Back-end - od czego zacząć...

0

Witam serdecznie,

Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem zmiany branży, mam 27 lat, obecnie moja praca nie przynosi mi żadnej satysfakcji ani możliwości rozwoju czego nigdy nie chciałem.
Zdecydowałem się na branżę IT ze względu na to jak bardzo jest ona wymagająca, chodzi między innymi o ciągłe nadążanie za trendami jak i możliwości rozwoju.
Niestety obecna praca jak i treningi, absorbują mnie tak bardzo, że ciężko mi znaleźć dłuższą chwilę którą mógłbym poświęcić na samokształcenie się - cierpię na chroniczny brak czasu, co za tym idzie chciałem zdecydować się na małe ryzyko - mianowicie złożyć wypowiedzenie u obecnego pracodawcy i poświęcenie całego swojego czasu na bootcamp w moim mieście, czytając jednak forum napotkałem wiele negatywnych opinii na temat bootcamp'ów - wielokrotnie przewijało się zdanie, chcesz być dobry musisz klepać sam. Nie chciałbym poruszać po raz kolejny tej kwestii mimo tego iż faktycznie wzbudza ona moje wątpliwości dlatego też przejdę do konkretnych pytań z nadzieją, że znajdą się osoby które chętnie na nie odpowiedzą. Z góry dziękuję:
Jestem kompletnie zielony w kwestii programowania przez co wiele rzeczy jest dla mnie nie jasnych a i samo poszukiwanie odpowiedzi na moje pytania nie daje odpowiednich rezultatów (ile ludzi tyle opinii).

1.) Wstępnie wybrałem back-end, ze względu na duże zapotrzebowanie w moim mieście, możliwość rozwoju (full-stack), znajomy który pracuje w tej branży (w moim mieście) zasugerował mi język Ruby - niestety firma w której chciałbym rozpocząć szkolenie oferuje obecnie kursy back-end w Python i PHP.
Jak podjąć decyzję na który język się zdecydować i czy Ruby faktycznie nie byłby lepszą opcją?

2.) Jeżeli jednak znalazłbym czas na naukę własną to gdzie powinienem szukać informacji od czego zacząć back-end?
Nie chciałbym zabłądzić z w temacie, nie chciałbym się zrazić do programowanie poprzez moje nieumiejętne dobranie materiałów w stosunku do moich umiejętności (lub jak kto woli ich braku).
Dlatego też bootcamp wydaję się dla mnie dobrą formą nauki ponieważ ktoś uporządkuje proces mojego rozwoju w jakąś logiczną całość, ja sam osobiście nie jestem w stanie dobrać materiałów które są dla mnie dobre na tę chwilę, może jednak ktoś z Was ma jakiś pomysł.

3.) Czy macie może gdzieś adres jakiejś infografiki/strony na której znajdę szczegółowe informacje na temat back-end?
Chodzi mi o to z jakich języków, frameworków korzysta i czym się one charakteryzują, coś co pomogłoby mi określić moje preferencje.

4.) Chętnie przygarnę artykuły, linki, blogi które uważacie, że pomogą mi "wystartować" z programowaniem, obecnie kompletnie nie wiem od czego zacząć...

Pozdrawiam z nadzieją na konstruktywne odpowiedzi :)

0

A wpisywałeś w google backend map?
https://github.com/kamranahmedse/developer-roadmap

0
axelbest napisał(a):

A wpisywałeś w google backend map?
https://github.com/kamranahmedse/developer-roadmap

Dziękuję - niestety nie wpisywałem , roadmap nie był dla mnie znanym terminem :)
Dokładnie o to chodziło.

0

Kup może sobie jakiś kurs (ostatnio sa promki na udemy) - kup kilka książek. Przeplataj ze sobą te rzeczy, jak w trakcie kursu przerabiasz np tablice to zaglądaj do książki.
Na równi z książką będzie oficjalna dokumentacja danego języka.

Następnie wyznacz sobie jakiś cel - przeprowadź analizę czy dany problem można rozwiązać w danym języku, jeśli tak to jak? A następnie zabierz się do tworzenia kodu.

Co do zrażania się - na drodze do zostania programistą będzie stało wiele przeszkód - więc nie możesz zrażać się, tylko myśleć nad tym jak dany problem pokonać. To jest chyba najważniejszy krok, myśleć i analizować problemy w taki sposób by znajdować rozwiązanie. Jeśli problem Cię przerasta rozbij go na mniejszy elementy... no i tak w kółko ;)

Python/Ruby/Php - skoro zaczynasz to każdy z nich będzie dobry. Pewnie mnie zaraz zjedzą - ale dziś w php'ie można pisać naprawdę fajny kod. O Ruby slyszalem zbyt malo by moc o nim coś powiedzieć, natomiast Python ponoć ciekawszy od php'a. Na Twoim miejscu wybrałbym pewnie pythona.

Bootcamp - jak masz kasę i to Cię zmotywuje to ok, ale pamiętaj że w przyszlosci sam będziesz rozwiązywał o wiele trudniejsze problemy niż to czego Cię tam nauczą - tak więc... może lepiej od początku trenować zdolność uczenia się i organizowania sobie czasu/pracy?

0

Dzięki za odpowiedź, postaram się zapoznać z Pythonem w najbliższych dniach, może uda się samodzielnie nauczyć tego polegając na jakiś kursach online.

Jeżeli chodzi o bootcamp - była by to inwestycja w przyszłość, podobno na targach po kursie jest szansa na kontakt z pierwszym potencjalnym pracodawcą, chcąc nie chcąc kasa musiała by się znaleźć a chodzi głownie o to aby ktoś pokazał mi o co w tym wszystkich chodzi i od czego zacząć.
Chętnie zorganizowałbym sobie czas pod samokształcenie się w domu, niestety wymiar czasu pracy skutecznie mi to uniemożliwia, jedyną alternatywą jest właśnie rzucenie pracy na 6 tygodni i nauka na bootcamp po 8h dziennie :)

0

Jedną z podstawowych umiejętności programisty jest wyszukiwanie dowolnej informacji. Szuka się w Internecie, w dokumentacji, pyta się znajomych programistów, a jak już nic pomaga, to pisze się na stackoverflow. Podobnie jest z książkami. Zanim zaczniesz pytać, jaką książkę do back-endu kupić, to poczytaj na forach, na blogach, przejrzyj oceny i recenzje w księgarniach internetowych. Temat wałkowany setki razy, więc wyskoczy w wyszukiwarce Google od razu na górze. Dopiero jak znajdziesz kilka pozycji i nie będziesz wiedział co wybrać, to możesz się doradzić.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1