Wątek przeniesiony 2018-03-10 23:02 z Newbie przez furious programming.

Książka "Czysty kod"

0

Hej, ostatnio zaczęłam programować (mam jakiś miesiąc doświadczenia w C i C#) i bardzo mi się to podoba. Dlatego gdy zobaczyłam na promocji książkę "Czysty kod" Roberta C. Martina to bez zastanowienia ją kupiłam. I gdy się trochę w nią wczytałam i zaczęłam oglądać jakie kody są w niej przedstawione to zauważyłam że wielu instrukcji nie rozumiem i nie jestem w stanie czerpać w pełni wiedzy którą ma ona przekazać. Więc mam pytanie do osób które ją przeczytały, czy powinnam się tym przejmować i odłożyć książkę na później dopóki nie podszkolę swoich umiejętności czy mimo wszystko warto ją dokończyć?

0

Podaj przykład czegoś co nie rozumiesz.

0
Wibowit napisał(a):

Podaj przykład czegoś co nie rozumiesz.

Np kodów sprawdzających pliki albo jak się pojawiają jakieś zmienne Map czy instrukcje których jeszcze nie znam i nie jest mi łatwo je sobie przyswoić tak od razu. No i jeszcze nie robiłam nic na tablicach ale w następnym tygodniu się za to zabiore.

1
Viki2k napisał(a):

I gdy się trochę w nią wczytałam i zaczęłam oglądać jakie kody są w niej przedstawione to zauważyłam że wielu instrukcji nie rozumiem i nie jestem w stanie czerpać w pełni wiedzy którą ma ona przekazać.

Nie wiem którą wersje masz, ale ta którą czytałem miała kody w Javie, a ta ma mało (jeśli w ogóle) "instrukcji".
Instrukcje są zawarte w programach assemblerowych.
W Javie znajdziesz raczej obiekty, metody i ich wywołania.

Ta książka jest niezła, ale żeby ją w pełni docenić warto znać przynajmniej podstawy języka.

Tu masz kurs podstawowy języka:
https://docs.oracle.com/javase/tutorial/java/nutsandbolts/index.html

4

Ogólnie to moim zdaniem warto do podobnych książek/rozwiązań zerkać z perspektywy czasu. Czyli np. za pół roku. I potem za rok. I zobaczysz jak zmienia się podejście itd. Zawsze coś więcej zrozumiesz. Teraz możesz uznać coś za bezsensu (co jest jak najbardziej zrozumiałe). Ale jak wrócisz po czasie do danej książki to zrozumiesz czemu coś ma sens.

Co to pytania to wydaje mi się, że lepiej będzie jak liźniesz więcej języka.

0

Od razu zaznaczam, że ja książki nie czytałem, więc nie wiem, czy moja wypowiedź będzie miała dla Ciebie znaczenie w kontekście Twojego pytania.

Dla mnie w takiej sytuacji należałoby rozpatrzyć kilka czynników:

  • Czy chcesz uczyć się podstaw z książek, czy z internetu – bo domniemywam, że dla C, C# i Unity jest sporo materiałów online wartych uwagi, w szczególności na stronach Microsoftu.
  • Jeśli chcesz uczyć się z książek, to czy masz pieniądze na kolejne, żeby móc z tej nie korzystać, czy jednak wolisz nie tracić pieniędzy i spróbować jakoś wykorzystać to, co już nabyłaś.
  • Dla mnie byłoby chyba niekomfortowo (czy faktycznie kiedyś było, nie pamiętam) uczyć się jednego języka z materiałów do innego, ale książka traktuje, jak mówi tytuł, o czystym kodzie, więc być może ma to mniejsze znaczenie.
  • Chyba największym problemem byłoby to, że jednak pewnie jest tam sporo przykładów. O ile znam Javę i C#, są to języki podobne w niektórych założeniach, w innych odmienne. Martwię się więc, że ucząc się na przykładach z Javy przeniesiesz praktyki w nich zawarte do C#, co oczywiście w szerszej perspektywie nauki nie miałoby sensu (ani kod nie byłby już "czysty", ani napisany zgodnie z dobrymi praktykami w C#, a mógłby też po prostu nie działać). Piszę o C#, bo myślę, że pomieszanie Javy z C byłoby trudne.

Jeśli po książkę wynikowo nie sięgniesz, popierałbym zdanie @anonimowy'ego, żeby wrócić do niej po jakimś czasie. No chyba, że ją sprzedasz.

3

Kod w książce jest w Javie, ale nie powinno to być większym problemem. Jeśli czegoś nie wiesz, wyszukaj w google na zasadzie: "Java map in C#", wtedy będziesz już wiedziała, że chodzi o Dictionary. Na pewno przeczytaj bardziej 'abstrakcyjne' rozdziały, na przykład o nazywaniu zmiennych. Część początkujących programistów nazywa zmienne 'a', 'b' - co jest straszną praktyką i wyrabianiem sobie złych nawyków. Książka zdecydowania warta polecenia, a jeśli trafisz na coś czego nie rozumiesz - na razie to olej, wrócisz do tego po jakimś czasie.

2

Hej, gdy zaczynałem przygodę z programowaniem książka o której wspominasz też wydawała mi się nieznacznie niezrozumiała. Przeczytałem ją całą i wróciłem do niej po roku (przed startem nowego projektu). Czytało mi się ją zdecydowanie lepiej. Ze swojej strony na początek polecam: https://helion.pl/ksiazki/jak-stac-sie-lepszym-programista-przewodnik-pete-goodliffe,jakpro.htm#format/d Książka mniej techniczna, bardziej skupiająca się na umiejętnościach miękkich. Możesz zapoznać się też z "Mistrzem czystego kodu". Ona również jest mniej techniczna.

0

Nie przejmuj się tym, że jest w javie, nie ma to znaczenia. Tam masz przykład w wersji przed refaktoringiem i kolejne etapy refaktoringu więc widzisz jak kod sie zmienia, są też wystarczające opisy by zrozumieć dlaczego takie zmiany zachodzą i tylko o to w tym chodzi. Masz po zobaczeniu wersji przed i po refaktoringu uznać, że wersja po jest dużo czytelniejsza i stosować te triki w praktyce w językach których sam używasz. Oczywiście od razu zaznaczę by nie popadać w paranoje i nie stosować tego zawsze i wszędzie, bo nie wszystko tego wymaga szczególnie jak ma się mało czasu na zrobienie projektu typu "zrób i zapomnij".

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1