Wątek przeniesiony 2015-08-25 20:42 z C# i .NET przez Ktos.

Od czego zacząć? 2015.

0

Witam. Na wstępie chce Wam uświadomić, że tak, wiem były miliony takich tematów, jednak wszystkie które przeglądnąłem są z roku 2009-2012. W związku z tym wydaje mi się, że coś musiało się zmienić, więc wole się zapytać, niż jakieś stare poradniki czytać. W dodatku w tym roku wyszła nowa wersja Visual Studio. Chce Was się zapytać od czego zacząć naukę C#, żeby móc pisać jakieś większe aplikacje. Znam język obiektowy z C++, oraz podstawy C#, bawiłem się troszkę w aplikacje konsolowe, ale to nie to samo. W C# są różne frameworki itd. mógłby ktoś z Was mi to bardziej przybliżyć? I co chodzi z tym .NET ? Jeszcze bardzo prosiłbym o jakieś ciekawe tytułu książek do przeanalizowania.

0

jednak wszystkie które przeglądnąłem są z roku 2009-2012. W związku z tym wydaje mi się, że coś musiało się zmienić
Nic się specjalnie nie zmieniło, poza wersją .NET-a (4.6) i Visual Studio (2015).

Właściwie nie ma co powtarzać tego samego, skoro różne wątki przeczytałeś...

2

Ech. Ostrzegam - post zawiera duże ilości KTS-ów (Kolejnych Trzyliterowych Skrótów). Dam ci duże ilości skrótów, abyś wiedział, czego szukać dalej.

Ogólnie w .NET masz 3 drogi: typowe aplikacje desktopowe, "nowe" aplikacje desktopowe + aplikacje mobilne, aplikacje internetowe. Z punktu widzenia pracy to prawdopodobnie to trzecie będzie najbardziej interesujące, bo jest najwięcej pracy związanej z tą dziedziną.

Jeżeli zdecydujesz się na tworzenie aplikacji webowych to musisz zaprzyjaźnić się z ASP.NET - jest to framework służący do tworzenia aplikacji internetowych. ASP.NET obecnie ma wersję 4, w rozwoju jest wersja 5 (znana również jako ASP.NET vNext). W ramach ASP.NET istnieje coś takiego jak ASP.NET MVC (obecnie w rozwoju wersja 6), jest to framework do budowy aplikacji internetowych zgodnych ze wzorcem projektowym MVC. ASP.NET 5 opiera się na nowej infrastrukturze, .NET Core 5, i jest przygotowywany w taki sposób, aby działał na każdym systemie operacyjnym, nie tylko Windows.

Do aplikacji desktopowych, takich typowych, masz dwie biblioteki: WinForms i WPF. WinForms jest starsza i obecnie idzie w odstawkę, WPF jest nowsza i chwilowo jest bardziej żywotna. Mówi się, że rynek aplikacji na desktop umiera.

Do aplikacji mobilnych masz obecnie nowy twór o nazwie UWP - Universal Windows Platform. Jest to takie pomieszanie z poplątaniem i przenazywaniem starych koncepcji, ogólnie chodzi o to, że da się budować aplikacje, które działają w Windows dla komputerów oraz Windows dla telefonów. Naraz. UWP jest bardzo świeże (miesiąc), ale bardzo polega na elementach znanych z poprzednich bibliotek w rodzaju WPF, Silverlight (w tym odmianie Windows Phone Silverlight) i WinRT/WinPRT (tzw. aplikacje dla Windows 8).

Są oczywiście jeszcze inne nisze, np. jest popularny silnik gier o nazwie Unity, gdzie skrypty można pisać w C#, istnieją ewenementy takie jak NETMF gdzie pisze się w C# dla urządzeń wbudowanych.

A "o co chodzi z tym .NET?"? .NET to nazwa osłonowa na szereg technologii pozwalających pisać aplikacje.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0