Tematy na esej z zakresu CS

0

Cześć
Chciałem się spytać jakie polecilibyście tematy na esej z zakresu computer science. Ma to być esej, w którym zawarty będzie research, jakiś czynnik własny (zaangażowanie itd) i nie może być on zbytnio opisowy. Mam taki esej do napisania i poszukuję jakiegoś przyjemnego tematu albo sposobu na jego sformułowanie.
Przykładowo stworzenie własnego ezoterycznego języka programowania, jest tutaj dużo zaangażowania, jest to też coś nieco nowego (o ile nie przepisze się jakiegoś już istniejącego języka), ale samo w sobie nie jest tematem na esej. Co polecilibyście tutaj, aby zrobić z tego esej, jakie pytanie badawcze?
A w oderwaniu od tego przykładu, co jeszcze byście polecili? Często w czymś takim mówi się o porównywaniu czegoś i takie porównanie adaptuje się na temat eseju, ale porównania ajax i websocketów albo kodu z jakiegoś entity frameworka do pisanego ręcznie nie jest raczej niczym nowym i bardzo angażującym, a na dodatek temat ten jest mocno oklepany. Stąd pytanie, jaki temat eseju byście polecili?

1

stworzenie własnego ezoterycznego języka programowania, jest tutaj dużo zaangażowania, jest to też coś nieco nowego
(o ile nie przepisze się jakiegoś już istniejącego języka), ale samo w sobie nie jest tematem na esej.
Co polecilibyście tutaj, aby zrobić z tego esej, jakie pytanie badawcze?

Samo tworzenie nowych języków pod kątem technicznym to problem dawno rozwiązany w informatyce. Ale np. pozostają pytania ogólne takie jak:

  • nowe języki a wielkie korporacje (np. TypeScript promowany przez Microsoft i pośrednio przez Google, bo Angular). Jak to wpływa na rozwój takich języków.
  • to, jak nowe języki przebijają się do mainstreamu (analiza popularności w czasie, szukanie przyczyn tego, że jezyki stają się popularne)
  • jak nowe języki tracą na popularności. Czemu ludzie nie wybierają już raczej CoffeeScripta albo Perla?
  • jak wybrać język programowania? (np. frontendowiec może wybrać czy pisać w JavaScripcie, czy w jednym z języków, które się kompilują do JavaScriptu. choćby w TypeScript czy w CoffeeScript. I teraz: "jakimi kryteria przemawiają za tym czy innym wyborem?"). Można by przeprowadzić ankietę, albo zrobić jakieś wywiady z osobami, które zajmują się  frontendem, czy inną działką programowania gdzie konkuruje kilka języków - np. w świecie JVM - Java kontra Scala kontra Groovy kontra Clojure itp..
  • czy język programowania wpływa na kulturę/styl życia/światopogląd i odwrotnie? Ile prawdy jest w stereotypach, że programiści Javy to korposzczury a programiści Ruby są hipsterami? (i też można by zrobić wywiady z Javovcami i Rubyistami i popytać ich jak postrzegają świat, czy np. uporządkowanie Javy przekłada się na uporządkowanie w ich życiu - czy są np. pedantami, Rubyistów też spytać o to w jaki sposób Ruby wpływa na ich życie itp.)
0

@LukeJL: dzięki za odpowiedź, ale skupiłeś się bardziej na "popularnym" aspekcie. Odnośnie tych ankiet i wpływu języka na styl życia, to bardziej działa dziennikarska, a w kryteriach do eseju pisze, że nie ma to być pisanie dziennikarskie, ale bardziej techniczne, związane z CS i technologią. Natomiast tematy, które wymieniłeś, skupiają się bardziej na takim dziennikarskim (sorry za określenie, ale chyba jest jasne o co w nim chodzi) podejściu. Też wcale nie muszą być odnośnie języków, to tylko taki przykład ;) Mogą być kryptografia, języki, modele itd.

0

Natomiast tematy, które wymieniłeś, skupiają się bardziej na takim dziennikarskim (sorry za określenie, ale chyba jest jasne o co w nim chodzi) podejściu. T

Niekoniecznie dziennikarskim, raczej chodziło mi o zbadanie tematu od strony społecznej, bo techniczne rzeczy są już dawno ogarnięte w informatyce, a to, co zostaje to badanie zjawisk informatycznych pod kątem socjologiczno-etnograficznym, w nurcie nauk społecznych, bo na tym polega już współczesna informatyka. Technikalia odchodzą na plan dalszy (chyba, że pracujesz dla np. Google albo robisz łaziki marsjańskie) natomiast większą rolę zaczynają odgrywać ludzie, kultura programowania, zjawiska społeczne w IT, rodzące się i umierające trendy itp. - a jednak wciąż brak analiz IT pod kątem właśnie takim bardziej społeczno-systemowym, a nie technicznym.

Dużo ludzi pisze o językach programowania, frameworkach, smartfonach i innych cudach a mało ludzi poddaje refleksji to, z czym się spotyka na codzień i próbuje zobaczyć rzecz w szerszym świetle (choćby w świetle historii informatyki - w IT wszystko już było, tylko mało ludzi zna historię informatyki, przez co ciągle odkrywają Amerykę na nowo).

Nie wiem czy to się wpasowuje w twoje wymagania, ale np. wg mnie to właśnie byłoby potencjalnie (potencjalnie, bo to zależy od wykonania takiej analizy) bardziej odkrywcze niż kolejny techniczny esej.

0

Może napisz coś o przyszłości kryptografii w kontekście obliczeń kwantowych? O tym czemu powszechnie stosowane algorytmy (RSA czy DH) przestaną być bezpieczne i jak projektuje się nowe rozwiązania z zakresu post-quantum crypto? Możesz zaproponować zawsze jakieś własne rozwiązania :P

0

@LukeJL: strona społeczna nie pasuje do formy tego eseju, ma być on bardziej techniczny
@Shalom też nad tym się zastanawiałem już, jest to jedna z wersji, jeden z tematów do wzięcia. Ale możesz coś jeszcze zaproponować, bo no właśnie temat ten jest dosyć oczywisty (w sensie, że kwantowo to poleci od razu, ale że powstają nowe rozwiązania bezpieczne) i nieco chyba już oklepany jeśli chodzi o wpływ tego na kryptografię.
Może stworzenie własnego języka i porównanie go do istniejących języków i klasyfikacja go (według rodzaju zmiennych, zakresów zmiennych itd) i dodanie temu językowi jakiejś jednej nowej cechy i opisanie jej. Trochę się uczepiłem wersji z językiem, ale może to być coś innego. Z chęcią przyjmę jeszcze jakieś propozycje.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1