Na ile oceniacie znajomość Javy kogoś kto zna:

0

*pętle, rekurencję

*przetwarzanie zmiennych, tablic

*metody

*klasy, dziedziczenie, polimorfizm

*obsługę błędów

w skali od 0 do 10, gdzie 0 - nic nie umi, 10 - wszystko umi

2

Junior Assistant

2

Przecież to wszystko to są absolutne podstawy :-P

1

Na Juniora to mógłbyś się więcej pouczyć. To za mało. Tyle to by wystarczyło do zdania przedmiotu na studiach o nazwie "Podstawy programowania" ;)

2

Skoro nikt nie wie co te gwiazdki oznaczają to po co je nadawać? Jak rekruter spyta co daje 5 gwiazdek to co odpowiesz?

0

@Wibowit: dam Ci przykład: za pomocą VBA wiele razy automatyzowałem raporty w Excelach, proste rzeczy: tam coś odśwież, tam coś poprzekładaj, jak coś to zmień >plik itd. Poziom mojego VBA jest w pełni wystarczający do raportowania, ale nic skomplikowanego w nim nie napiszę. Teraz pytanie: wpisać sobie do CV "VBA"? nie >wpisać? czy wpisać "VBA 4/10" ?

Wpisz VBA do CV i daj linka do githuba z projektami.

2

Nie baw się w żadne gwiazdki - nikomu nic sensownego to nie powie, ponieważ jeden sobie wpisze 8/10 znając podstawy Javy (bo będzie myślał, że dużo do nauki mu nie zostało), a drugi to samo mając opanowane dwa frameworki i opracowane multum projektów.

Najlepiej po prostu dorzuć nazwę języka do CV wraz z technologiami oraz poprzyj tę wiedzę kilkoma aplikacjami nad którymi pracowałeś.

0

już zaliczyłem w swoim życiu 1mies. praktyk bezpłatnych i nie zamierzam więcej za darmo robić.

Własne projekty robisz w tematyce którą lubisz/w której chcesz się rozwijać. Potraktuj to jako odskocznię od gotowania spaghetti.

0

tylko, że ja nie lubię VBA... a jednak z niego korzystam czasem w robocie i szkoda by siętym nie pochwalić.

Przecież nadal masz prawo wpisać do CV gdzie/w czym pracowałeś. Powiem tak - HR raczej nie ma ustalonej granicy gwiazdek od której rozpatruje CV.

5

Tak się składa, że wielokrotnie brałem udział w rekrutacji i to po obu stronach, aczkolwiek od dwóch lat to ja jestem tym rekrutującym. Nie patrzę na żadne gwiazdki. Nie widzę też żadnych gwiazdek - kandydaci to dorośli ludzie, a nie dzieci bawiące się we wstawianie gwiazdek. Miejsc na gwiazdki nie ma też w żadnym szablonie CV używanym przez agencje rekrutacyjne.

Jeśli ktoś ma coś wpisane do CV to znaczy, że może o tym coś poopowiadać albo tego użyć przy programowaniu w parach, które jest też częścią procesu rekrutacyjnego. Jeśli kandydat wpisał w CV coś co też umiemy i co łatwo sprawdzić przy programowaniu w parach w rozsądnym czasie to sprawdzamy - gość ma coś z użyciem tego zaprogramować nie korzystając z żadnego StackOverflow. Jeśli na czymś się zatnie to pomagam gościowi od razu. Jeśli zacinał się będzie w kółko to znaczy, że nie ogarnia tematu. Z drugiej strony dużo umiejętności ciężko sprawdzić kodując w parach na samej rekrutacji. W takich przypadkach pytamy o dane rozwiązanie np jak się tego używało, jakie były problemy, co się udało danym narzędziem rozwiązać, jakie były alternatywy i dlaczego nie wybrano alternatyw.

Nauczyliśmy się też, że wszelkie oceny które kandydat wystawia sobie sam są mało miarodajne. Zwykle kandydaci oceniają siebie zbyt wysoko. Skutkuje to dwiema konsekwencjami:

  • jeśli ktoś wystawia sobie wysoką ocenę to zakładamy, że się przechwala,
  • jak wystawia sobie niską to zastanawiamy się czy w ogóle go brać na rozmowę,

Ergo - najlepiej gdy ktoś po prostu dobrze opisze projekty w których brał udział, da linka do własnego GitHuba, bloga czy czegokolwiek innego gdzie można by ocenić jego twórczość.

0
*pętle, rekurencję

*przetwarzanie zmiennych, tablic

*metody

*klasy, dziedziczenie, polimorfizm

*obsługę błędów

Idź dalej. Tym co napisałeś nie warto się chwalić nawet, ale to może być pierwszy krok, żeby nauczyć się czegoś więcej. Przysiądź i po kilku miesiącach będziesz wiedział z 3 razy więcej. Zadając takie pytanie pokazujesz tylko, że spoczywasz na laurach. Najlepiej nie bawić się w wyliczanki "znam to i to w języku", tylko zrobić jakiś realny projekt, prawdziwy program, grę, cokolwiek.

Nie widzę też żadnych gwiazdek - kandydaci to dorośli ludzie, a nie dzieci bawiące się we wstawianie gwiazdek.

W zasadzie gwiazdki sobie stawiają głównie osoby, które stawiają pierwsze kroki w branży, więc to się nawet zgadza.

3

2/10, bo dałeś obsługę błędów, chociaż to nie taki prosty problem, więc może ci się tylko wydawać że to umiesz.

3

Ktoś tu chyba jest stworzony do pracy w instytucjach państwowych :)

2

Język to jedno, ale to wszystko co wokół danego języka, jego ekosystem jest szeroki i głęboki.

0

nie strasz.

To państwowe instytucje słyną z wymagania stosu papierków i tony umiejętności w cv (bez pokrycia oczywiście).

0

A tak z ciekawości, to co Waszym zdaniem trzeba umieć żeby złapać się bezproblemowo na juniora w jakiejś firmie (java)?

0

szach mat: król rekrutacji pracuj.pl sam używa gwiazdek: https://www.pracuj.pl/praca/data-scientist-warszawa,oferta,5110210 - Javowiec

Te gwiazdki oznaczają wagi jakie pracodawca przypisuje konkretnym umiejętnościom. Dzięki temu ktoś kto jest dobry tylko w aspektach ocenianych jako mało ważne może sobie odpuścić ofertę bo pracodawca i tak nie będzie nim zainteresowany.

System gwiazdek jest też stosowany np na https://www.nofluffjobs.com/ z tym, że tam są tylko 3 gwiazdki na umiejętność. W większości ofert jest jednak jeszcze prostszy podział umiejętności, czyli na dwie kategorie: "must have" i "nice to have", bez gwiazdek.

0

Jakie są wymagania na JAVA JUNIOR? Sama JAVA wystarczy + znajonośc MySQL, czy trzeba znać hibernate, springa itp?

0

Skoro zadajesz takie pytanie, to znaczy, że prawdopodobnie umiesz tylko teorie. Albo gdzieś coś tam raz zrobiłeś i Ci zadziałało. Takie jest moje zdanie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1