Wątek przeniesiony 2018-08-27 20:20 z Nietuzinkowe tematy przez somekind.

Pierwszy program (dla szkół)

0

Siedząc w domu wpadłem na pomysł/swoją pierwszą firme, chciałbym stworzyć program komputerowy dla szkół typu librus synergia lecz z innym zastosowaniem. Nie znam się na tym, dlatego szukam pomocy tutaj. Planuję założyć firmę, ale zanim to chciałbym się dowiedzieć w jakim języku powinna zostać napisana, ile mogłoby kosztować i ilu ludzi musiałoby nad tym siedzieć+gdzie znaleźć takich ludzi.

8
  1. nieważne jaki język. Najpierw ważne są co chcesz zrobić i pod to wybiera się język. Ale zapewne każdy popularny da radę
  2. na bazie czego mamy oszacować ile coś kosztuje nie widząc co dokładnie ma być tam zbudowane.

Dam ci przykład jak to wygląda z mojej strony.

Mam pomysł zeby wybudować dom mieszkalny. Taki blok ale trochę inny. No i tu pytanie do was ile może kosztować wybudowanie takiego bloku?

Widzisz luki w tym opisie? Nie podałem żadnych konkretów. Nawet ile pięter ma... Pomijam że nic nie wiadomo o szczegółach (winda? Jak z elektryka? Jak z wodą? Czy będzie to osiedlowy blok czy po prostu sam budynek? Itd.)

Nikt ci z tego nic nie wywróży. A jeżeli tak. To daj mi znać. Chciałbym się też nauczyć magii

2

Już zrobiłem taką aplikacje to nie ma sensu.

1

Skąd pomysł akurat na ten, a nie inny program?

Randomowo wybrany, czy faktycznie usiłujesz rozwiązać jakiś konkretny problem w branży szkolnej, który dostrzegłeś?

0

Pomysł nie był randomowy, dostrzegłem ułatwienie dlatego postanowiłem, że się tym zainteresuje. O tym jak ma działać nie mogę do końca napisać, bo nie oddaje swoich pomysłów. Odnośnie tego czy ma sens czy nie, to nie dowiem się dopóki nie spróbuje, ale wydaje mi się że ma spore szanse na powodzenie. Chodząc do szkoły widziałem jak nauczyciele starsi i młodsi łapali się za głowy słysząc o tym że w szkołach będzie się używać komputerów na lekcji. Chciałbym ułatwić im prace tym programem, ale w sumie też uczniom, coś co pozwoliłoby kontrolować ucznia, mieć nad nim dozór.

0
Sen3siee napisał(a):

Chodząc do szkoły widziałem jak nauczyciele starsi i młodsi łapali się za głowy słysząc o tym że w szkołach będzie się używać komputerów na lekcji

A bedzie? I co dalsza czesc tego wywodu ma do librusa?

0

Dałem tylko pogląd o co mi chodzi, nie zamierzam go kopiować

1

Czyli z tym e-dziennikiem to tak po prawdzie nie bedzie mial nic wspolnego a podales za przyklad bo to soft dla szkol?

0

Podałem za przykład bo ułatwia szkole działanie, mój będzie o zupełnie innym zastosowaniu ułatwiającym prace.

3

Nikt Ci na pytanie nie odpowie, dlaczego to wyjasnil juz @fasadin

i zacznij od rozmowy z nauczycielami/dyrektorami co o tym mysla

3

Pensja doświadczonego programisty to często ponad 10k netto (lepiej żeby projekt nie był tworzony przez juniorów/stażystów, bo potem straszny bajzel z tego wyjdzie), a potrzebny jest cały zespół programistów + marketingowcy + księgowość...

Jak się na tym nie znasz, to znaczy, że nie wiesz, jak to zrobić i lepiej nie próbuj. Jeśli chcesz tworzyć jakiekolwiek aplikacje komercyjne na własny rachunek, musisz nauczyć się programować. I nie chodzi mi o przerobienie paru tutoriali, tylko o lata nauki, poznawania wzorców, czytania książek i pracy w zawodzie.

