Czym jest semantyka w programowaniu?

0

Witam. Czy moglby ktos wytlumaczyc w w miare prosty sposob czym jest semantyka w programowaniu? Co oznacza ze "piszemy semantyczne strony"?

1

Semantyka definiuje precyzyjnie znaczenie poszczególnych symboli oraz ich funkcję.

Przykładowo w html5 masz <footer> <header> <nav> <section> <form> <table> etc., są to elementy semantyczne bo ich nazwa definiuje zawartość. Przykładem nie-semantycznych znaczników może być <div> lub <span> ponieważ sam znacznik nie mówi o zawartości.

Oczywiście nic nie jest takie proste, w sieci są miliony artykułów na temat dlaczego przy tworzeniu stron powinno się używać <em> (emphasis) zamiast <i>, <strong> zamiast <b> itd.

*w code bo forum pożera znaczniki :D

Jeżeli potrzebujesz więcej przykłądów polecam HTML/CSS style guide od google: http://google-styleguide.googlecode.com/svn/trunk/htmlcssguide.xml

1

To chyba raczej nie o to chodzi. Mnie się wydaje że to raczej wariacja na temat Semantic Web, OWL, RDF i RDFS ;]
https://en.wikipedia.org/wiki/Semantic_Web
https://en.wikipedia.org/wiki/Web_Ontology_Language
https://en.wikipedia.org/wiki/RDF_Schema
https://en.wikipedia.org/wiki/Resource_Description_Framework

Generalnie to jest już dość leciwa idea, ale nigdy się specjalnie nie przyjęła ;] Dziwi mnie że ktoś faktycznie tego używa.

0

Co oznacza ze "piszemy semantyczne strony"?

zwykle nic, ludzie nadużywają tego słowa, żeby byc cool.

Oczywiście nic nie jest takie proste, w sieci są miliony artykułów na temat dlaczego przy tworzeniu stron powinno się używać <em> (emphasis) zamiast <i>, <strong> zamiast <b> itd.

miliony artykułów na temat semantycznego webu, a i tak wszyscy przy kazdej mozliwej okazji uzywaja bootstrapa, wiec wciskaja prezentacje bezposrednio w HTML, uzywaja znacznikow niezgodnie z przezaczeniem (znacznik i do ikon) oraz tworza skomplikowane hierarchie divów, co semantycznym kodem raczej nie jest.

bootstrap zabil semantyczny web.

0

Dzieki

0
LukeJL napisał(a):

miliony artykułów na temat semantycznego webu, a i tak wszyscy przy kazdej mozliwej okazji uzywaja bootstrapa, wiec wciskaja prezentacje bezposrednio w HTML

a jak się powinno robić?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1