Programowanie obiektowe – pytanie o plan działania

0

Cześć, mam do napisania projekt z programowania obiektowego, i ciężko mi od czegoś zacząć. Czy jest jakiś program do stworzenia sobie szkicu do C++? Przeczytałem gdzieś, że powinienem pisać w takiej kolejności: dane do klas -> interfejs -> logika do metod. Nadal nie wiem jak napisać logikę.

1

Zacznij od przeczytania jakiejś książki na temat programowania w C++ oraz programowania obiektowego. Możesz również przeczytać wykłady z uczelni np. http://edu.pjwstk.edu.pl/wyklady/pro/scb/PRG2CPP_files/PRG2CPP.html

Gdy już będziesz potrafił programować w C++, to napisanie własnego projektu nie powinno już stanowić żadnego problemu.

0

czytalem ksiazke stephena praty i caly czas stanowi dla mnie problem, jestem wybitnie... -.-

0

Spróbuj napisać ileś małych programów obiektowych zanim napiszesz duży.

Czy jest jakiś program do stworzenia sobie szkicu do C++?

Nie wiem, czy do C++, ale są programy do robienia diagramów (np. przeglądarkowe draw.io ), ale z drugiej strony możesz też wziąć kartkę i długopis i też będzie dobrze.

Przeczytałem gdzieś, że powinienem pisać w takiej kolejności

No to spróbuj się zastanowić, dlaczego tak napisali. Jeśli po przemyśleniu dojdziesz, że ta porada jest dobra, to ją stosuj. Jednak jeśli po przemyśleniu nie zrozumiesz tej porady (dowolnej) to jej nie stosuj.

Programowanie to nie religia, że trzeba się stosować do zaleceń tylko dlatego, że ktoś tak napisał w książce.

czytalem ksiazke stephena praty

Całą? Bo jak przeczytałeś całą książkę o programowaniu (wszystko jedno jaką), to w zasadzie już ileś małych programików powinieneś mieć napisanych. Bo przecież książek do programowania nie czyta się ciurkiem, tylko robi się przerwy na kodowanie, tak, żebyś na bieżąco starał się zrozumieć i "przerobić" to, co jest w książce, albo samemu pokombinował i próbował poodkrywać różne rzeczy.

0

Niestety Bracie @Spear Stalker tu nie ma drogi na skróty. Polecam się zaopatrzyć w "Opus Magnum C++11" Jerzego Grębosza, i tak z sercem, od dechy do dechy przeczytać w międzyczasie pisząc proste programy dla wprawy.

0

jeśli chodzi o książke Stephena Praty to przerobiłem do końca obiektowego wraz z małymi programikami, nie wszystkimi. W dodatku przerobiłem kurs od zera do gier kodera, filmiki Mirosława Zelenta też oglądałem po kilka razy(później to co obejrzałem, robiłem sam) ale to na początku programowania. Korzystałem oczywiście bardzo często z wielu źródeł/forów na internecie, robiłem tutorial gierka konsolowa space shooter w c++ z wykorzystaniem allegro 5 no i w sumie bardzo dużo małych programików czy projektów na uczelni, a jednak nadal nie ogarniam... zastanawiam się czy to nadal jest mało czy predyspozycje też grają dużą rolę. Może to co napisałem brzmi jakbym użalał się nad tym, że tyyle zrobiłem a nadal nie ma wyników, ale odkąd uczę się programować odnoszę wrażenie, że nie jestem w tym dobry i się nie nadaje :D (największy problem mam ze zrozumieniem jak coś napisać, czego użyć, nie umiem sobie tego wyobrazić) Nie chce się użalać chociaż jak to czytam to aż mi głupio :d .Pytanie brzmi czy ktoś z was też tak miał i jak sobie z tym poradził. Jeszcze dodam, że się nie zniechęcam, ale szukam porady od kogoś kto może przechodził podobny problem. #PostNieNaTemat

1

Hmmm....aby być dobrym programistą potrzebujesz analitycznej umiejętności dzielenia jakiegoś zagadnienia na mniejsze, łatwiejsze do ogarnięcia składniki. Nie ważne co to będzie, zrobienie zakupów, zaplanowanie wesela, odnalezienie drogi po zgubieniu się w lesie.
Jak już sobie podzielisz zagadnienie na mniejsze, ułożone sekwencyjnie składowe zastanawiasz się, jak wykonać krok 1, a jeśli nadal jest zbyt skomplikowany to dzielisz go na podkroki.
Potem umiejętność tą wystarczy przenieść na kodowanie, które jest de facto połączeniem rzemiosła z pewną dozą artyzmu.

Tu masz przykład projektu w którym dłubię sobie dla przyjemności:
Cały projekt.PNG

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1