Jak się uczyć - odpowiednie podejście

wad
2015-01-30 16:17
wad

Rejestracja: 6 lat temu

Ostatnio: 1 rok temu

0

Cześć,
Ogólnie rzecz biorąc chcę się nauczyć programowania na rzecz stron internetowych i rozwiązań mobilnych.
Chcę się nauczyć JS i C#, ogólnie webowe technologie.
Tylko problem jest mój taki że łapie wszystkie sroki za ogon i mam wrażenie że to nie jest dobry sposób.
Czy waszym zdaniem skupienie się na jednym języku programowania jest lepsze ? a potem dołączyć inne.
Czy mogę uczyć się JS i c# jednocześnie np jeden dzień JS a drugi C#. ? I przestać przeglądać internet za nowościami ( to moja taka mania).
Bo w planach mam Angular lub Ember nodejs nie wspomnę o c# i MVC.
Spotkałem się z takim stwierdzeniem że jeżeli chcę się nauczyć programowania to zacząć od BackEndu, daje lepsze podstawy.

Pozostało 580 znaków

2015-01-30 18:17

Rejestracja: 7 lat temu

Ostatnio: 4 lata temu

Lokalizacja: Bieszczady

0

Prawda jest taka że jak chcesz być programistą np: C# to js jest raczej narzędziem porównywalnym z gitem - masz go umieć używać a nie go znać.


"Perhaps surprisingly, concurrent programming isn’t so much about threads or
locks, any more than civil engineering is about rivets and I-beams."
Pokaż pozostałe 3 komentarze
ej ej ej - Ty piszesz o cięciu stron a ja o skorzystaniu z jakieś klasy(która została napisana przez frontendowca), ja pisze o tym że backendowiec sam stworzy js'a który odbierze json'a z jego kontrolera i będzie populował tymi danymi już istniejące divy. - niezdecydowany 2015-01-30 20:51
Nie piszę o cięciu stron. Skąd ten pomysł? Cięcie stron to raczej Photoshop+HTML+CSS, a nie JavaScript. - LukeJL 2015-01-30 21:13
/EDIT/ to co piszesz ma sens, ale zakładając, że cała logika aplikacji webowej i cały interfejs siedzi po stronie backendu, a po stronie przeglądarki tylko się "populuje danymi istniejące divy" (może AJAXEM wyśle jakiś formularz).. A od kilku lat cała webówka idzie w stronę, gdzie coraz więcej logiki oraz zaawansowanego interfejsu jest po stronie przeglądarki... - LukeJL 2015-01-30 21:15
idzie nie idzie - tak się dzieje w małych aplikacjach, aplikacjach które się pisze teraz i będzie się to robiło przez +/- rok. Duże systemy czy produkty z których korzystają Orencz, Plej czy inny tego typu badziew będą miały w widokach końcówkę .jsp. Spoko, kiedyś też myślałem że korzysta się z nowoczesnych rozwiązań(i tak jest w przypadku małych appek(relatywnie małych) pisanych np: w rubym, js'sie(angular)) ale świat nie jest idealny. - niezdecydowany 2015-01-30 22:11
Ja przez małe nie mam na myśli hello worldów - raczej małe w porównaniu z świniakami np: Jirą - niezdecydowany 2015-01-30 22:14

Pozostało 580 znaków

2015-01-30 18:25

Rejestracja: 6 lat temu

Ostatnio: 5 dni temu

4

Jeśli przez pół roku, dalej zastanawiasz sie jak się nauczyć. To coś jest nie tak. Nie wiem, ile czasu spędzasz i jaki poziom reprezentujesz w tej chwili, ale po pół roku przyjaźni z jakimś językiem nie powinno być taki wątpliwości ;) Jeśli nie czujesz że w jakimś chcesz pisać, że sprawia Ci frajdę to szukaj dalej. Najlepsza mozliwa rada moim zdaniem chociaż trochę nie na temat.

Twoja teza jest błędna podczas nauki chociażby jednego języka automatycznie podnosisz ogólny skill, co sprawia ze ogólnie lepiej programujesz.

Pisz w tym co Ci sprawia frajdę nie patrz na trendy, ani na to co dobrze by było umieć.


Life is Strange
edytowany 1x, ostatnio: lightinside, 2015-01-30 18:29

Pozostało 580 znaków

2015-01-30 18:59

Rejestracja: 6 lat temu

Ostatnio: 49 sekund temu

0

Czy waszym zdaniem skupienie się na jednym języku programowania jest lepsze ? a potem dołączyć inne.

moim zdaniem najważniejsze jest mieć chęci/motywacje do programowania. Ja teraz potrafię robiąc coś innego, np. oglądając serial, przerwać w połowie i dopisać kawałek kodu do swojego projektu open source (bo mnie naszła inspiracja), a po 20 minutach wrócić do serialu. Albo te wszystkie zarwane noce, kiedy trzeba było rozwiązać jakiś problem. Czy godziny spędzone na szukaniu problemu w Google. Na tym polega nauka programowania, a nie na teoretycznych kalkulacjach "czego najpierw się uczyć"

zacząć od BackEndu, daje lepsze podstawy.

moim zdaniem najlepsze podstawy daje C++, bo uczy cię jak naprawdę działają programy od środka - stos, sterta, wskaźniki, zarządzanie pamięcią, dołączanie systemowych bibliotek etc. Czyli to wszystko przed czym wysokopoziomowe języki cię chronią, a co się dzieje pod maską. Python też daje dobre podstawy do operacji na listach/tablicach, krotkach, słownikach, funkcjach lambda, uczy metaprogramowania, wymusza dobry styl programistyczny...

nie znaczy, że potem trzeba być programistą C++ czy Pythona, bo można docelowo programować w czym innym... technologia jest względna.