Do pisania aplikacji biznesowych polecam Javę, a zwłaszcza pochodne - Kotlin/Scala. W zasadzie tylko te pochodne, obecnie nie warto się męczyć z czystą Javą (no, chyba że masz do wyboru C++ lub czystą Javę ;)).
Librus jest chyba napisany w PHP, ale kiedyś były inne czasy...

Jeśli chodzi o naukę programowania - polecam zacząć od C++ i jak już będziesz rozumieć trudniejsze zagadnienia (zakres życia zmiennych, wskaźniki) możesz przesiąść się na jakiś język z GC. "Symfonia C++" i "Opus magnum C++11" to najlepsze pozycje do nauki. Wytłumaczone tak, że dziecko zrozumie.
Potem nauka Javy, "Czysty kod" i "Czysta architektura", następnie nauka jakiegoś wygodnego języka (Kotlin albo Scala).

No i przyda się jeszcze trochę wiedzy o algorytmach i strukturach danych (zwłaszcza o strukturach danych - sam przez długi czas korzystałem tylko z vector w C++ i List w Javie, chociaż tyle przydatnych klas jest w bibliotekach standardowych). Co to jest drzewo binarne, stos, kolejka, kolejka priorytetowa, kopiec, mapa/słownik, lista wiązana; jak je zaimplementować? Jak można przedstawić graf w pamięci (wskaźniki vs listy)? Jak rozwiązać problem komiwojażera w czasie wielomianowym? (musiałem)

I wtedy można zaczynać myśleć o tym, CZY i JAK napisać jakąkolwiek większą aplikację.
Zauważ, że nie napisałem nic o frontendzie. To drugie tyle wiedzy do zdobycia (moim zdaniem - często wiedzy dużo trudniejszej).

1
Sen3siee napisał(a):

Siedząc w domu wpadłem na pomysł/swoją pierwszą firme, chciałbym stworzyć program komputerowy dla szkół typu librus synergia lecz z innym zastosowaniem. Nie znam się na tym, dlatego szukam pomocy tutaj. Planuję założyć firmę, ale zanim to chciałbym się dowiedzieć w jakim języku powinna zostać napisana, ile mogłoby kosztować i ilu ludzi musiałoby nad tym siedzieć+gdzie znaleźć takich ludzi.

Musisz znać "domenę" na rzecz której chcesz stworzyć oprogramowanie lub znaleźć ludzi, który będą posiadać taką wiedzę domenową. Reszta to typowy biznes - oszacowanie potencjalnego rynku i zysków oraz odniesienie tego do kosztów (zatrudnienie ludzi, sprzęt, licencje programowe, biuro itd). Jeśli z bilansu wyjdzie, że kasa będzie na plus to warto może założyć firmę (jeśli ma się źródło finansowania). Jeśli nie, to lepiej dalej siedzieć i myśleć ale nad czymś bardziej sensownym ;).

3

O tym jak ma działać nie mogę do końca napisać, bo nie oddaje swoich pomysłów

No tak, bo ktoś ci ukradnie pomysł, a w końcu dzisiaj wystarczy mieć pomysł i można mieć miliony dolarów. Nie ważna ciężka praca, dobre wykonanie, marketing, wytrwałość, ale pomysł. Dlatego swoje pomysły trzeba zapisać przezroczystym długopisem i zamykać w sejfie, żeby nikt nie ukradł. W końcu każdy tylko czeka, żeby ukraść pomysł i zrobić taką aplikację przed tobą.

A poza tym to widziałem dzisiaj różowego jednorożca.

0

@Sen3siee: platforma gdzie będzie można wrzucać zadania domowe, nauczyciele będą mogli w łatwy sposób to sprawdzać i to samo dla np. klasówek nie przejdzie. Swego czasu prowadzilem rozmowy z kilkoma szkołami, ale musi jeszcze z jedno pokolenie nauczycieli wymrzeć zanim to się przyjemnie. Jest masa problemów do rozwiązania

0

Przeciez juz jest moodle

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1