Ciekawostka - co sądzicie - polski język programowania loglan 82

0

Niektórzy pewnie o tym wiedzą, a inni przeczytają po raz pierwszy:

jest sobie polski język programowania loglan 82 :
https://pl.wikipedia.org/wiki/Loglan_82

który wikipedie ma tutaj:
http://lem12.uksw.edu.pl/wiki/Loglan'82
dokumentacja:
http://lem12.uksw.edu.pl/wiki/DokumentacjaLoglanu
kompilatory:
http://lem12.uksw.edu.pl/wiki/Kompilatory

do ściągnięcia (Linux lub Windows) : https://sourceforge.net/projects/loglan82/
artykuł o tym języku : http://kreczmar.gadzetomania.pl/58219,loglan-polska-programowanie

gra napisana w loglan 82:
(i odpalona chyba na Windows 7)

Osobiście ściągnąłem z ciekawości cały ten "Software Development Kit" i jest to coś podobnego do Assemblera, Pascala, czy też czystego C. Język został napisany na polskich uczelniach, chyba Uniwersytet Warszawski - dzisiaj można go traktować jako ciekawostkę. Ma solidną podbuwę naukową, dużo rzeczy z logiki, matematyki, etc. W swoim czasie był podobno "innowacyjny", w tym sensie, że wyprzedzał całą koncepcję obiektowości przed takimi gwiazdami jak java czy te nowsze C.

Mi składnia tych przykładowych programów nie za bardzo się podoba (nowożytne i wysokiego poziomu chyba rozleniwiły....). Ale ciekawe co inni sądzą?
a jakby tak zebrać się do kupy i napisać jakąś bibliotekę do tego? mielibyśmy wtedy coś swojego ;)
Osiągnięcia tego języka są praktycznie dzisiaj zerowe... ale to polskie, a więc można sobie nawet emaila do tworcy napisać i pewnie otrzymać odpowiedź, a do twórców javy/c++ to już nie bardzo

0

1977-1982 cóż...

0

no i co? jakby miał obsługę protokołu TCP/IP oraz i/o (odczyt/zapis) do pliku, to już można coś napisać ;)
z tego co ostatnio znalazłem, to on obsługuje jakoś sieć

0

Polskim językiem programowania jest Nemerle:
http://nemerle.org/About

0

eee tam... liczylem, ze kod będzie w calosci po polsku :D

0

Na pierwszy rzut oka, biorąc pod uwagę kody źródłowe przykładowych programów nic ciekawego. Bibliotekę można napisać, spoko, to jest akurat najmniejszy problem, bo jak ktoś zna Free Pascala albo C++ to sobie powinien poradzić. Spoko. Prawdziwa sztuka to spowodować żeby ktoś chciał tego używać i żeby były wymierne korzyści z tego, takie korzyści które czyniłyby ten język mocnym w pewnych dziedzinach, tak jak R jest mocny w pewnym specyficznym obszarze zastosowań i lepiej go tam stosować a w innych nie. Łapiecie o co chodzi?

Pamiętam dawno temu to i pascal miał złą reklamę (i tak samo DELPHI), bo wszędzie się tylko tłukło o C++ i na uczelniach to było nauczane i promowane. No i Linux oczywiście a nie Windows, który był uważany przez wielu za syf, co z tego wynikło to widać teraz. I to nie bez powodu C++ a teraz JAVA czy C#, chyba domyślacie się dlaczego? Kolejna sprawa to nowoczesne technologie a właściwie to przeszkody w dostępie do nich, ten język był w tamtych czasach powszechnie wykorzystywany czy jak? Zainteresowałem się programowaniem dopiero od 2000 roku, co się działo wcześniej to nie mam pojęcia, więc pytam.

Jak już koniecznie polski produkt to czemu nie opracować czegoś co by powalało na łeb np. rubiego i oparte o nim frameworki jak RoR, co by można było wypromować i by były z tego korzyści? Z drugiej strony to przecież wcale nie taka prosta sprawa.

0

Co do tego Nemerle, to jak na projekt akademicki nie widzę jakoś listy publikacji. Z informacji na stronie wynika, że Nemerle ma parę "ficzerów" z innych języków i tyle.

Haskell jest mistrzem FP i statycznej kontroli efektów ubocznych.
Scala łączy OOP z FP w elegancki sposób oraz przesuwa granice ekspresywności systemów typów (np. DOT calculus).
Rust ma borrow-checker i potrafi generować szybki i bezpieczny kod bez GC.
Java i C# mają miliony bibliotek i są w każdym banku.

A czym się wyróżnia się Nemerle?

0

Jakoś nie potrafię pokazać języka programowania, który odniósł sukces komercyjny w oparciu jedynie o wyniki projektów akademickich. Oczywiście jak najbardziej może i nawet powinno zacząć się akademicko, ale musi być potem znacznie więcej już na serio. W sumie Loglan'82 niby nie był czysto akademicki, ale te działania "biznesowe" z nim związane to było jedynie płacenie przez komuchów ekipie "murzynów" przez jakiś czas, żeby odwalali robotę, i na tym się właściwie skończyło. Bez tego to zapewne byłoby typowo akademicko, czyli widzi mi się, że tak będzie super-genialnie i świat niech klęka, ale nie chce mi się tego do końca robić. Tymczasem profesorek jeszcze po 30 latach ma "flashbacki" przerostu ego. ;)
Tutaj http://lem12.uksw.edu.pl/images/f/f0/Zaproszenie-do-wspolpracy.pdf z 2013 roku odezwa do młodych "weźmy się i zróbcie" i największy śmiech to wplatanie do tego w 2013 roku logiki algorytmicznej. Tutaj ciekawa opinia na temat logiki algorytmicznej o 20 lat starsza http://www.ipipan.waw.pl/~subieta/artykuly/KrytykaLogAlg.ps , którą sobie kiedyś ceniłem będąc w wieku i nastawieniu ideowym potencjalnego kandydata na darmowego "murzyna" ;), tylko na innej uczelni.

0

Scala sobie chyba nieźle radzi a powstała na uczelni ;) - Shalom

A Typesafe Inc. powstała w celu nadawania tytułów magistra.
Wydawało mi się, że wystarczająco dobrze obudowałem się warunkami, np. "ale musi być potem znacznie więcej już na serio", ale i tak wszystko jak krew w piach. ;)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1