Linux a programowanie mikrokontrolerów

0

Witam,
Mam takie pytanko, co ma wspólnego linux z mikrokontrolerami ? W ogłoszeniach o pracę często jest wymagana znajomość linuxa, ale to chodzi o to żeby po prostu po pisać programy na linuxie (tak samo jak na windowsie i je wysyłać do uC) czy tego linuxa jakoś się instaluje na uC?(jak tak to po co?) Ktoś wie jak w praktyce to wygląda?
Z góry dziękuję za pomoc : )

0

Jak dla mnie bardziej prawdopodobne jest, że od programistów mikrokontrolerów często wymaga się znajomości systemów wbudowanych. A te często powstają na linuchu. To na jakim systemie jest środowisko deweloperskie dla mikroklocków ma drugorzędne znaczenie. Znani mi programiści mikrokontrolerów programowali pod Windowsami. Może mniej roboty z konfiguracją specjalistycznego IDE?

0

Systemy wbudowane masz na myśli coś typu Raspberry Pi ?

0

Po części tak. Ale również np. system do dekodera czy sterujący telewizorem. Poza tym taki system wbudowany to może być router. A jakiś mikrokontroler np. 8051 może tylko sterować miganiem jakiejś śmiesznej diody.

0

Czasami korzystasz na niektórych urządzeniach z jakiś systemów opartych na linuksie - np uclinuksie.

0

czy tego linuxa jakoś się instaluje na uC?

Zależy na jakim, ale często tak jest, zwłaszcza na większych.

jak tak to po co?

Po to, po co jest system operacyjny.

1
gswidwa napisał(a):

że programuje się glównie w c++, w odpowiednim środowisku, przerabia na kod maszynowy i wgrywa się do maszyny. Więc moim zdaniem jak mam na komputerze windows7 to ściągam środowisko pod win i tyle, mam racje czy się mylę?

Nie zawsze to środowisko istnieje pod Windows. Przykładowo, jeśli docelowa maszyna ma Linuksa, to nawet jeśli jest to architektura inna niż x86/x64, łatwiej o kompilację pod Linuksem (czyli zmienia się tylko architektura procesora) niż pod Windowsem (zmienia się architektura i system).

W przypadku wspomnianego Raspberry Pi na którym działa Linux (między innymi, ale to „domyślny” system na tej platformie) programować trzeba albo na samym RPi (co może być uciążliwe ze względu na słabe parametry maszyny - zwłaszcza pierwszych wersji), albo pod Linuksem na pececie, z czym nie ma problemu.

Gdzieś w internecie krąży instrukcja jak skompilować cross-compiler z Windowsa na RPi ale mnie się ta sztuka nie udała.

0

A pod te małe komputerki arm nie programuje się częściej już w samej Javie niż w C? Widziałem nawet kartę sim z wbudowaną maszyna JVM i zaprogramowaną w Javie.
http://www.jarzebski.pl/

0
Wielki Orzeł napisał(a):

A pod te małe komputerki arm nie programuje się częściej już w samej Javie niż w C? Widziałem nawet kartę sim z wbudowaną maszyna JVM i zaprogramowaną w Javie.
http://www.jarzebski.pl/

Akurat niektóre Smart Card (JavaCard) się faktycznie programuje w Javie (ale jest też w .NET :P), ale to raczej wyjątek, niż reguła. I o ile pamiętam to ta Java tam jest bardzo stara.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1