Jak zacząć z Load balancer ?

0

Czy może ktoś wyjaśnić jak zrobić Load Balancer ? Nie znam się na serwerach więc nie powiem fachowo jak ja to widzę tylko po swojemu co mi przychodzi na myśl:

Mam server 1, ktory jest tym load balancerem, tam cos jest zainstalowane co sprawdza ruch (DNS czy cos nie wiem) ze kieruje zapytani do serwera www, który ma aktualnie najmniejsze obciążenie. Czyli to oznacza, że jeśli mam na przykład 5 serwerów www to na każdym musze mieć zainstalowaną tą samą aplikację i te serwery są jakby mirrorami.

Pytanie 1. Czy baza danych powinna być jedna do której łączą się serwery WWW czy powinna być baza danych oddzielna na każdy serwer i jakoś się synchronizować ?
Pytanie 2. Gdzie trzymać sesję ? Jeśli serwer padnie i uzytkownik zostanie przekierowany na inny serwer to wtedy bedzie wylogowany.
Pytanie 3. Jezeli uzywam jednej bazy na wszystkie aplikacje to jesli serwer padnie i uzytkownik zostanie przelaczony na inny serwer to dalej moze kontynuowac to co zapisal do tej pory w bazie
ale jesli bazy bylyby oddzielne musialby czekac az sie zsynchronizuja to chyba slabe by bylo ?
Pytanie 4. Jezeli sesje mam trzymac w bazie danych to powinna byc glowna baza danych dla samych sesji ? zeby potem w przypadku przelaczeniana serwer inny mial nadal sesje zalogowania.

Jak dla mnie to najlepiej chyba zrobic serwer 1 load balancer potem kopie serwerow www i obok zrobic baze danych wspolna na dane, sesje, memcache czy cos) Ma to sens czy w ogole inaczej sie to robi ?

5
  1. Możesz robić load balancing na poziomie DNS, a możesz postawić zwykłe http proxy (haproxy albo coś podobnego)
  2. To zależy od ciebie. Zwykle robi sie load balancing dla serwisów które są "ciężkie". Jeśli baza jest mocno obciążona to moze warto replikować, ale wtedy dochodzi wiele problemów związanych ze spójnością danych
  3. To się lepiej nadaje dla bezstanowych serwisów. Mógłbyś np. trzymać sesję w osobnym serwisie, który nie będzie duplikowany, albo bawić się w replikowanie sesji między wszystkimi nodami (jakimś hazelcastem czy czymś takim)
  4. Może i słabe, ale lepsze niż kiedy baza padnie/jest za bardzo obciążona i user w ogole nie może nic zrobić ;)
  5. Jak napisałem wyżej, można i tak i tak.

Robi się i tak i tak. Nie ma jednego, najlepszego rozwiazania. Rozwiązanie dobiera się do problemu.

0

A co jeśli problem sie zmieni ? Jaki bedzie koszt przekonwertowania calej infrastruktury. Treba przyjac w takim razie najgorsze zalozenie czyli najwiekszy ruch i najgorsze scenariusze dla ktorych powinno sie dobrac najlepsze rozwiazanie moze.

1

No możesz, tylko że koszty takiego rozproszenia też nie są małe. Jest taki idiom jak YAGNI -> https://en.wikipedia.org/wiki/You_aren't_gonna_need_it
Próba przewidzenia wszystkich możliwych ewolucji i problemów zwykle wypada słabo i nie bardzo jest sens robić coś "na wyrost" bo "może kiedyś się przyda".

3

Load Balancer możesz zaimplementować na wiele sposobów:

  • na poziomie DNS
  • software'owo:
    • haproxy
    • apache + mod_proxy
    • traefik
    • inne
  • niektóre cloudowe rozwiązania, jak np. AWS udostępniają też swoje load balancery (Elastic Load Balancer), których możesz użyć.

Główne cele load balancera, to:

  • rozrzucenie ruchu na wiele serwerów, aby nie obciążać jednego
  • redundancja i High Availibity (jak jeden serwer padnie, to drugi działa)

A co jeśli problem sie zmieni ? Jaki bedzie koszt przekonwertowania calej infrastruktury. Treba przyjac w takim razie najgorsze zalozenie czyli najwiekszy ruch i najgorsze scenariusze dla ktorych powinno sie dobrac najlepsze rozwiazanie moze.

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na takie pytanie. AWS udostępnia fajną opcję, która nazywa się AutoScaling, dzięki czemu możesz ustawiać alarmy i odpalić więcej instancji w przypadku, gdy obciążenie CPU przekroczy konkretną wartość procentową i usunąć instancje, gdy obciążenie CPU będzie mniejsze, a domyślnie mieć jakąś minimalną liczbę instancji. Oczywiście AutoScaling powinien być spięty z Elastic Load Balancerem. Możesz też ustalić inne kryterium skalowania oraz ustalić maksymalną liczbę instancji. Wtedy masz skalowanie w górę i w dół. Oczywiście każde rozwiązanie należy dobrać do konkretnego problemu. Nie zawsze będzie to najlepsza opcja, ale warto wiedzieć, że coś takiego jest.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1