Projekt bazodanowy w Javie – kilka pytań

2018-06-21 09:11
0

Cześć,

zrodził się w mojej głowie pomysł na program. Nie jestem programistą, ale chce zacząć stawiać małe kroki. Znam podstawy JAVA oraz SQL ale jeżeli chodzi o sprawę bibliotek itp to jestem noga. Program chcę napisać w JAVA'ie + podłączenie do bazy (Jeszcze mam status studenta, więc będę operować na MS SQL).

Póki co chce zrobić jeden element. Mam mieć program w oknie gdzie będę miał kilka miejsc do wpisania informacji. Wpisane informację przenoszą się do bazy danych a następnie można je podejrzeć w formie listy w programie. Póki co, chce zrealizować te proste elementy i teraz rodzi się pytanie. Jak już mówiłem, jestem zielony dlatego chciałbym się dowiedzieć czy do zrealizowania powyższych założeń potrzebuję jakiś konkretnych bibliotek?

Pozdrawiam

edytowany 1x, ostatnio: furious programming, 2018-06-21 14:42

Pozostało 580 znaków

2018-06-21 09:43
Nadziany Polityk
0

Skorzystaj z JPA który jest częścią Javy EE, lub z Hibernate który jest biblioteką zewnętrzną, do połączenia z bazą będziesz potrzebował jeszcze sterownika jdbc do niej.

Pozostało 580 znaków

2018-06-21 10:00
0

Do podłączenia się do bazy na pewno potrzebujesz sterownika, bez względu na to w jaki sposób zamierzasz się połączyć.
Podejścia są dwa (przynajmniej ja tyle znam):

  • możesz korzystać z czystego JDBC
    Co to oznacza? Korzystając z JDBC musisz ręcznie tworzyć kwerendy i je wywoływać. Polecam rzucić okiem na przykład. Generalnie z JDBC już się (chyba) nie korzysta.
  • drugie podejście to skorzystanie z jakiegoś ORM'a
    ORM, czyli mapowanie obiektowo-relacyjne pozwala na łatwiejsze odwzorowanie danych przechowywanych w relacyjnej bazie na obiekty (mechanizm nie dotyczy stricte Javy, jest ogólnodostępny w różnych technologiach). To jest trochę to o czym wspominał anonim poniżej, aczkolwiek pozwolę sobie coś uściślić. JPA, czyli Java Persistence Api to zbiór jedynie interfejsów, nie gotowa implementacja. Taką gotową implementacją jest np. Hibernate, EclipseLink czy OpenJPA. Nie masz obowiązku korzystać z JPA, możesz korzystać bezpośrednio z implementacji np. Hibernate, nie martwiąc się tymi interfejsami. One pomagają wtedy, kiedy chcesz zmienić bazę danych z której korzystasz (o ile nie bredzę za bardzo). Pytanie czy do projektu potrzebujesz całego JPA + Hibernate? Niekoniecznie, są pewne alternatywy typu jOOQ czy MyBatis na które z tego co słyszałem też warto rzucić okiem.

Mojego posta czytaj z lekkim dystansem, nie mam zbyt dużego doświadczenia w tej kwestii, ale mam nadzieję, że pomogłem.


Pozostało 580 znaków

Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0