Po co używać Bootstrapa?

0

Witam chciałbym dowiedzieć się po co używać bootstrapa? Rozumiem że są tam gotowe elementy do strony i są one do tego responsywne ale czy nie lepiej pisać swój własny kod od 0 w html css? Czy jest on wykorzystywany przez profesjonalnych programistów? Jaki sposób pisania stron ze strony front endowej jest tak naprawdę używany przez profesjonalistów? Bootstrap , SASS zwykły css i html? Pozdrawiam!

4

ale czy nie lepiej pisać swój własny kod od 0 w html css?

To pytanie zmierza do: czyż nie lepiej byłoby pisać od zera własne systemy operacyjne?

Odpowiedź jest zaskakująca: nie, ponieważ z całą pewnością wyszłoby coś gorszego niż aktualnie istniejące oprogramowanie (tudzież: biblioteki).

Bootstrap jest wykorzystywany, ponieważ w szybki, łatwy oraz maksymalnie przenośny między przeglądarkami sposób umożliwia tworzenie stron od zera - po co za każdym razem oprogramowywać grid od nowa, skoro w Bootstrapie masz już to wbudowane?

Po co od zera tworzyć alerty, skoro już to masz?

Po co (...)

Zresztą, gdybyś stworzył x-stron, sam byś zauważył, że pewne schematy w stylach się po prostu powtarzają i musisz pisać dokładnie identyczny kod. A tak masz Bootstrapa (czy inne frameworki) i magia się po prostu dzieje.

Czy jest on wykorzystywany przez profesjonalnych programistów?

Rzuć okiem w źródła Twoich ulubionych stron internetowych i sam sprawdź :)

1

zależy od budżetu, jak masz kilkanaście/kilkadziesiąt tysiaków budżetu to można sobie rzeźbić samemu i optymizować do woli, frameworki to taki kompromis pomiędzy wydajnością, a opłacalnością

0

Im łatwiejszy framework tym mniej daje możliwości... Jeżeli zbudujesz strukturę na Bootstrapie to zapomnij o podziale strony na 5 części w pionie, z drugiej strony kto by dzielił stronę na 5 części w pionie ;)

0

Bootstrap jest wykorzystywany bo jest łatwy w użyciu. Dużo łatwiej wkleić 3 rzeczy do nagłówka niż pisać parędziesiąt linii kodu żeby strona wyglądała dobrze na wszystkich platformach. Dodatkowo daje 2 możliwości. Pobieranie tylko części fiuczerów (używasz w projekcie tylko grida i modali? pobierz tylko to, będzie mniej do załadowania) daje możliwość ustawienia kolorów, marginesów i chyba wszystkiego o czym można pomyśleć. Dodatkowo jest rozwiany przez ogromną społeczność, jest milion bibliotek które mają integrację z nim. Więc póki nie klepiesz kodu dla googla to osobiście polecam używanie bootstrapa. Ogrom problemów będziesz miał z głowy.

0

Zależy.

  • Jeżeli jesteś designerem, to nienawidzisz Bootstrapa bo wszystko wygląda tak samo i dość przeciętnie.
  • Jeśli jesteś front-endem to doceniasz to, że jak postawisz coś na gridzie to będziesz miał 99% dobrze wyświetlone na większości ekranów. Ucieszysz się także, że masz już predefiniowane gotowe komponenty, które możesz sobie dopasować do swoich celów. Bardzo duża część gotowych rozwiązań też jest postawiona na bootstrapie więc proces implementacji czyichś "bibliotek" także przebiega dość sprawnie.
    Ale jak designer będzie chciał np. własny ładniutki navbar to na samą myśl o nadpisywaniu z !important wszystkich styli od bootstrapowego navbara wyjdą ci pryszcze na plecach.
    (* Chociaż możesz modyfikować Bootstrapa na poziomie SASSa i wtedy tego po części unikniesz, ale...)
  • Jak jesteś back-endem (ale np. pracujesz sam) i nie chcesz się bawić w cssy to czujesz komfort tego, że na szybko sobie możesz postawić prototyp UI swojej aplikacji i nawet to jakoś wygląda.
    A jak chcesz coś innego, to pozmieniasz kolorki i już masz coś "własnego"

Łatwo to także można przełożyć na firmy. Tak jak @czysteipachnaceskarpetki wspomniał jeżeli jest duży budżet to firma pisze "swojego bootstrapa", a jak chcą szybko i tanio wyjść ze swoją aplikacją to Bootstrap jest dobrą opcją.

Edit:
Aha, zapomniałem jeszcze o tym, że Bootstrap wyręcza cię z badania rynku np. na temat jakie marginesy będą odpowiednie na takiej rozdzielczości, a jakie na innej. Uśrednia tzw. breakpointy rozdzielczości, ale to już bardziej zasługa samego grida.

1

Gdyby taki grafik jak ja zabrał się za tworzenie layout'u bez bootstrapa to klękajcie narody. Choćby dlatego jest świetnym narzędziem.

2

Przy małym budżecie Bootstrap jest jak znalazł bo: klient się cieszy bo w miarę to wygląda i jest przyjemne, dev nie musi dużo się naklepać kodu. Wszyscy zadowoleni.

1

http://adventurega.me/bootstrap/
( ͡° ͜ʖ ͡°)

1

Jak ktoś umie pisać media query, i ma cssa w głowie to dla niego jest oczywiste że nie ładuje dodatkowego badziewia gdzie wszystko jest "gotowe" (gotowe wg jakiego projektu? na pewno nie wg projektu twojego grafika) i potem to "gotowe" i tak musisz przeorganizować żeby pasowało do tego co chcesz. I najgorsze: html staje się syfem po dodaniu wszystkich tych klas, a usuń potem jakiś kontener czy inny div i szukaj wiatru w polu co i dlaczego się wyebało.

Dla backendowców którzy nie chcą się zagłębiać w css jest logiczne że popup wystarczy że jest, ale jak siedzi koło ciebie grafik to szybciej zrobisz ten popup samemu, no ale musisz znać css i jquery - wtedy naprawdę pisanie tego zjamie ci tyle co przygotowanie htmla/cssa pod "gotowy" bootstrap.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0