Komunikacja z serwerami - gdzie zacząć?

0

Cześć,

od jakiegoś czasu staram nauczyć się programować aplikacje Androidowe w Javie. Jeśli chodzi o składnie języka, to jest już chyba całkiem nieźle. Sam napisałem prostą aplikację (budowanie postaci do pen&paper RPG). Teraz chciałbym nauczyć się komunikacji z serwerem. Niestety nie wiem jak i gdzie zacząć. Czy JSON czy SQL a może REST? Pojęcie o serwerach i bazach danych dąży u mnie do zera więc samemu bardzo ciężko mi określić chociażby gdzie zacząć. Może bardziej doświadczeni koledzy mogli by mi wskazać drogę? :)

0

Wszystko zależy jak serwer przyjmuje zapytanie które do niego uderzają. Wszystkie rzeczy które podałeś są możliwe do osiągnięcia w Android.
Jeśli serwer ma API do obsługi połączeń przychodzących to nie widzę problemu.

0

Problem polega na tym, że nie mam żadnego serwera ani API :(

0

No to jest peszek. Więc proponuję Ci do nauki założyć jakieś darmowe konto hostingujące. Postawić tam bazę. Postawić tam najgłupsze API i zobaczyć jak to działa.
Pamiętaj jednak, że jest to tylko wstęp do edukacji. Potem można się zaopatrzyć w większą wiedzę np jak tworzyć lepsze API z wykorzystaniem frameworków czyli cały backend.

2

Bardzo szybko możesz sobie postawić serwer lokalnie przy pomocy spring boot. Tworzenie rest kontrolerów jest bardzo proste, a API może być wspólne dla serwera i aplikacji mobilnej. Bardzo ułatwi Ci to pracę i rozświetli jak to naprawdę działa.

Co do serwisów to zacznij od REST + JSON

0

Czy w takim razie coś takiego http://openweathermap.org/api by się nadało? Bo szczerze mówiąc nie mam pojęcia jak stworzyć własne API.

1

To jest akurat API udostępnione przez jakiś serwis. Tak nada się tylko musisz przeczytać w jaki sposób się uwierzytelniać.

0

Dzięki wielkie za zainteresowanie i podpowiedzi :) Niestety nie mogę oznaczyć obu odpowiedzi jako zaakceptowane chociaż to ich kombinacja w pełni odpowiada na moje pytanie.

Miłego dnia!

A ja biorę się do nauki.

Dla innych ludzi z podobnymi rozterkami, bardzo pomocny okazał się dla mnie artykuł o RESTful Web Services. Podstawa podstaw ale ja jej nie miałem. http://www.drdobbs.com/web-de[...]services-a-tutorial/240169069

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0