Programy, o których marzę, żeby napisać

0

Witam,

Nie jestem całkiem nowy w programowaniu, samą budowę języka C# znam dość dobrze. Niestety nie rozumiem niektórych technologii komputerowych, które są mi niezbędne do napisania programów moich marzeń.

Jako, że jestem wielkim miłośnikiem kanałów i czytników RSS, chciałbym napisać własny czytnik RSS. Obecnie moim liderem wśród czytników desktopowych jest już nieaktualizowany czytnik RSSOwl. Prosty czytnik, który wykonuje podstawowe swoje funkcje napisałem już bardzo dawno temu.

Nie potrafię sobie uzmysłowić, co muszę zrobić, żeby mój czytnik RSS potrafił pobierać całą treść artykułu. Większość czytników na rynku nie ma takiej funkcji (chociażby FeedDemon Pro 4.5, FeedReader 3.14, Mozilla Thunderbird). Całe treści artykułów potrafi natomiast wycinać ze strony program Evernote.

Druga ważna sprawa, czytniki desktopowe pobierają tylko te artykuły, które są umieszczone w pliku XML na witrynie z wiadomościami. Jeśli użytkownik komputera wyłączy swój sprzęt na kilka godzin, starsze artykuły nie zostaną pobrane. Omija to na przykład czytnik Inoreader, jednak jest to czytnik działający w przeglądarce internetowej. Jak napisać własny agregator wiadomości z kanałów RSS, który przechowywałby w sobie na stałe wszystkie artykuły umieszczane w Internecie? Tak na przykład działa czytnik Inoreader, który według jego plików pomocy agreguje 7 milionów stron internetowych.

Moim zdaniem są to dwie kluczowe funkcje, jakie powinien posiadać dobry czytnik RSS. Wydaje mi się, że te dwa zagadnienia nie dotyczą bezpośrednio znajomości języków programowania, a raczej dotyczą znajomości dzisiejszych technologii komputerowych.

Powiedzmy, że potrafię sobie wyobrazić jak to wszystko ma działać, natomiast nie wiem jak to napisać.

Drugim programem, o którym marzę, żeby napisać jest program do prowadzenia statystyk piłkarskich. Moim głównym źródłem inspiracji jest Ltrack dostępny pod tym adresem: http://www.ngthomas.co.uk/ltrack.html

Tutaj bardziej niż umiejętności programistyczne liczy się wyobraźnia i wiedza piłkarska.

Mam jeszcze inne marzenia odnośnie programów, które chcę napisać. Jednak obecnie skupiam się tylko na tych dwóch.

;)

0

Na problem nr 2 po części sam sobie odpowiedziałeś. Musisz zrobić serwer który będzie odpalony cały czas, i który będzie agregował całą treść z kanałów. Twój czytnik łączy się wtedy z serwerem i pobiera pełną treść od jakiegoś tam momentu.

Co do problemu nr 1, to rozumiem że chodzi np. o obrazki które doczytują się zwykle w locie? Jeżeli tak, to po prostu musiałbyś je pobierać przy pobieraniu samej treści i serwować je zamiast oryginałów. Tylko w tym wypadku składowanie na serwerze raczej odpada bo terabajty będzie zjadać w zastraszającym tempie.

0

Nie potrafię sobie uzmysłowić, co muszę zrobić, żeby mój czytnik RSS potrafił pobierać całą treść artykułu. Większość czytników na rynku nie ma takiej funkcji (chociażby FeedDemon Pro 4.5, FeedReader 3.14, Mozilla Thunderbird). Całe treści artykułów potrafi natomiast wycinać ze strony program Evernote.

Wystarczy wejść na stronę, na którą prowadzi link do pełnej wersji artykułu i ją pobrać. Aby pozbyć się całej otoczki artykułu i wyciąć tylko najbardziej interesującą treść - to już gorsze zadanie. Próbowałbym na przykład użyć https://github.com/mozilla/readability i za jej pomocą ekstraktować tylko treść artykułu i ją zapisywać/prezentować użytkownikowi.

Druga ważna sprawa, czytniki desktopowe pobierają tylko te artykuły, które są umieszczone w pliku XML na witrynie z wiadomościami. Jeśli użytkownik komputera wyłączy swój sprzęt na kilka godzin, starsze artykuły nie zostaną pobrane. Omija to na przykład czytnik Inoreader, jednak jest to czytnik działający w przeglądarce internetowej.

Jeżeli twoja aplikacji nie będzie działała "ciągle" to może się zdarzyć, że nie pobierze niektórych nagłówków i nie ma tutaj żadnych cudów. Inoreader jest po prostu aplikacją działającą na jakimś serwerze, który działa 24/7, stąd nie traci niczego.

0

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Nadziany Szczur, z Twojego krótkiego posta wywnioskowałem tak wiele, że zaoszczędziłem co najmniej 10 lat na nauce programowania. Daliście mi do myślenia.

Być może to, że nie umiem napisać bardziej skomplikowanego programu nie wynika z moich umiejętności programistycznych, a bardziej wynika to z mojej psychiki. Bardzo łatwo się zniechęcam, co czasami może być zaletą, ale głównie jest to wadą.

Jak w każdej dziedzinie życia najważniejsze jest myślenie. Ostatnio radykalnie zmieniło się moje postrzeganie programowania. Teraz jestem dużo dojrzalszy. Jednak dalej będę kontynuował moją przygodę z programowaniem.

0

Możesz sobie zainstalować Tiny Tiny RSS na serwerze, będziesz miał gotowy czytnik z dostępem z przeglądarki oraz API, do którego możesz napisać swojego klienta, jeśli przeglądarkowy Ci nie odpowiada ;)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1