Programista mainframe, programowanie mainframe

0

Niedawno zauważyłem ciekawą ofertę pracy Programista Mainframe. Wymagają tam C/C++ i nauki Cobola. Co to właściwie jest mainframe? Komputer o dużej mocy obliczeniowej? Ale gdzie takie mainfram'y siedzą? w bankach, fabrykach szpitalach? Może ktoś ma styczność z mainframe, i mógłby w paru słowach opisać mainframe? Jak wygląda programowanie mainframe, tak samo jak w konsoli pod Windowsem w C/C++?

0

Poważnie są ludzie którzy chcą się z własnej nieprzymuszonej woli zajmować utrzymywaniem 50 letnich systemów w technologiach starszych niż ich rodzice?
</offtop>

0

Tak a propos, za każdą interwencje przeważnie nieźle płacą bo brak fachowców.
Nie wiem czemu nie wywalą ten szajs na złom zaś za kasę otrzymaną za ten złom nie wynajmą programistę który im to wszystko przepisze np na Delphi czy C# czy nawet Java.
Pytałem - facet obdarzył mnie spojrzeniem jakby przyłapano mnie na próbie zabójstwa jego matki - nic nie odpowiedział.

0

Czyli nie warto w to wchodzić? na mainfram'y programuje się bardziej niskopoziomowo czy wysoko? Kiedyś przypadkowo zahaczyłem o jakiś wykład z IBM, i było np. magistralach SPI, I2C, RS232. asembler x86. Chyba raczej niskopoziomowo?

0

O trafiłeś na ogłoszenie z Asseco :)

Mainframe zazwyczaj programuje się podobnie jak aplikację web w php. Czyli rzeźbisz lokalnie i wysyłasz na "dużą maszynę". Tam system już sam potrafi sobie podmienić odpowiednie programy.

@_13th_Dragon, nie robi się pewnych migracji, bo:

  • działa to nie rusz.
  • koszt migracji >> kosztów utrzymania istniejącego rozwiązania (szczególnie gdy jest zapas mocy obliczeniowej i nie ma potrzeby rozwijania nowych funkcjonalności).
  • przyzwyczajenie.
  • istniejąca architektura "przyległości" np. komunikacja po ftp, utrzymanie formatów danych

Taką migrację robiłem kilka lat temu jak rzeźbiłem przy ELIXIRze. Po przeniesieniu kodu z COBOLa na javę (wtedy 6, z opcją na 7 po ustabilizowaniu naszego kodu). Były dwie motywacje:

  • koszty utrzymania licencji na mainframe
  • skończyła się możliwość rozwijania softu.

Po migracji dopiero po roku mieliśmy pewność, że wszystko jest OK.

0

Ze sprzedaży mainframe niekoniecznie dostanie się 100 mln Euro na przepisanie wszystkich funkcji jego softu od nowa, no a jak się zamknie firmę na te 10 lat, to bez przychodów będzie jeszcze trudniej sfinalizować taką operację.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1