Początki z Bootstrapem.

0

Siemka,
chciałbym zacząć naukę tworzenia responsywnych stron www przy użyciu Bootstrapa. Przeleciałem w miarę zrozumiale polski kurs bootstrapa, rozejrzałem co nieco w jego dokumentacji.
Jak zacząć praktycznie uczyc się tego frameworka (?)? Bo mam wizję, że mogę "copy-paste'owac" kod i tworzyć jakieś tam strony w ten sposób, korzystając z tych gotowych fragmentów kodu na stronie Bootstrapa. Ale czy to ma sens? Jak radzicie zacząć?
Czy może po prostu mieć włączoną dokumentację, ale fragmenty kodu przepisywać, co by lepiej zapamiętać?

I jeszcze jedno, jak potem wygląda praca z Bootstrapem? Piszecie z pamięci te klasy, kopiujecie gotowe fragmenty np. pod menu czy piszecie sami?
Z góry dzięki za nakierowanie!

PS.: jak macie jeszcze jakieś fajne kursy czy coś z nim związane to podsyłajcie, póki co korzystałem z kursbootstrap.pl

0

Po to ten kod tam jest żeby z niego korzystać.

Jak będziesz tworzyć projekty na zlecenie to będziesz zmuszony modyfikować ten kod pod wymagania klienta.

0

I jeszcze jedno, jak potem wygląda praca z Bootstrapem? Piszecie z pamięci te klasy, kopiujecie gotowe fragmenty np. pod menu czy piszecie sami? Z góry dzięki za nakierowanie!

Pisanie jest łatwe. Gorzej modyfikacje. Bootstrap ma to do siebie, że jest jednorazowego użytku - czyli bardzo szybko można coś napisać (przejść ze stanu "pusty plik" do stanu "coś widać i ma to ręce i nogi"), jednak modyfikowanie istniejącego kodu w Boostrapie nie jest raczej przyjemne.

A istniejący kod na Boostrapie będziesz musiał modyfikować i tak jeśli np.

  • przejmujesz projekt po kimś
  • robisz większy projekt i w międzyczasie zmienia się design
  • klient/designer zaczyna marudzić i prosić o kolejne poprawki

A potem wszystko zaczyna się rozłazić i miał być Bootstrap, a i tak musisz pełno swoich styli wrzucić do CSSa po to, żeby zaspokoić wymagania co do wyglądu (np. jeśli masz narzucony design z góry i dostajesz plik PSD z jakimiś cudami od grafika, to często tego nie da się zrobić w czystym Boostrapie, więc niby piszesz co najwyżej sam layout na Bootstrapie (kolumny itp.), ale wygląd wszystkiego piszesz sam, we własnych stylach CSS).

Czyli jak dla mnie - Bootstrap jest dobry w początkowej fazie projektu (prototypowaniu), ew. jak robisz coś, co nie wymaga super wodotrysków graficznych (np. panele administracyjne). Natomiast jeśli masz z góry wyznaczony design od grafika, który musisz zrobić pixel perfect, to Bootstrap raczej mało ci pomoże, prędzej skille związane z czystym CSSem (czyli oprócz Bootstrapa trzeba i tak CSSa znać dobrze).

Nie to, żebym hejtował Bootstrapa, po prostu dostrzegam jego wady jak i zalety.

Bo mam wizję, że mogę "copy-paste'owac" kod i tworzyć jakieś tam strony w ten sposób, korzystając z tych gotowych fragmentów kodu na stronie Bootstrapa.

Na tym polega Bootstrap niestety, że się kopiuje i wkleja duże kawałki kodu (no chyba, że się korzysta z jakichś nakładek boostrapowych na Reacta czy Angulara, które robią z tego komponenty - ale jeśli zaczynasz to bym sobie to darował póki co).

Poza tym - większość edytorów ma wtyczkę Emmet, która ułatwia klepanie kodu HTML i zamiast:
<div class="btn">to jest przycisk</div>
piszesz tylko
.btn{to jest przycisk} i naciskasz tab i ci się to samo zamieni na kod HTML.

No i jeśli chodzi o całość Bootstrapa, to najbardziej przydatnym elementem jest moim zdaniem grid, który pozwa ci tworzyć łatwo responsywne strony:
http://getbootstrap.com/css/#grid

0

Bootstrap dobry jak:

nie znasz się na CSS i chcesz złożyć coś co będzie wyglądać mniej więcej OK – grid, kolory, domyślny wygląd przycisków itp. Po prostu bootstrap, to pudło z lego.

robisz coś do bólu szablonowego np. ww. panel administracyjny.

jako „zaczyn”/szablon do projektów realizowanych na jedno kopyto np. stron aplikacji firmowych.

Bootstrap zły jak:

nie znasz CSS i chcesz zrobić wodotryski

próbujesz integrować go z istniejącym layoutem, bo będziesz miał konflikty nazw

bardzo dobrze znasz CSS i masz już gotowe szablony.

0

Bootstrap jak jest dobrze opisany (header, sekcje, footer, skrypty) to nie ma żadnych problemów, budowa jest do bólu prosta, grid, parę divów, buttony, tabele, galerie, potem dorzucasz trochę php i js jak jakieś formularze itp. właściwie logika, że kopiuj-wklej, bo koła od nowa nie wymyślisz

Wiadomo, że przy większym projekcie nie starczy html\css, bo nie będziesz za każdym razem przepisywał header\footer, bo się zajedziesz,więc solidny backend jest niezbędny niezależnie od tego w czym zrobisz front.
do nauki prostych stronek ciekawy jest też materializecss, bardzo prościutki, przejrzysty, wszystko się samo robi, zawsze lepsze od ważącego tonę wordpressa z aktualizacjami i doglądaniem wtyczek

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1