Kilka słów o Solr

0

Witam, szukałem na internecie różnych artykułów na temat Sorl oraz Lucene. Z tego wszystkiego co wyczytałem zrozumiałem tylko tyle, że Lucene jest biblioteką napisaną w Javie, a Solr to serwer wyszukiwania. Jednak co mam rozumieć poprzez serwer wyszukiwania a Lucene jako biblioteka. Co ta biblioteka w sobie posiada a co posiada Solr. Ciężko jest mi podzielić te dwa oprogramowania i dobrać do nich cechy wspólne albo coś w tą deseń. Jeżeli ktoś miałby fajny artykuł który tłumaczy różnice pomiędzy tymi oprogramowaniami to bardzo bym prosił. Dodatkowo prosiłbym o wytłuaczenie czemu nie mogę zainstalować Sorl na swoim komputerze. Zrobiłem to co pokazują poradniki czyli pobrałem paczkę, pobrałem Jave i wystartowałem start.jar, coś tam się porobiło i to wszystko. W dalszym ciągu nie działa panel administracyjny Solr.

0

Solr to aplikacja napisana z użyciem między innymi Lucene. Lucene to biblioteka która pozwala na przykład na obliczanie podobieństwa między podanymi stringami (patrz: cosine similarity) i wykonywania podobnych algorytmów na tekście. Ze swojej strony nie polecam Lucene jako biblioteki bo ma tragiczne API ;)

0

No tak, ale ten Solr to aplikacja w postaci okienka czy sam serwer dzięki któremu można korzystać z biblioteki Lucene i robić te przeszukiwania? Sam Solr bez Lucene jest coś warty?

0

Nie ma czegoś takiego jak solr bez lucene. Nie ma chyba żadnej okienkowej aplikacji klienckiej, jest tylko ten webowy interfejs.

0

W takim razie do czego służy Solr ?
Skoro Lucene to biblioteka która odgrywa największą rolę w całym tym wyszukiwaniu synonimów, i róznych słów to Solr jako aplikacja też musi coś robić.

0

Nie do końca cię rozumiem. Żeby za pomocą lucene wczytać jakiś zbiór tekstów, obliczyć na nich pewne metryki i je gdzieś zapisać, zrobić to jeszcze na jakimś rozproszonym klastrze i potem móc za pomocą jakiegoś RESTa wyszukiwać teksty, to musiałbyś napisać tysiące linii kodu. Kodu, który ktoś juz napisał i nazwał Solr...

0

To jeszcze inaczej, Solr to aplikacja coś w stylu phpMyAdmin, która zarządza tymi wszystkimi indeksami, parametrami i właśnie w Solr można te dane usuwać, dodawać, zmieniać? A Lucene to zbiór funkcji które łączą się z Solr, pobierają stamtąd dane jeśli trzeba i robią te wyszukiwania? Coś jak PDO w PHP ? :P

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0