Internet things - na jakiej zasadzie działają np. Beacony oraz lokalizatory (tagi)?

0

Witam, jestem laikiem. Ale zacząłem interesować sie sferą internet thing, smart device itp Zastanawia mnie na jakiej zasadzie działają np. Beacony oraz lokalizatory ( tagi ). Wiem, ze wszystko opiera sie na Bluetooth Low Energy ale co z programowaniem. Gdybym chciał zaprogramować taki Tag dzięki któremu znajdę np. zagubione klucze od czego musiałbym zacząć ? Jaki język stosuje się przy takich technologiach ? Czy wszystko obraca się wokół platformy (Android, iOS ) ?

1

Możesz spróbować zacząć bawić się na mikrokontrolerach. Dodanie obsługi Bluetooth LE to po prostu dodanie kolejnego klocka, który zajmuje się komunikacją tego typu.

Możesz zacząć od popularnej platformy "do zabawy" w rodzaju Arduino (C++), Spark.io (Python), NETMF (C#), Raspberry Pi (w zasadzie cokolwiek) przez "czyste" układy AVR, ARM (C, assembler). Komunikacja z czipem BLE to coś w rodzaju SPI czy UART. Mój Treasure Tag od Nokii to dość proste urządzenie - obsługuje włączanie, wyłączanie, przesyła coś do klienta kiedy się naciśnie przycisk (bo wtedy telefon piszczy) i potrafi odebrać dane i na nie zareagować (bo on piszczy sam). Nie wiem w czym jest zaprogramowany, ale stawiałbym na jakiś malutki procesor programowany w C lub assemblerze.

Z kolei, aby twoje urządzenie połączyło się z telefonem i z nim współpracowało musisz zbudować aplikację na telefon - w Javie (Android), Objective-C lub Swift (iOS) czy C# (Windows/Windows Phone).

2

Tag okresowo się rozgłasza wysyłając takie dane jak swoją nazwę, ew. identyfikator UUID. Zwykle następuje to co około 1 sek. Smartfon odbiera ramki wysyłane przez iBeacon i na podstawie poziomu sygnału teoretycznie może oszacować odległość. Dodatkowo może on połączyć się z tagiem i włączyć w nim np. brzęczyk lub miganie diodą LED. Zajrzyj na stronę http://i-node.pl/ Jest tam wiele różnych urządzeń BLE mogących służyć do bardziej przydatnych zastosowań niż prosta lokalizacja kluczy.

0

OK, dzięki za odpowiedzi. Rozumiem, ze jeśli chodzi o hardware wystarczy kupić urządzenie Bluetooth 4.0 http://www.globalsources.com/[...]/sm/1090303090.htm#1090303090 np. takie jak pod tym linkiem. Reszta zależny od programowania. Mam na myśli oczywiście podstawową funkcje odległości czyli takiego lokalizatora.

Gdybym chciał rozpocząć przygodę z Arduino co prócz samego modułu BLE 4.0 będzie mi potrzebne ?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0