Natywność kodu

0

Wybaczcie jeśli to zły dział lub temat. To jest moje drugie konto na jakimkolwiek forum - pierwsze było na elektrodzie, ale dostałem tam bana za złe działy XD.

W każdym razie mam pytanie o pojęcie natywności kodu. Język C jest rozwijany od pięćdziesięciu lat, a nadal jest kodem natywnym dla większości maszyn. Chyba że się mylę? Chyba że natywność tak naprawdę oznacza natywność dla systemu? Czy natywność jest po prostu kwestią kompilatora, który produkuje kod natywny dla każdej maszyny?

Z góry dzięki za odpowiedź.

0

Jezeli jezyk nie korzysta z zadnych specjalnych biblotek z danego systemu operacyjnego, to bedzie przenosny (teoretycznie)

Dlatego jezyki takie jak C, C++, sa multiplatformowe, bo nie maja w standardzie niczego co by wymagalo uzycie systemu operacyjnego
Natomiast Java, ma obsluge obu systemow operacyjnych w swojej wirtualce
C# (nie mylic z .Net core) nie jest multiplatformowy, bo gdy korzysta z jakiegos UI (np winforms, czy wpf) to korzysta z bibloteki/API danego OS by cos wyswietlic

jezeli uzyjesz jakies bibloteki w C ktora byla pisana z mysla tylko o Windowsie, to na linuksie nie bedzie dzialac i vice versa

Nie musisz sie martwic o zly dzial, jezeli bedzie zly to moderator przeniesie

0

I do platformy .NET też mam jedno pytanie. Słyszałem, że MS planuje wydanie tej platformy na Linuxa, a i na telefonach już działa.

Czym tak naprawdę jest ta platforma? To jest jakiś zestaw wrapperów? Czy może coś w rodzaju JVM? Jakbyście znali jakąś dobrą literaturę na ten temat, to byłoby super.

I mam kolejne pytanie - szukam mianowicie jakiejś w miarę aktualnej książki, w której opisane byłoby programowanie interfejsów PC. Powiecie mi, że RS232 jest przestarzałe, ale jednak w przemyśle nadal tego pełno, podobnie jak LPT.

2
szczepaniak69 napisał(a):

W każdym razie mam pytanie o pojęcie natywności kodu. Język C jest rozwijany od pięćdziesięciu lat, a nadal jest kodem natywnym dla większości maszyn.

C nie jest kodem natywnym, to jest skrót myślowy. Natywnym jest język maszynowy, który ma przełożenie na asemblera bliskie jeden do jeden. C jest kompilowany do kodu binarnego, o którym można powiedzieć, że jest natywny. Wynikiem kompilacji kodu c jest plik, składający się z instrukcji obsługiwanych przez daną architekturę sprzętową.

Chyba że natywność tak naprawdę oznacza natywność dla systemu? Czy natywność jest po prostu kwestią kompilatora, który produkuje kod natywny dla każdej maszyny?

Natywność może oznaczać przeznaczenie na konkretny system operacyjny. System operacyjny ma swoje wymagania co do formatu plików binarnych, narzuca ograniczenia na to co można zrobić (dzięki współpracy ze sprzętem, który to umożliwia) oraz dostarcza interfejs binarny i biblioteki, z których mogą korzystać programy. W przypadku plików dedykowanych na dany system i architekturę, nadal mamy jednak do czynienia z instrukcjami z ISA procesora.

Z kolej kod, który można uznać za nie natywny, to na przykład bytecode JVM czy CIL (.Net). W tym przypadku plik binarny skłąda się z instrukcji dla maszyny wirtualnej. Takie instrukcje są wykonywane przez interpreter albo tłumaczone dalej na instrukcje maszynowe.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1