Jaka technologia - koszty utrzymania

0

Witam,

Mam problem z wyborem technologii do stworzenia aplikacji webowej i proszę doświadczone osoby o pomoc. Głównym problemem jest wybór technologi w perspektywie sprzedaży i wdrażania aplikacji u klientów. Sama aplikacja będzie kosztowała góra 5 tys zł. Gromadzi dane i wspomaga pewien proces. Użytkownikami końcowymi aplikacji będą pracownicy danej firmy, którzy dodam będą w aplikacji uwierzytelniani. Aplikacja będzie przechowywała wrażliwe dane firmy, stąd będzie stała na serwerach potencjalnych klientów. Dostęp do aplikacji będzie w firmie zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.

Przykładowy scenariusz ( wybrałem asp.mvc ponieważ aktualnie dłubię w .net ):
Stworzę aplikację w ASP.MVC + SQL Express ( darmowa baza wystarcza np. na 4 lata ). Klient posiada 80 pracowników którzy będą korzystali z aplikacji i jak pisałem wcześniej będą uwierzytelniani. Klient posiada serwer z Windows Server. W tym scenariuszu jak rozumiem będzie musiał zakupić dodatkowo brakująca ilość cali do Windows Server gdzie hostowana jest aplikacja + dodatkowo licencję External Connector aby wystawić aplikację na zewnątrz?
Więc podsumowując aplikacja będzie go kosztowała 5 tys + Cena brakujących Cal + External Connector.

Grupa docelowa: małe firmy.
W takim scenariuszu raczej możemy sobie odpuścić aplikację bo jej koszt przez licencje firm 3cich nasz skreślają :)

Czy jest jakaś alternatywa gdzie nie ma tak dużo dodatkowych kosztów?

0

Doświadczony nie jestem więc może ktoś mnie poprawi potem ale na 99% jestem pewien że jeżeli chodzi o technologie webowe to tańsze niż PHP nic nie będzie szczególnie jeżeli to ma być łatwe do ogarnięcia

1

php, lub python/django, klient nie musi kupować żadnych licek, jedynie utrzymuje maszynę pod środowisko stojące na linuxe.

0

A czy orientuje się ktoś może jak jest z ASP.NET Core hostowanym na linuxie ? Czy taki scenariusz wymaga jakiś cali M$ ?

0

A uda ci sie tą aplikacje odpalić na Mono? Nie lepiej już javę?

0

Nie myślałem o Mono tylko o bardziej o nowinkach gdzie M$ się chwali że można asp.net core hostować na linuxie. Pytam jako laik więc proszę o wyrozumiałość :)

Chciałbym napisać aplikację w ASP.NET Core, hostować ją Linuxie + łączyć się do WS gdzie stoi SQL Express.

0

Odpalisz ;) na .net core, a po miesiącu będziesz potrzebował czegoś z pełnej funkcjonalności i... dokończ sobie ;)

0

@mr_jaro a dlaczego do Pythona zawsze wybierają Django a nie Pyramid, Tornado czy Flask. Widzę wiele serwisów erotycznych z kamerkami postawionych na Python/Django i ładnie wyrabiają wydajnością. Wydaje mi się że Ruby/RoR nie dało by rady, a Node.js jeszcze zbyt nowe i się rozwija, co nie zmienia faktu, że te technologię będą PHP 7 skubać torcika po kawałku. Do tego wyrastają jak grzyby po deszczu jakieś Elixiry.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0