((0b10*0b11*(0b10**0b101-0b10)**0b10+0b110)**0b10+(100-1)**0b10+0x10-1).toString(0b10**0b101+0b100);

Pozostało 580 znaków

2015-01-30 19:18

Rejestracja: 15 lat temu

Ostatnio: 1 miesiąc temu

0

Moim amatorskim zdaniem, najlepiej nauczyc sie jednego jezyka, potem nauka innych odbywa sie troche na zasadzie "aha, to tak jak w X, tylko tutaj..."
Takie moje sromne zdanie :p

Pozostało 580 znaków

2015-01-30 20:26

Rejestracja: 7 lat temu

Ostatnio: 4 miesiące temu

0
wad napisał(a):

Cześć

Cześć,
(To, co napiszę niżej, nie ma na celu wzbudzenia w Tobie negatywnych emocji, ale nie gwarantuję, że tak się nie stanie.)

Ogólnie rzecz biorąc chcę się nauczyć programowania na rzecz stron internetowych i rozwiązań mobilnych.

Po co nam o tym piszesz? Dlaczego zamiast tracić czas na uzewnętrznianie się nie zaczniesz realizować swojego pomysłu, jednocześnie posiłkując się Google w chwilach, gdy czegoś nie będziesz potrafił zaimplementować?

Chcę się nauczyć JS i C#, ogólnie webowe technologie.

Super. No i?

Tylko problem jest mój taki że łapie wszystkie sroki za ogon i mam wrażenie że to nie jest dobry sposób.

Jeżeli czujesz, że uczysz się za wiele rzeczy na raz i nie daje to wyraźnych efektów widocznych np. w jakości realizowanych projektów, to pójdź za głosem "serca" i wybierz technologię, w której w danym momencie pisze Ci się najlepiej/najprzyjemniej/najwygodniej.

Czy waszym zdaniem skupienie się na jednym języku programowania jest lepsze?

Szczerze? Nigdy nie zawracałem sobie nawet głowy takimi rozważaniami. Po prostu pewnego dnia coś mi przeskoczyło w głowie i zacząłem programować. Wybór padł w gruncie rzeczy przypadkowo na Javę. Nie rozmyślałem za bardzo "jaki język byłby najlepszy dla początkującego programisty". Jedyne o czym myślałem to to, że fajnie byłoby napisać swój własny wypasiony kalkulator. Gdzieś tam w internetach przeczytałem, że Java jest przenośna i nie trzeba instalować napisanych w niej apek, co wydało mi się dość fajne. Odpaliłem więc pierwszy lepszy kurs Javy, skonfigurowałem środowisko i napisałem swoje pierwsze "Hello World!", nie mając pojęcia czym jest main(String[] args). Potem już poszło z górki...

...i okazało się, że Java przestała mi wystarczać. Sięgnąłem więc po Pythona. Gdzieś po drodze zacząłem się również bawić webem, więc sięgnąłem po trio HTML/CSS/JS. Któregoś dnia zacząłem się też zastanawiać jakim cudem funkcje Numpy (biblioteka pythonowska) tak zapierniczają. Sięgnąłem więc po C/C++ i Fortrana...

Po co się jednak tak uzewnętrzniłem? Ano po to, byś zdał sobie sprawę, bazując na moim przykładzie, że nie ma co marnować czasu na zastanawianie się nad tym, który język wybrać, albo czy uczyć się dwóch na raz, albo czy uczyć się najpierw JS, a potem C#, czy na odwrót. W programowaniu chodzi o to, byś po prostu programował. Jeżeli zacząłeś z C#, to pisz w C#. Jeżeli natomiast wpadnie Ci do głowy jakiś pomysł, który wymaga wykorzystania czegoś innego niż C#, czegoś, co będzie lepsze od "szarpa", to wtedy sięgnij po kolejny język.

Języki, to nie prawdy objawione. Języki, to narzędzia, których wybór uzależniony jest od posiadanego problemu.

Czy mogę uczyć się JS i c# jednocześnie np jeden dzień JS a drugi C#.?

Pewnie. Odpowiedz sobie jednak na pytanie, do czego każdy z tych języków jest Ci potrzebny.

Spotkałem się z takim stwierdzeniem że jeżeli chcę się nauczyć programowania to zacząć od BackEndu, daje lepsze podstawy.

Ja natomiast spotkałem się z takim stwierdzeniem, że jeżeli ktoś chce się nauczyć programowania, to powinien programować.


The quieter you become, the more you are able to hear.

Pozostało 580 znaków

2015-01-31 02:01
Moderator

Rejestracja: 12 lat temu

Ostatnio: 5 godzin temu

wad
2015-02-01 08:13
wad

Rejestracja: 6 lat temu

Ostatnio: 1 rok temu

0

Dziękuje all cenne informacje, Gjorni masz rację. NIe ma co się szczypać a prawda jest taka żę programowanie to nie znajomość języka. Dzięki jeszcze raz powodzenia.

Pozostało 580 znaków

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0