Wzorce Projektowe - jak poprawnie używać?

0

Cześć. Pisze z takim tematem tj. wzorce projektowe. Jakie są Wasze opinie na ten temat? Kiedy warto używać wzorców projektowych? Czy projekt powinien być zbudowany w oparciu o jeden wzorzec czy np . o kilka? Wiem że pytania może dość trywialne ale myślę że wzorce stanowią dość sensowną część programowania i warto wiedzieć co nieco o ich używaniu. Będę wdzięczny za odp.

2

Wzorce projektowe stanowią dobre praktyki w rozwiązaniu określonych problemów napotykanych podczas wytwarzania kodu. Jednakże w mojej opinii powinno się je używać wtedy kiedy są faktycznie użyteczne. Mam na myśli sytuacje kiedy na siłę tworzymy kod tak, aby wykorzystać dany wzorzec projektowy.

0

Istnieją wzorce, na których opiera się całe projekty (a przynajmniej rozdzielenie prezentacji od logiki biznesowej), ale tak poza tym, to różnych wzorców używa się do realizacji różnych zadań. Np. obsługa różnych formatów plików, obsługa bazy danych, wyświetlanie danych na ekranie - to wszystko są takie zadania, że w każdym z nich można zastosować kilka wzorców.

0

Tak jak powiedział @somekind, niektóre wzorce pozwalają na zbudowanie ogólnej struktury całego systemu, inne dobrze nadają się do rozwiązania poszczególnych mniejszych problemów programistycznych. Czasem stosuje się tylko fragment jakiegoś wzorca tak, żeby zachować rozsądny stosunek elastyczności kodu do jego skomplikowania. Często zdarza się, że programista pisząc kod tworzy go zgodnie z jakimś wzorcem i nawet o tym nie wie.
Reasumując - nie da się zbudować jakiegokolwiek systemu informatycznego w oparciu o tylko jeden wzorzec. Wzorce to bardziej jak skrzynka z narzędziami - czasem użyjesz młotka, a czasem śrubokręta w zależności od potrzeb w danym momencie.

[Adam]

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1