótu składającą się z danych obecnego elementu i skrótu elementu poprzedzającego

To prawie jak w gicie. Prawie, bo w gicie może być dwóch parentów (przy merge commit), a nie tylko jeden.

0

Tzn te analogie do gita i linked list to ja znam, ale jak to się ma do praktycznego wykorzystania? Co więc można robić poza spisywaniem samej historii?

1

Będąc precyzyjnym to nic. Ale z drugiej strony bardzo dużo rzeczy opiera się na tym, że historii nie można zmienić. Przykładowo wyobraź sobie, że podpisujesz umowę i chcesz mieć pewność, że nikt nie będzie w stanie powiedzieć, że druga strona zmieniła coś w umowie. Umieszczasz treść takiego dokumentu podpisaną przez obie strony w takim strumieniu i masz pewność, że jeśli blokchain działa jak trzeba, to żadna ze stron nie jest w stanie zmienić tego co jest w dokumencie. W podobny sposób działa np. Ethereum, gdzie jako dane w poszczególnych blokach umieszczasz fragmenty kodu, który się wykona jak są spełnione pewne warunki. Oznacza to, że możesz mieć kontrakt, który mówi, że jak coś się stanie, to ma się wykonać jakaś akcja, przykładowo zapłacisz coś komuś lub np. opublikujesz jakieś dane.

1

W największym uproszczeniu blockchain to baza danych.

Możesz z nim zrobić wszystko to, co z bazą danych.

Blockchain jest także zabezpieczony kryptograficznie, tzn. nikt Ci nie podmieni zapisanych w nim danych na fałszywe.

Blockchain jest także (zazwyczaj) zdecentralizowany, tzn. awaria żadnego jednego komputera nie spowoduje awarii systemu.

0

Czy blockchainy mają jakieś zastosowanie niezwiązane z walutami?

Od 2008 różne podmioty się nad tym zastanawiają i, mimo zainwestowanej w badanie tej technologii grubej kasie, nikt jeszcze nie wymyślił czegoś co by się przyjęło. W branży finansowej adopcja też wygląda kiepsko, poza kryptowalutami nie słyszałem o jakimś praktycznym/powszechnym wykorzystaniu gdziekolwiek.

2

Blockchainy są stosowane w grach. W takim sensie, że wymuszają przestrzeganie reguł gry. Jeżeli masz grę i wątpisz, czy reguły są uczciwe, bo serwer może oszukiwać, to blockchain jest odpowiedzią.
Na przykład poker: https://virtue.poker/

Są także gry, gdzie można zarobić punkty w jednej grze i wydać je w innej. Np. możesz mieć jedną grę, gdzie zabijasz smoka i dostajesz za to golda. Możesz następnie te goldy przetransferować do innej gry i tam kupić sobie czarodziejski miecz. Gry nie muszą być tworzone przez tego samego producenta. Kilku różnych producentów może utworzyć gry, które mogą się nawzajem wymieniać tokenami.
Tutaj poczytajcie: https://loomx.io/
Albo tu: https://cryptozombies.io/

Blockchain ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie używamy jakiejś bazy danych i mamy wątpliwości, czy ktoś nam tych danych nie podmienia.

0

Blockchain ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie używamy jakiejś bazy danych i mamy wątpliwości, czy ktoś nam tych danych nie podmienia.

@haael No w teorii tak. To i jeszcze kilka innych. W teorii. Ja pisałem o powszechnej adopcji, która nie nastąpiła ;) Przykład drugi i trzeci to raczej zabawki no i też poniekąd mają związek z wirtualnymi walutami. Aczkolwiek zastosowanie w virtue poker jest dość ciekawe, dzięki.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1